11 bin kişi ile kask denetimi

11 bin kişi ile kask denetimi

'Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var' isimli projenin uygulanmasıyla Antalya'daki tüm motosiklet kullanıcıları standart kask kullanmaya başlayacağından; meydana gelen motosiklet kazalarındaki ölüm ve ciddi yaralanmalar azalması ve ortadan kalkması hedefleniyor.

08 Temmuz 2019 - 12:19 - Güncelleme: 08 Temmuz 2019 - 12:22

Antalya Valiliğimiz koordinesinde; İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Sayın Celal Uzunkaya’nın teşrifleri ve proje ortakları ile 05 Temmuz 2019 Cuma günü Rixos Downtown Otelde Lansmanı gerçekleştirilen “Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var” Projesi kapsamında; lansmanın gerçekleştirildiği günden itibaren uygulama startı verilerek Antalya'nın her noktasında (11.000) jandarma ve emniyet personelinin katılımıyla 09 Temmuz 2019 Salı gününe kadar bilgilendirici ve uyarıcı motosiklet kaskı uygulaması yapılacak.

Bilgilendirmeler 08 Temmuz 2019 Pazartesi akşamı sona erecek ve bu tarihten itibaren, yani 09 Temmuz 2019 Salı gününden itibaren ise kaskını hala kullanmayan motosiklet kullanıcılarına cezai işlem uygulanacak ayrıca cezai işlem uygulanan motosiklet sürücülerine kask temin etmeden bağlanan motosikletleri teslim edilmeyecek. Antalya'da kasksız motosiklet kullanıcısı kalmayıncaya kadar bu denetim etkin şekilde devam edecek.

08 Temmuz 2019 Pazartesi gününden itibaren proje paydaşı kurumlarca; Sürücü kurslarınca; motosiklet sınıfı sürücü belgesi kursuna yazılmak isteyenler kursa kayıt esnasında standart kask getirecek, uygulamalı eğitimler sonunda sınavlara kendi kasklarıyla katılacaklardır. Nüfus Müdürlüklerinde; motosiklet sınıfı sürücü belgesi almaya gidenler standart kasklarıyla müracaat edecek. Satış mağazalarında yapılan sıfır motosiklet alımlarında standart kask olmadan teslimat yapılmayacak, aynı zamanda standart dışı kask satılmayacak,

Noterlerde devir işlemleri sırasında motosiklet alıcısı, standart kaskını yanında getirerek işlem yaptıracak, İl merkezi ve ilçelerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından yapılan plaka basım işlerinde, motosiklet plakası alacaklar öncelikle standart kasklarını ibraz ederek plaka basım işlemlerini gerçekleştirecek. Projenin uygulanmasıyla Antalya'daki tüm motosiklet kullanıcıları standart kask kullanmaya başlayacağından; meydana gelen motosiklet kazalarındaki ölüm ve ciddi yaralanmalar azalması ve ortadan kalkması hedefleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Kepez’de Sahaf Festivali
Kepez’de Sahaf Festivali