"129 milyondan 254 milyona nasıl çıktı?"

"129 milyondan 254 milyona nasıl çıktı?"

Konyaaltı Sahil Projesi yapımının yap-işlet-devret modeli için daha önce 129 milyon 471 bin 934 liraya iki defa ihaleye çıkıldığını, daha sonra ise 254 milyon 289 bin 127 liraya belediye tarafından yapıldığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Baş Danışmanı ve ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cem Oğuz, “Aynı yarışma projesi inşaat maliyeti 129 milyon 471 bin 934 liradan, 254 milyon 289 bin 127 liraya nasıl çıkabilir?” diye sordu.

18 Şubat 2020 - 18:24 - Güncelleme: 19 Şubat 2020 - 11:20

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer ile Büyükşehir Başkan Baş Danışmanı ve ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Cem Oğuz birlikte basın toplantısı düzenleyerek Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili açıklama yaptılar. Eski Başkan Menderes Türel’in önceki gün gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirilenlere de cevap veren ikili, proje ve işleyen süreçle ilgili dikkat çekici noktalara değindi. Süre ve ihalenin şekli değiştiğinden dolayı ihale için Encümenin meclisten tekrar yetki alması gerektiğine dikkat çeken Tuncer, ihale ve sözleşmenin neden iptal edildiğine açıklık getirdi. Oğuz ise, daha önceki ihalelerde 129 milyon lira civarında olan yapım bedelinin neden 254 milyon lira civarına çıktığını sorguladı.

TUNCER, HAKKINDAKİ İDDİAYA CEVAP VERDİ

İlk olarak konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, alt kiracılarla yapılan toplantıdaki konuşmanın ses kaydı olarak habere konu olmasına ve kendisiyle ilgili ortaya atılan iddiaya cevap verdi. Toplantının görüntülü olarak kayıt altına alınan açık bir toplantı olduğunu belirterek bir bölümünün videosunu izlettiren Tuncer, toplantının Konyaaltı Sahili işletmesindeki alt kiracılardan gelen yoğun talepler doğrultusunda gerçekleştirildiğine ve sadece alt kiracıların dertlerini dinleyerek sorularını yanıtladıklarına dikkat çekti. Tuncer, gerçek dışı ve asılsız iddia nedeniyle yasal haklarını kullandığını bildirdi.

“YASAL VE ZORUNLU İŞLEMLER”

Konyaaltı Sahili işletmesinin 19 Temmuz 2016 tarihli Belediye Meclisi kararına dayanılarak 29 Mart 2018 tarihinde Devlet İhale Kanunu’na göre ihaleye çıkarıldığını ve işletme işinin 8.5 milyon artı KDV bedelle 8+10+10 yıllığına Alkoçlar ve Sen Antalya ortaklığına ihale edilerek 20 Nisan 2018 tarihinde kira sözleşmesi imzalandığını hatırlatan Tuncer, “Yaşanan süreçte Sayıştay, Belediye müfettiş raporları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri ve belediyemizin ilgili birimlerinin tespitleri sonucunda 20 Ocak 2020 tarihinde farklı gerekçelerle 2 işlem tesis edilmiştir. Bu işlemler keyfi veya siyasi olmayıp, tamamen yasal ve zorunluluk sebebiyle tesis edilmiştir” dedi.

“İHALE İPTAL EDİLDİ, SÖZLEŞME FESHEDİLDİ”

Belediye Encümeni’nin 20 Ocak 2020 tarihinde aldığı kararla hukuka aykırı olduğu tespit edilen gerekçelerle 29 Mart 2018 tarihli ihalenin iptalinin uygun bulunduğunu belirten Tuncer, “Başkanlık makamının 20 Ocak 2020 tarihli oluruyla ihale iptal edilmiştir” dedi. Kiracının kira sözleşmesine aykırılıkları bulunması ve halkın kullanımına bırakılması gereken alanların işgal edilmesi, projeye aykırı tadilatlara göz yumulması gibi sebeplerle ve belediye tarafından gönderilen yazılı uyarılara rağmen uyulmaması nedeniyle kira sözleşmesinin feshedildiğini söyleyen Tuncer, o dönemde ihaleyi gerçekleştiren Belediye Encümeni’ne, belediye meclisi tarafından verilen yetkiye dikkat çekti.

“SÜRE VE İŞİN ŞEKLİ DEĞİŞMİŞ, ENCÜMENİN İHALE YETKİSİ YOK”

Belediye Meclisi’nin o dönemde Encümene yap-işlet-devret modeliyle ihale için yetki verdiğini hatırlatan Tuncer, şunları söyledi:

“Bu yetkiden sonra söz konusu alan 17 Kasım 2016 ve 19 Ocak 2017 tarihlerinde 2 kez yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarıldı. Ancak katılımcı olmadığı için ihale gerçekleştirilemedi. Bundan sonra yapım işi belediye şirketi ANTEPE’ye yaptırılarak projenin hayata geçirildi. Yani işin modeli değiştirildi. Proje yapıldıktan sonra başka bir meclis kararıyla belediye Encümeni’ne işletme işinin ihale edilmesine ilişkin herhangi bir yetki devri olmaksızın önceki meclis kararına dayanılarak 3’ncü kez ihaleye çıkıldığı, işletme işinin ihale edildiği anlaşılmıştır. Bu kapsamda süre ve işin şekli, modeli değiştiği için yeni bir belediye meclis kararı alınarak  28 yıl süreli işletme ihalesi yapılmasına ilişkin Encümene yetki devri yapılması gerekirken bu yönde bir karar olmaksızın Encümenin ihaleyi Meclisten yetki almadan yaptığı tespit edilmiştir. 3 yıldan uzun süreli kiralama yetkisi 29 yılına kadar sınırlı ayni hak tesis yetkisi belediye Meclisindedir. Dolayısıyla belediye meclisi açıkça yetki vermediği sürece uzun süreli kiralama yada sınırlı aynı hak tesisi işlemi yapılması mümkün değildir. Encümenin böyle bir yetkisi yoktur.

“KENDİ MÜLKÜNÜZÜ VERİR MİSİNİZ?

“28 yıl gibi uzun süreli bir kiralama ancak yap-işlet-devret modeliyle yatırım maliyeti yüklenici tarafından gerçekleştirilen kiralamalarda, yatırım maliyetinin karşılanması amacıyla yapılabilir” diyen Tuncer, “Yatırım için 1 kuruş bedel harcamayan, sadece dükkanları teslim alıp kira toplamak üzere işleten bir kiracıya 28 yıl süreyle kiraya verilmesinin hiçbir akla, mantığa ve vicdana sığmayacağı açık. Kendi yatırımınızla yaptığınız yepyeni değerli bir mülkünüzü tanımadığınız bir kişiye 28 yıl gibi uzun bir süreyle kiraya verir misiniz?” diye sordu. Tuncer, mevzuatın bu tür kiralamaların 10 yıl yapılabileceğini belirttiğine işaret etti.

“YAYINLANMAMIŞ BİLGİYE NASIL ULAŞILABİLİYOR?”

Eski Başkan Menderes Türel’in yaptığı açıklamada mülkiye müfettişinin ATSO’dan kiralamalarla ilgili rayiç bedel tespit raporu talep ettiğini ve raporun geçtiğimiz hafta sonuçlandığını söylediğine dikkat çeken Tuncer,  “Mülkiye müfettişinin incelemesi halen devam etmekte. Raporun sonucu ya da müfettişin yaptığı araştırmalar belediyemizle paylaşılmamıştır. Tarafımıza tebliğ edilmedi. Yayınlanmamış bir bilgiye nasıl ulaşılabiliyor? Bizler süreci bu kadar şeffaf götürmeye çalışırken, kapalı kapılar ardında neler yapıldığını kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi.

“HER YIL 8-10 MİLYON LİRA ZARAR OLACAK”  

Konyaaltı Sahili İhalesi işi sebebiyle bugüne kadar toplam 20 milyon 979 bin 465 lira gelir elde edildiğini bildiren Tuncer, belediye tarafından Defterdarlık ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ödenen kira ve arz giderleri ile işletme gideri olarak 35 milyon 998 bin 581 lira gider yapıldığını söyledi. Belediyenin borçlanma yoluyla proje yapım maliyeti olarak bütçesinden ödediği 254 milyon 289 bin liraya ilaveten tahsil ettiği gelirin üzerinde gider yapıldığını bildiren Tuncer, belediyenin bugüne kadar 15 milyon 19 bin lira ödeme yapmak zorunda kaldığını dile getirdi. Tuncer, yapım bedeli zararının yanında her yıl yaklaşık 8-10 milyon lira daha zarara uğrayacağını söyledi.

“GÖZ BEBEĞİMİZ SAHİLLE, OYNANIYOR”

Konyaaltı sahilinin Antalya’nın gözbebeği olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Baş Danışmanı ve ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cem Oğuz ise, Boğaçay Projesi’ni hatırlatarak 6.5 kilometrelik sahille son 5 yıldır inanılmaz şekilde oynandığını dile getirdi. Oğuz, Boğaçay Projesi’ne devam edilirse sahilin kıyı erozyonuna feda edileceğini söyledi.

“YARIŞMA PROJELERİNE ÇOK FAZLA DOKUNULMAZ”

Konyaaltı Sahil Düzenleme Projesinin 2014 yılında Mimarlar Odası öncülüğündeki yarışmayla ortaya konulduğunu hatırlatan Oğuz, 6 kilometreyi kapsayan projenin çok güzel olduğunu kaydetti. Yarışma projelerine çok fazla dokunulmayarak tadilat yapılmayacağının altını çizen Oğuz, projeye dokunulduğunu kaydetti.

“SEÇİM ÖNCESİ 41 DÜKKAN 53’E ÇIKARILMIŞ”

Ticari işletmelerin 6 kilometrelik sahile yayıldığına dikkat çeken Oğuz, “Beach Park bölümünde 10 adet büfe, 6 adet kafe, 41 adet dükkan var. Akdeniz Bulvarı bölümünde ise 23 adet büfe olarak toplam 33 büfe, 41 dükkan ve 6 kafe var. Ancak, 29 Mart 2019 yerel seçime 2 gün kala proje ve tadilat ruhsatı verilerek 41 dükkan 53 dükkana alanlar korunmak kaydıyla çıkartılıyor” dedi.

“FİYAT ARTIŞI DÜŞÜNDÜRÜCÜ”

Projenin yap-işlet-devret modeliyle 129 milyon 471 bin 934 liralık bedelle, tüm giderler işletmeciye ait olarak 2 defa ihaleye çıkarıldığına dikkat çeken Oğuz, “Antalya buna benzer 4 ayrı belediye başkanının yaptığı Lara Beach, Konyaaltı Belediyesi sahil düzenlemesi, Atatürk Parkı ve Beach Park olarak 4 tane proje var. Buralar tüm yapım maliyetleri işletmeciye ait belediyen 1 lira harcanmadan, üstelik süreç 10 yıl, işletme giderleri yapımcıya ait olarak yapılmıştır. Konyaaltı Sahil düzenlemesini Antalya Büyükşehir Belediyesi 254 milyon 289 bin 127 lira bedelle kendisi inşa etti. Proje aynı proje. Yap-işlet devret ihalesinden 1 yıl sonra yapılıyor. 1 yıllık sürede yaklaşık 129 milyon lira, 254 milyon liraya nasıl çıkar? Aynı malzeme. Bu kadar fiyat artışı düşündürücü” diye konuştu.

“ANTEPE ARACI OLMUŞ”

Sahil projesi yapımı için düzenlenen 11 ihalenin 5 tanesini belediye şirketi ANTEPE’nin aldığını bildiren Oğuz, “ANTEPE, 5 ihaleyi parçalara bölerek 19 tane 21B’ye göre pazarlık usulü ihale yapıyor, 245 adet de doğrudan temin yöntemi var. ANTEPE sadece 1 imalatı kendisi yapıyor. Açık ihale olması gerekirken 21B pazarlık usulü ihale tercih edilmiş. İhale mevzuatımızda yapım, hizmet ve mal alımı aynı anda ihale edilemez ama bunlarda yapılmış. Yaklaşık maliyet hesaplanmış ancak, işe başlar başlamaz proje ve malzeme değişiklikleri yapılarak yeni özel fiyatlar belirlenmiş. Yüzde 20 iş artışı yapılarak rakamların üstüne çıkılmış. Ayrı ayrı ihale edilmesine rağmen tüm sahil tek bir ihale kabul edilmiş. ANTEPE, 5 ihaleyle yükleniciler arasında sadece aracı olmuş. 21B ihale doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani veya beklenmeyen idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine zorunlu yapılır. 245 tane doğrudan teminde doğal afet, salgın hastalık veya can ve mal kaybı tehlikesi olabilecek bir şey oldu mu? Olmadı” şeklinde konuştu.

“ANTEPE ZARAR ETMİŞ”

ANTEPE’nin Konyaaltı Sahil düzenlemesindeki 5 ihaleden  191 milyon 926 bin 418 lira geliri, 191 milyon 734 bin 185 lira gideri bulunduğunu bildiren Oğuz, “Kârı 192 bin 232 lira. Binde 1 oranında. Oysa ki Bayındırlık birim fiyatlarında yüzde 25 müteahhit kârı mevcut iken binde 1 kâr gibi görünüyor. Şuan 173 personel çalışıyor ve yönetim giderleri bunlara dahil değil. Onları koyduğunuz zaman kâr ortadan kalkıyor ve ANTEPE bu işten zarar ediyor” ifadelerini kullandı.

DUBA VE ARI ÖRNEĞİ

Tartışmalara konu olan dubaları örnek gösteren Oğuz, 890 lira artı KDV olarak 1050 lira ödeme yapılan dubaları kendilerinin 12 liraya mal ettiklerini bildirdi. 80 bin 240 lira ödenen arı figürlü heykelin güncel fiyatının da 8 bin lira olduğunu söyleyen Oğuz, “Kendimiz yapsak iyiydi ama tüm ihaleyi alt yüklenicilere vererek 254 milyon liranın belediyeden çıkmasına sebep olunmuştur” dedi.

“ASANSÖRÜN PROJESİ YOK”

Deniz suyu korozyonu nedeniyle sahildeki çeliklerin küflenmeye başladığını da belirten Oğuz, yüzde 20 oranında şikayet aldıkları 33 metrelik panoramik asansörün projesini bulamadıklarını bildirdi. Asansörün su ve ısı yalıtımının da olmadığını belirten Oğuz, 150 bin lira harcama yaptıkları asansörün sürekli arızalandığına işaret etti.

“BİRİM FİYATLARI ARTIRILARAK 254 MİLYONA ÇIKMIŞ”

Oğuz sözlerini, “254 milyon lira bir bedel belediyemizden çıkmış. 129 milyon liralık bedelin 254 milyona çıkması özel fiyatla, birim fiyatların artırılması dolayısıyla yapılmış. ANTEPE şirketi 11 işin 5’ini alarak onu da alt yüklenicilere vermiş. Maalesef kârda edememiş. Yapımı bir sorun, tüm yapım işleri belediye tarafından üstlenilen, işletme giderleri yine belediye tarafından üstlenilen, şuan işletmesini alan kişilerin sadece kirasını topladığı 28 yıllık bir işletmenin Antalya’ya getirisinin neler olabileceğini takdirinize bırakıyorum” diyerek tamamladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
Vakit Yardımlaşma Vakti
Vakit Yardımlaşma Vakti