AĞAOĞLU: "ESNAF KAN AĞLIYOR"

AĞAOĞLU: "ESNAF KAN AĞLIYOR"

Pandemiden en çok kahveci esnafının etkilendiğini kaydeden Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu, “Esnafımız büyük sıkıntı içinde ve kan ağlıyor, bıçak kemiğe dayandı. Acilen vergi affı ve faizsiz kredi verilmesi lazım” dedi.

24 Kasım 2020 - 11:09

Pandemiden ençok etkilenen mesleklerin başında kahvecilik yer alırken bu meslekle evine ekmek götüren bir çoğu haftalık ya da günlük aldığı ücretle geçinen insanlar inanılmaz derecede sıkıntı yaşadı. Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Kahveciler Odası Başkanı Murat Ağaoğlu, yaşanan bu sıkıntıyı ve esnafın beklentilerini açıkladı. 2020 yılının mart ayından itibaren koronavirüsürn tüm ülkeyi ciddi anlamda olumsuz etkilediğini hatırlatan Ağaoğlu, “Tüm işyerlerinde acil kapatmaya gidilince esnaf ve sanatkarımız bundan ciddi bir darbe aldı. 2 buçuk ay kapalı kaldık ve 1 Haziran da tekrar açıldık ama malum kahvehane kültüründa okey, tavla, briç gibi oyunlar yasaklandı. ‘Kahvehanelerinizi açın ama sadece çay, kahve, meşrubat ve tost satın’ dendi ama bunlar doğal olarak yeterli olmadı. Bu şekilde kahvehanelerimiz iş yapamaz hale geldi. Bir çok üyemiz evine ekmek götüremez hale geldi. Bu meyandan hükümetimiz de 25 bin liralık bir destek kredisi verdi. Bu kredi yeterli mi? Bazı arkadaşlarımız bu krediyi aldı ve bununla ayakta kalmaya çalıştı. Şimdi bu kredilerin taksit ödemeleri geldi. İş yapmayan işletmeler, bu taksitleri nasıl ödeyecek? O da büyük bir sıkıntı. Bu yanında elektrik, su, kira, Bağkur, peşin vergi, diğer vergiler ve stopajlar devam etmekte” dedi.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu’nun yoğun talebi üzerine kahveci esnafına bir yıl ödemesiz ve faizsiz 25 bin TL’lik kredi talebinin yakında gerçekleşeceği müjdesini de veren Ağaoğlu, şöyle devam etti: “Bu konuyla ilgili gerekli yazışmaları Külliye ile Bakanlığımızla, ilgili Bakanlıklarla ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’yla yapıyoruz. Bu konuda ki sıkıntılarımızı tek tek ilettik. Bu konuda esnafın bize ciddi baskısı da oldu. Esnaf bu süreçte gerçekten çok zor durumda. Çünkü bu süreçte işyeri kapalı bile olsa sabit faturalar yine geliyor. Bunlarla birlikte kiralar birikti. Zaten SGK primlerini hiçbir esnafımız yatıramadı. Hükümetimiz de af çıkardı fakat bu esnafı tatmin etmedi. Çünkü esnaf, ‘ben 10, 15, 20 yıllık esnafım, her şeyimi tam teşekkül ödüyorum. Madem ki bu hastalık başımızda o zaman devletimiz bizi bir yıl SGK, Bağkur ve peşin vergilerden maaf tutsun’ diyor. İşte esnafımızın bu şekilde haklı bir talebi var. Çünkü yaşananlar olağanüstü bir durum ve biz bu talepleri de ilettik. Bunun ardından kooperatif kredilerine bir af geldi. Bağkur vergi primlerinde tekrar bir af yapılandırma geldi. Bu da 31 Aralık tarihine kadar geçerli. Fakat bizim de bir talebimiz oldu. Çünkü en çok kahveci esnafı etkilendi. Biz de en azından esnafa ‘bir yılı ödemesiz faizsiz kredi verin’ dedik. Çünkü artık ciddi anlamda bıçak kemiğe dayandı.” 

YARAYA MERHEM OLUR
“Yaşanan bu krizde bir çok esnafın sicili de bozulduğu için düzgün bir kefil ve ipotek getirdiğinde o insanların da bu krediyi almasını istedik. Çünkü önümüzdeki yılın ilk aylarında her şey normale dönmeye başlarsa en azında esnafımız bu krediyle 2-3 aylık sıkıntılı dönemi atlatır. Dolayısıyla vergi affı, sigorta affı ve krediyle ilgili bir çalışma vardı. Hükümetimiz bu konuda çalışıyor. En kısa zamanda bir bütçe ayarlanabilir. Hatta bu aralık ayında da olabilir. Çünkü vergi ve SSK yapılandırmaları var. Bu konuyla ilgili esnafımız; kötü evreyi atlatma, ayakta kalma kredisi bekliyor. Durum gerçekten çok ciddi. En azından bu kredi yaraya bir merhem olur. Çünkü bizim esnafımız günlük gelirlerle, küçük paralarla geçinin insanlar, onların ayakta kalması lazım. Ayakta durması için de bu çalışmanın bir an evvel hayata geçmesi lazım.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİ ŞAFAK ÖZTÜRK İSTİFA ETTİ
ALİ ŞAFAK ÖZTÜRK İSTİFA ETTİ
ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ DİJİTAL ORTAMDA İZLEYİCİSİYLE BULUŞUYOR
ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ DİJİTAL ORTAMDA İZLEYİCİSİYLE...