Abdurrahman Başkan: Bireysel emeklilik ekonomi ve istihdama katkı...

Abdurrahman Başkan: Bireysel emeklilik ekonomi ve istihdama katkı sağlayacak

Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, bireysel emeklilik sisteminin, zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu bildirdi.

14 Ocak 2022 - 10:16

 

TBMM Genel Kurulunda konuşan MHP’li Abdurrahman Başkan, görüşülmekte olan “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi” kanun teklifinin 2. bölümü üzerine yaptığı konuşmada sistemin Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını, ekonomik kalkınmaya katkıda bulunurken bir taraftan da istihdamı arttıracağını ifade ederek şunları söyledi:

BİREYSEL EMEKLİLİK TAMAMLAYICI BİR UNSUR

“Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), düzenli birikimler yaparak emekliliğin planlanabileceği bir birikim sistemidir.

Ülkemizde uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi ile vatandaşlarımızın emekliliğe yönelik tasarruflarını arttırmaları, bu yatırımların değerlenmesi ile emeklilik dönemlerinde ek gelir elde etmeleri sağlanabilmektedir.”

ALTERNATİF DEĞİL TAMAMLHAYICI

“Bireysel Emeklilik Sistemi, zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır.

Ülkemizde 2003 yılında kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi, 2021 yılsonu itibarıyla 13,2 milyon katılımcıya ve yaklaşık 250 Milyar Türk Lirası fon büyüklüğüne ulaşmıştır.

Bununla birlikte şimdiye kadar sistemden emekli olan vatandaşlarımızın sayısı ise 166.814 dür.

18 YAŞ ALTI ÇOCUKLARA İMKANI SAĞLANDI

2021 yılı içinde kanunlaşan 18 yaş altı BES uygulaması ile çocuklarımızın Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilmesine olanak sağlanmıştır.

Bu sayede sisteme 18 yaş altı yaklaşık 200 bin yeni katılımcı kazandırılmış ve yaklaşık 255 Milyon Türk Lirası fon büyüklüğüne ulaşılmıştır. 

Vakıf ve Sandıklardan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarım yapılabilmesine ilişkin düzenleme yürürlüğe girmiş olup,  2022 yılı içerisinde aktarımların başlaması beklenmektedir.

Sistemin gelişimini hızlandırmak ve yeni girişleri özendirmek açısından devlet katkısı yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarılmakta ve otomatik katılım sistemine 45 yaş üstü çalışanlar için de katılma imkânı tanınmaktadır.

ENERJİ VE DOĞALGAZ TÜKETİMİNDEKİ BÜYÜME

Ülkemizin günden güne gelişmesiyle birlikte enerji ve doğal gaz tüketimi nüfus, sanayileşme ve kentleşmeyle doğru orantılı, hava sıcaklığıyla ters orantılı olarak büyümektedir.

Ülkemizde de enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikalarıyla önemli adımlar atılırken başta doğal gaz ve elektrik de uygulanan desteklerle küresel düzeyde yaşanan artışların vatandaşlarımıza daha az yansıtılması hedeflenmektedir.

Enerji verimliliğini artırmak, fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması daha az tüketim yapanların ise fazla maliyetten kurtulması ve doğal gaz enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik etmek maksadıyla yapılan düzenleme ile BOTAŞ’a; bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı belirleme yetkisi verilerek kademeli fiyatlandırma yapılması sağlanacaktır.

ANTALYA VE TURİZM SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, konuşmamın son bölümünde turizm sektörü ile ilgili yaptığı değerlendirmede de şunları söyledi:

Antalya ülkemizin en önemli turizm kentidir ve bu sektörde ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Ancak, 2020 yılı itibariyle başlayan küresel salgın sürecinden en fazla etkilenen sektörlerin başında, turizm sektörü ve dolayısıyla Antalya’mız olmuştur.

Turizm sektörü alınan tedbirler ve normalleşme adımları kapsamında 2021 yılı sezonunda tekrar başarılı bir ivme yakalamış ve geçtiğimiz yaz sezonunda ki kayıpların bir bölümü telafi ederek 10 milyona yakın turiste ev sahipliği yapmıştır.

 

ANTALYA ADINA GURUR VERİCİ

Herkesin seyahat etmek için ciddi çekincelerinin olduğu bir dönemde Antalya’mıza gelen turistlerin sorunsuz ve son derece başarılı, tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir şekilde ağırlanması şehrimiz adına son derece gurur verici olmuştur.

Antalya’mız bu zor süreçte esnafıyla, vatandaşıyla bütünleşerek başarılı bir sınav vermiştir. Bu manada, yürürlüğe konulan ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ programının da bu başarıda büyük katkıları olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Verilen bu başarılı sınavın, 2022 yılında daha güçlü geri dönüşlere vesile olacağını düşünüyor ve umut ediyorum.  Antalya’mız devletimizin de desteğiyle bu süreci en az hasarla atlatıp turizm sektöründe yeni başarı hikâyeleri yazacaktır.”

RAUF DENKTAŞ, KIBRIS TÜRKLÜĞÜNÜN UFKUNU AYDINLATTI

MHP Antalya Milletvekili Başkan konuşmasının sonunda bugün ebediyete intikalinin 10. sene-i devriyesi olan Kıbrıs Türklüğünün mümtaz ve zirve ismi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ı rahmet ve dua ile andığını ifade ederek şunları söyledi:

“Rauf Denktaş dava, aksiyon ve fikir insanı olarak Kıbrıs Türkülüğünün ufkunu aydınlatmış, mücadeleci kişiliğiyle gönüllerimize taht kurmuştur.

Kıbrıs Türklüğünün hak ve özgürlüğü için ömrü boyunca mücadele etmiş.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, uluslararası toplumda eşit ve onurlu bir seviyeye gelmesi için çaba göstermiş, Enosis zihniyetinin saldırılarını, katliamlarını sineye çekmemiş; Türk milletinin yardım ve duasıyla Kıbrıs Türkü’nün Doğu Akdeniz’de yıldız gibi parlamasına öncülük etmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Rauf Denktaş’ın aziz Türk Milletine bir emaneti olarak bağımsız ve dayatmalara boyun eğmeyecek şekilde varlığını muhafaza edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle ‘TOROS’ lakabıyla, Türk Mukavemet Teşkilatı mensubu olarak başladığı mücadele hayatını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Türkleri' nin unutulmaz lideri olarak tamamlayan, Sayın Rauf Denktaş’ı ebediyete intikalinin 10. yılında Yüce Meclisimizin huzurunda bir defa daha rahmet, minnet ve dua ile anıyorum.  Ruhun şad mekânın cennet olsun. ‘KOCA TOROS’..”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANGA'DAN EMRAH ŞARKISI GELİYOR
MANGA'DAN EMRAH ŞARKISI GELİYOR
BAŞKAN GÜNGÖR, “ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÜYE”
BAŞKAN GÜNGÖR, “ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÜYE”