1 ünite kan ver 3 hayat kurtar

1 ünite kan ver 3 hayat kurtar

Hastanelerde hasta ve yaralıların kan ihtiyacının süreklilik gösterdiğini söyleyen Antalya Kültür Memur Sen Başkanı Esat Esmeray, 18-65 yaş aralığında olan sağlıklı vatandaşların kan bağışı yapmalarının çok önemli olduğunu kaydetti. Kadınların 4 ayda bir erkeklerin 3 ayda bir kan bağışı yapabileceklerini vurgulayan Esmeray,"Vereceğiniz 1 ünite kan ile 3 kişinin hayatını kurtarabilirsiniz" dedi.

17 Temmuz 2019 - 17:08

Kanın acil değil, sürekli ihtiyaç olduğunu belirten Esmeray sözlerini şöyle sürdürdü: "“1 kan 3 can diyoruz. 50 kilogramın üzerinde, tansiyon değerleri uygun, belirli kriterleri karşılayan 18- 65 yaş aralığındaki her sağlıklı kişi kan bağışında bulunabilir. Her kan bağışınızda vücudunuzdaki  kan yenileniyor. Kan bağışı yapan kişi daha sağlıklı ve dinç olur. Yılda bir veya iki kez yapılacak olan kan bağışı birçok insana yaşam umudu olabilir. Ülkemizde her gün çeşitli kazalar, yaralanmalar ve operasyonlar gerçekleşmektedir. Bu noktada, kan ihtiyacı hayati önem taşır. Kanamalı hastalığı olan bir hastanın, ameliyatta 6-8 ünite kana ihtiyacı olabilmektedir. Bu hastanın, kurtulabilmesi için kan gereksinimi olduğu unutulmamalıdır. Kan bağışının olmadığı bir toplumda, her gün binlerce kişi hayatını kaybedebilir. Bu sebep ile, düzenli kan bağışında bulunmak insanların hayatını kurtarır. Kan bağışı, bir sosyal sorumluluk olup, bir gün herkesin kana ihtiyaç duyacağı da bir gerçektir. Kan bağışının ücretsiz gönüllülük esasında yapıldığının da unutulmaması ve bu bilinç ile yapılması gerekir"

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Esat ESMERAY
    11 ay önce
    Antalya Akdeniz Bülten Dergisine Gönül Dolusu Teşekkürlerimi Sunuyorum.Sosyal bir projemize destek ve katkılarınızdan dolayı sendikam ve ailem adına Teşekkürlerimi Sunuyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Konyaaltı Sahili’ni temizlediler
Konyaaltı Sahili’ni temizlediler