"2021, 2020’DEN ÇOK DAHA İYİ GEÇECEK"

"2021, 2020'DEN ÇOK DAHA İYİ GEÇECEK"

Şah inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel; 2020 Turizm Sezonu Değerlendirdi: “2021, 2020’DEN ÇOK DAHA İYİ GEÇECEK”

30 Ekim 2020 - 12:00 - Güncelleme: 30 Ekim 2020 - 12:26

 

Pandeminin baş gösterdiği 2020 Mart ayından bu yana en çok etkilenen sektörlerden başında turizm sektörü oldu. Herkes pandemi döneminde “tatil nasıl olacak, güvenli mi, gerekli önemler alınabilecek mi” gibi sorular sordu. Bizlerde sizlerin bu sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek için Antalya’nın ünlü tatil köylerinden olan Şah innParadisegenel müdürü Yusuf Yücel’lebirlikte ‘Pandemide tatil’ sürecini konuştuk.

Bu ayki sayımızda hepimizin çok merak ettiği sorulara yanıtlar arıyoruz. Salgının başladığı Mart ayında bu yana pek çok sektör etkilendi. Ama en çok etkilenen-sadece Antalya’da 200bin kişiye istihdam sağlayan-turizm oldu. Peki bu sorunlar nasıl aşıldı? Pandemide tatil yapılabildi mi? Gelin bu soruların cevaplarını hep beraber keşfedelim.

 

2020 turizm sezonu nasıl geçiyor, beklentileriniz nelerdir? Bizibu konuda bilgilendirir misiniz?

Tabii. Öncelikle hoş geldiniz. 2020 turizm sezonu,sezonun ilk başladığı döneme göre değerlendirdiğimizde daha ümitliyiz diyebiliriz. Mart ayında sektöre baktığımızda çok karamsar bir tablo vardı. Fakat turizmcilerin deneyimi, sektörün tecrübesi, özellikle bakanlığın çıkardığı bu “Güvenli Turizm” sertifikasıyla birlikte sektöre ciddi bir tecrübe kazandırdı. O karamsar görünen tablo haziran itibariyle, biraz daha ümit vermeye başladı.

Pandemi, henüz sektör açısında yeni bir şeydi, ne olacağını turizmcilerde bilmiyordu. Şu döneme kadar yaşadığımız tüm krizlerden farklıydı, resmen sektör için kriz paradigma değiştirmişti diyebiliriz. özellikle sektörün tecrübesi ,inisiyatif alma ,çabuk adapta olabilme çözüm üretme noktasındaki çabasıyla yeni sürece çok çabuk adapte olduk .Türkiye’nin gerçekten turizme olumlu bakış açısıyla birlikte hazirandan temmuz ayına geldiğimizde farklı bir noktaya geldiğimizi gördük.

Mart ayında önümüzdeki tabloya baktığımızda hiç turist gelmeyecek gibi bir algı varken temmuz ayına geldiğimiz zaman açık olan tesisler %50 gibi bir kapasiteyle ulaşırken ,ağustos ve eylül ayında bu oranın %70  ulaştığını gördük Şu anda ekim ayının sonuna kadarda kapasitenin %60  tamamlayacağımızı öngörüyoruz.

Turizm sektöründe işleyişi, Pandemi Bu Süreci Nasıl Etkiledi?

Pandemisüreci, turizm sektörü ,turizm çalışanları  ve tabii ki tatilciler içinde yeni olmakla beraber farklı bir durumdu. Her iki taraf bu süreci beraber öğrenmeye çalıştılar. Özellikle biz, misafirlerimizi nasıl ağırlayıcımızı ya da nasıl bir hizmet vereceğimizi dair endişelerimiz vardı. Rezervasyon için bizleri arayan müşterilerimiz  bize bu soruları soruyorlardı. Fakat haziranda tesislerimizi açtıktan sonra bakanlığın bize belirlediği “166 kriterin” hepsini tamlamamızın ardından “Güvenli Turizm” belgemizi aldık. Personel çok tedirgindi, misafirler çok tedirgindi. “Nasıl olacak bu iş” diye merak ediyorlardı, en önemlisi havuzlar, denizler, yemek, kısmıydı. Fakat tesisi açtıktan sonra insanlarında bu tedirginlikleri azalmaya başladı. Personelde nasıl hizmet verebileceğini öğrendi.

Buradaki en önemli sıkıntılardan bir tanesi: özellikle turizm tesislerde yurt içinden de yurt dışından da gelen misafirlerimiz için çok alışkın olduklarıaçık büfe sunumuydu. Daha önceleri misafirler yemeklerini kendileri alırken, artık temas kurallarından dolayı alamıyorlardı. Bu işler için ayrı ekipler kuruldu, bir sosyal mesafe oluşturuldu, personellerimiz bu yemekleri dağıtmaya başladı. Bazen misafirler bu konuyla ilgili “çok mutlu olmadıklarını” dile getirseler de son dönemlerde özellikle konakladıktan 3-4 gün sonra onlarda bu duruma alışmaya başladılar. Hatta israf yönünden de faydası oldu diyebiliriz. Çünkü misafirlerimiz, daha önce yemeklerini kendileri aldıklarında ne kadar yiyeceklerini kestiremeye biliyorlardı. Bizim dağıtmamızda bu vesileyle bir otokontrol sağladı.

Ekimin, sonunda geldik. Tesisimizi %60 bir kapasiteyle doldurduk. Çok ciddide bir tecrübe kazandık. Tatilcilerde önemli bir deneyim kazandı, bütün önyargılar kırıldı.

Bizlerde tatilcilerde pandemi döneminde nasıl tatil yapılabilir görmüş olduk. İnşallah 2021 yılında daha da iyi geçeceğini ümit ediyoruz. 

Bakanlıklar tarafından destekler oldu mu? Olduysa bu destekler nelerdir?

Bakanlığın, turizmle ilgili: özellikle bankalar ve KGF aracılığıyla kredi destekleri oldu. Bu anlamda özellikle Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla birlikte yaptıkları çalışmalarla, kısa çalışma ödeneğinden turizmciler yararlandı.sektörde % 8oranında olan KDV %1 indirildi. Önceleri getirilmiş olan turizm vergisi, 2021 yılına ertelendi. Bu yapılan teşvikler  sektöre ciddi bir katkısı olduğunu düşünüyoruz. Ama bunlar tabii beli bir süre zarfında tanınmıştı. Şu anda bakanlıkla, turizmciler tekrar görüşüyor, yeni destekler içinde çalışmalar devam ediyor.

İnşallah özellikle bu kısa çalışma ödeneğini veya bu işsizlik fonundan daha çok personelimizin yararlanabilmesine yönelik taleplerimiz var. Çünkü ülkenin de gerçek anlamda sektöre ihtiyacı var. Bu sektör sayesinde ülkeye, ciddi miktarda bir döviz girişi gerçekleşiyor. Eğer sektör desteklenirse bu zor günleri hep beraber aşacağımızı düşünüyoruz.

Turizm sektöründe 2020 yılında 140 bin sektör çalışanı işsiz kaldı

Turizm Sektörü ciddi bir şekilde etkilendi. Zaten biz turizmciler olarak biraz ümitle bakmaya çalışıyoruz ama sektör %75 oranında etkilendi. 2019 yılında rekorlar kırılmıştı, 2020 yılına girdiğimiz zamanlar çok ümitliydik ama pandemi tüm planlarımızı altüst etti. Bütün bu olanlara rağmen “neler olabilir? Neler yapabiliriz” kısmına gelince, ülkemizde kıyı  otelerinin %25 açıldı. Bu tesisler fiyat artışı yapmadan  %60-%70 kapasitesiyle çalıştılar. Sadece Antalya bölgesinde turizm sektörüde 200bin civarıda istihdam sağlıyordu. Şu anda 140bine yakını işsiz. Tabii otelcilerin, bu anlamda özellikle, kendi bünyelerinde çalıştırdıkları; kış kadrolarıdır, yaz kadrolarıdır, sezonluk çalışanlarıdır hepsine destek olmaya çalıştılar destek olmaları da lazım. Gerçekten bu zorlu süreçte birçok konuda fedakârlık yapılırken en çok fedakârlık personele düşüyor. 140bin kişinin sadece Antalya için işsiz olması kolay bir şey değil. Bu insanlar şu anda kısa çalışma ödeneğinden, bir kısmı işsiz fonundan, bir kısmı herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar için günlük 40TL gibi yardımlardan faydalanıyorlar. Bu destekler uzatılsa hiç değilse sektörde bir nefes alır ve esas önemli olan; 2021 yılında girdiğimizde tüm değerlerimizle girebilmemiz. Bizim en büyük değerimizde insan kaynağımız. Diğer ülkelere kıyasla baktığımızda da gerçekten çok yüksek bir oranda genç bir istihdamımız var, bunları da kesinlikle kaybetmemiz lazım. İnsanların, bu sektörden soğumaması adına tesislerinde, fedakârlık gösterip, personellerine sahip çıkmaları gerekiyor.  Umarım bakanlık ve tesisler ortak bir payda da buluşup, insanlarında mağdur olmayacakları bir yol geliştirirler.

Bazı oteller erken rezervasyon kampanyalarını başlattı, bazıları başlatmama kararı aldı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Özellikle yurt dışından gelen turistler, yurt içindengelen turistlere göre tatil planlamarını daha erken yaptıklarından dolayı erken tesislerin erken rezervasyona çıkmaları önemli. Şah innparadise tatil köyü misafir kitlesi %70 yurt içi olmasına rağmen  15yıl önce bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. Daha önceleri son dakika gelen özellikle Türk misafirler bir yıl öncesinden erken rezervasyon yaptırmaya başlıyordu. Bu oranda bizim tesislerimizin %30-%40’larına tekabül ediyordu. Erken yer ayıran misafirlerimiz ciddi bir fiyat avantajlı da yaşıyorlardı. Tabii bu pandemi sürecinde erken rezervasyondan konusunda oteller, acenteler ve tüketicilerde bir mağduriyet yaşadı. Özellikle erken dönemde yapılan rezervasyonlarda bu pandemi döneminde iptal etmek istediklerinde ödemelerde gecikmeler yaşandı.bu süreç tüketicilerde erken alımlarda bir tedirginlik yaratı.

Şah innparadise tatil köyü olarak her yıl düzenli olarak 1 ekimde  erken rezervasyonçıkıyorduk. Bu geleneği bozmadık 2021 yılı içinde  satışlara başladık.şuan satışlarımız devam ediyor talepte görüyoruz fakat devam eden pandemi ,insanlarda biraz kararsızlık yaratabilir ama bunun çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum.2021 satışlarının yurt için misafirleri için şubat ve mart ayı içinde hızlanacağını düşünüyorum.

2021’den beklentileriniz nelerdir?

Tam olarak şunu söyleyebiliriz: 2020 yılında dibi bulduk, hep beraber pandemi sürecinde nasıl tatil yapılabileceğini öğrendik. İnşallah 2020 yılında, Bizim %60 olarak geçirdiğimiz kapasitelerimizin 2021 yılında, %80lerle%90larla geçirmeyi ön görüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Ülke olarak da  sektör olarak da hepimiz şunu gördük ,karşılaştığımız zorluklar ne kadar büyük olursa olsun beraber mücadele ettimiz de sorunun üzerinden gelmeyi başarabiliyoruz. böyle zor ve bir dönemde insanlar evlerinden bile çıkmamaları gerekirken biz bu süreçte bir tatil modeli geliştirdik ve bu süreç devam ederse bile tatil yapılabileceğini ortaya koyduk. rakibimiz olan bir çok ülke tesislerini açmazken açanlarında kısa sürede bu tesisleri kapatırken biz bu modelle dünya turizmine umut olduk. Temenim 2021 yılında insanların mesafesiz bir tatil yapmaları dileğiyle herkese sağlıklı günler diliyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuklar Toprakla Tanışıyor
Çocuklar Toprakla Tanışıyor
Çanakkale Ruhu Gölbaşı’nda…
Çanakkale Ruhu Gölbaşı’nda…