ADLIHAN DERE "ESNAFIMIZ, EKONOMİNİN CAN DAMARI"

ADLIHAN DERE "ESNAFIMIZ, EKONOMİNİN CAN DAMARI"

Toplamda 75 oda ve 75 bin üyeden oluşan Antalya esnafının çatı örgütü AESOB’da yapılan Mayıs ayı başında yapılan olağan genel kurulda mevcut başkan Adlıhan Dere, tek listeyle girdiği seçimde güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.“2022 yılına kadar esnafımıza en iyi hizmeti sunmak için çalışacağız”diyen Adlıhan Dere,yeni dönemde de oldukça iddialı.

18 Mayıs 2018 - 22:01 - Güncelleme: 21 Mayıs 2018 - 19:04

“Antalya esnaf ve sanatkarların yararına yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diyenAESOB Başkanı Adlıhan Dere’ye Akdeniz Bülten olarak merak ettiklerimizi sizler için sorduk.

Röportaj: Dilek BOZKURT ÖZGENÇ 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) bugün Antalya’nın en önemli birlikleri arasında geliyor. Zira ekonominin can damarı olan esnafların çatı örgütü olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği; 37’si merkez ve 38’i ilçelerde olmak üzere

toplam 75 oda ve 75 bin üyeden oluşan bir gücü temsil ediyor. İşte bu önemli birlikte Mayıs ayı başında olağan genel kurul toplantısı yapıldı.

Bu toplantıda; mevcut başkanAdlıhan Dere başkanlığındaki tek liste ile seçimlere gidildi. Geçerli oyların tamamını alan Dere yeniden birlik başkanlığına seçilirken, yönetim kurulu Mehmet Ali Alkan, Süleyman Şahin, Bayram Dal, Abdullah Akca, Ziya Aydemir, Mustafa Şahin, Nuri Demir ve Mehmet Ali Gülaçtı'dan oluştu.

Seçim sonrası başkanlığının önemi ve sorumlulukları hakkında Adlıhan Dere şunları dile getirmişti: ''Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan Antalya için bundan sonra atacakları her adımın son derece kıymetli ve değerli olacak. Nüfus bakımından bugün Türkiye'nin beşinci, esnaf sicil kayıt bakımından ise dördüncü büyük ili olan Antalyamız, son yıllarda aldığı dev yatırımlarla bugün önemli bir cazibe noktası haline gelmiştir. Bu yükseliş ve büyümeye bağlı olarak üzerimize düşen sorumlulukların da bilincindeyiz."

Hatırlanacağı gibi Adlıhan Dere, AESOB Başkanlığı’na başkan Abdullah Sevimçok’un ani ölümü sonrası yönetim içinden görevlendirilmişti.Sevimçok sonrası herkes “ne olacak?” derken kısa sürede başarılı işlere imza atan özellikle kurduğu iyi ilişkileri sayesinde AESOB’un işlevini ve işlerliğini arttıran, esnafın yararına olan birçok konuya derman olan Adlıhan Dere sonuç olarak AESOB seçimlerine tek liste ile seçime girmiş ve başkan olmuş bir isim. Biz de Antalya’nın başarılı başkanı ile bu ay çok özel bir röportaj yaptık.

 

Tek liste ile seçime girdiniz ve başkan oldunuz? Bunu nasıl başardınız? Adlıhan Dere bu süreçte neleri doğru yaptı?

Başta esnaflarımız olmak üzere Oda Başkanlarımızın şahsıma duyduğu güven neticesinde seçime tek liste haline girdik ve 1 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz Olağan Genel Kurulumuzda 2022 yılına kadar esnafımıza en iyi hizmeti sunmak için çalışacak, yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyelerimizi belirledik. Burada önemli nokta, esnaf ve sanatkarlarımızın, oda başkanlarımızın ve yönetim kurulu üyelerimizin bizlere göstermiş olduğu güvene layık olabilmek. Dolayısıyla bugüne kadar olduğu gibi İnşallah bundan sonraki süreçte de Antalya esnaf ve sanatkarlarımızın yararına yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 

 

AESOB’u yeni dönemde neler bekliyor? Nasıl Bir başkan profili çizeceksiniz?Öncelikleriniz, hedefleriniz? Projeleriniz neler olacak?

Ahilik ruhuyla Anadolu’da ilk Ahilik Teşkilatlanmasını kuran, yaşadığı toplumun gelişmesine, kalkınmasına, sanata, sanatçıya, emeğe ve alın terine büyük önem veren esnafların piri olarak bilinen Ahi Evran’ın bizlere emanet ettiği kültürel değerlerin yaşatılması için daha fazla çalışacağız.

 

Önümüzdeki süreçte esnafımızın vizyonunu geliştirecek çalışmalara devam edeceğiz. İnovasyon kültürünü geliştirmeye, esnafımızı her alanda ortak araştırma ve geliştirmeye yönlendirmeye çalışacağız. Her esnafımızın 21. yüzyılın dijital-akıllı-mobil ve hatta yeşil ekonomisinde daha iyi bir yer edinmesi için sadece tek başına değil, sektörle, kentle birlikte olabilmesi için çaba harcıyoruz ve harcamaya devam edeceğiz. Ülkemizin ve Antalyamızın ekonomik ve sosyal gelişmişlik, eğitim, hukuk, demokrasi, çevre, bilim, kültür, sanat alanlarında en gelişmiş ülkeler ve kentler arasında yer alması, esnafımızın, her vatandaşımızın daha mutlu ve refah içinde yaşaması Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere olarak her zaman öncelikli hedefimdir. Dolayısıyla bu doğrultuda her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.

 

Antalya Esnafının şu sıralar en çok çözüm beklediği sıkıntısı ne? Neyden mustarip bunun için çabalarınız, girişimleriniz var mı? oluyor mu?

 

Esnaf ve sanatkarımız ara eleman bulmakta sıkıntı yaşayabiliyor. Ancak bu sorunu ortadan kaldırabilmek adına gerekli adımları atmaya çalışıyoruz. Örneğin, Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ve Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü’nün katkılarıyla yapılan Akdeniz Sanayi Sitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, sanayi sitemizin ara eleman ihtiyacının karşılanmasında önemli bir adım. Ve bu gibi adımlar çoğaldıkça ara eleman ihtiyacında yaşanan sorunların da en aza ineceğini umut ediyoruz.

 

Antalya ekonomisi malumunuz turizme endeksli ve beklenen sezon da geldi. Bu yılki turizme dair öngörünüz nedir başkanım?

Biliyorsunuz geçtiğimiz son iki yılda turizm anlamında bir düşüş yaşandı ve turizmin

başkentiAntalyamız bu durumdan olumsuz etkilendi. Ancak 2017 yılında bu sorunun

aşılması ve turizme eski canlılığının kazandırılması amacıyla birçok adım atıldı ve

istatistiklere baktığımızda 2017’nin ikinci yarısından itibaren yükselişin başladığını, turizm ile

ilgilenen esnaflarımızın yüzlerinin gülmeye başladığını gördük. Bu konuda atılan adımların

karşılığınıinşallah önümüzdeki sezonda ve sonrasında alacağımızı ve eskisinden çok daha iyi bir hale geleceğimizi düşünüyorum. Hükümetimiz, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel ile beraber her konuda olduğu gibi turizm konusunda da istişarelerde bulunarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Burada esnaf dostu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’in turisti kent merkezine getirmek için yaptığı çalışmalara ve “O turist bu dükkana girecek” sözünü de bir kez daha hatırlatmak isterim. Sezonun gelmesiyle birlikte çarşı, pazarda da bir hareketlilik yaşanıyor ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da dediği gibi o turist bu çarşıya geliyor ve esnaflarımızdan alışveriş yapıyor. Turizm alanında yükselişe geçtiğimizi geçtiğimiz günlerde Valimiz Sayın Münir Karaloğlu da açıklamıştı zaten. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte turizm alanında daha güzel gelişmelere hep beraber şahit olacağız.

 

Gerek hükümetimizin gerekse de Büyükşehir Belediyesinin son yıllarda Antalyamıza yönelik çok önemli yatırımları oldu olmaya devam ediyor.Bu projeler ve bu projelerin esnafımıza, kentimize yaratacağı katkılar hakkında düşünceleriniz neler?

 

Gerek hükümetimiz gerekse yöneticilerimiz esnaf ve sanatkarlarımız için ellerinden gelen tüm düzenlemeleri yapıyorlar. Çünkü esnafımız, sanatkarımız ekonominin can damarı konumunda. Göreve geldiğim 7 Nisan 2016’dan bu yana Antalya’da siyasilerimizle, kamu kurum müdürlerimizle, esnafımızla koordineli bir şekilde çalışmanın gururunu yaşıyoruz. Koordineli çalışabilmenin meyveleri ise ortada, hep beraber görüyoruz. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel her zaman gerçek bir esnaf dostu olduğunu ortaya koyuyor. Şehir merkezinde ve ilçelerimizde esnaf ve sanatkarlarımıza ciddi destekler veriyor. Caddelerimiz güzelleştikçe insanlar da bu caddelere geliyor ve alışveriş yapıyorlar. Özellikle Sobacılar Çarşı’sındaki destekleri, Şarampol’de, Kaleiçi’nde, Cumhuriyet Meydanı’ndaki çalışmalar, Konyaaltı Sahil Projesi, Boğaçay Projesi, parklar, köprülü kavşaklar gibi tüm hizmetler esnafımızın para kazanmasına katkı sağlıyor. Yapılan yollar ulaşım esnafımıza fayda sağlıyor, gerek taksi, gerek servis, gerekse otobüsçü esnafımız en azından akaryakıt konusunda tasarruf sağlıyor. Kısacası Antalyamıza yapılan her hizmet esnaf ve sanatkarlarımıza fayda olarak geri dönüyor. Bu sebeple başta Valimiz Sayın Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel olmak üzere Antalyamıza hizmet eden, esnaf ve sanatkarlarımızın geleceğini önemseyen tüm yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum.

“Sosyal Sorumluluk Projelerini Önemsiyoruz”

AESOB olarak sosyal sorumluluk projelerini önemsediklerini belirten başkan Adlıhan Dere, konuyla ilgili olarak ürettikleri çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “ Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliğiyle dezavantajlı gençlerimize yönelik meslek edindirme kursları ve sonrasında işe yerleştirilmeleriyle ilgili “Çiçekleri Soldurmayalım” Projesi yürütüyoruz. Proje kapsamında meslek öğrenen kursiyerlerimiz bir yandan meslek sahibi olurken bir yandan da esnaflarımızın ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını karşılıyorlar. Çiçekleri Soldurmayalım Projesi’nde olduğu gibi İnşallah bundan sonra da kamu kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde olarak sosyal sorumluluk projelerinin destekçisi olacağız, vatandaşlarımızın dezavantajlarını avantaja çevirmek için Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak her zaman burada olacağız.”

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi