20 GÜNDE 200 ORMAN YANGINI

20 GÜNDE 200 ORMAN YANGINI

13 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasındaki 20 günlük sürede, Türkiye genelinde en az 200 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlarda, yüzlerce hektar ormanlık alan yanıp kül oldu.

03 Temmuz 2019 - 17:40

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre; Türkiye’de her yıl ortalama 2.500-3.000 arasında orman yangını meydana geliyor. 1988-2018 arasındaki 31 yılda, toplam 313.499 hektar ormanlık alan kül oldu. Yani yıllık ortalama 10 bin 112 hektar ormanımız yanıyor. Buna karşılık, geçici yangın işçilerinin 10 ay boyunca çalıştırıldığı 2018 yılında, yanan ormanlık alan 5 bin 644 hektarla sınırlı kaldı.

Orman yangınlarıyla mücadele eden işçilerin üye olduğu Öz Orman-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Settar Aslan, çoğunluğu ‘geçici’ statüde olan mevcut yangın işçileriyle ülke ormanlarının gereken düzeyde korunamadığını belirterek, şunları söyledi:

“Ülke ormanları cayır cayır yanarken, Maliye bürokrasisinin yangın işçilerinin çalıştırılması için gerekli vizeyi vermemesini anlayamıyoruz. Yanan yalnızca orman değil, Türkiye’nin akciğerleridir. İhmal yüzünden yanan ormanların hesabını kimse veremez.

Ülkemizin orman varlığı 22 milyon hektarı aşmaktadır. Orman yangını işçilerimiz, sadece orman yangınlarına değil; aynı zamanda anız, köy, ahır ve kırsaldaki ev yangınlarına da müdahale etmektedir. Bir yangın söndürme arazözünün fiyatı 500-600 bin liradır. Her bir arazözün etkin kullanımı için, şoför hariç 5 işçiye ihtiyaç vardır. Fakat, çoğu arazözde, şoför dışında yalnızca bir işçi görev yapıyor. Yani milyonlarca liralık araçları, gerektiği gibi kullanamıyoruz.

Ormanlarımızı koruyup geliştirmek için, mevcut işçi sayısı yetersizdir. Orman Genel Müdürlüğü’nün 9 bin geçici işçisine acilen kadro verilmeli ve Orman Teşkilatımıza en az 15 bin yeni işçi alınmalıdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Korkmaz:
Korkmaz: "Hata yaptık, sorumlusu benim"
Şoförlere öfke kontrolü semineri
Şoförlere öfke kontrolü semineri