AHMET KUMBUL ile İL BAŞKANLIĞI YOLUNDA

AHMET KUMBUL ile İL BAŞKANLIĞI YOLUNDA

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı adaylığını açıklayan ve en iddialı adaylardan biri olan Ahmet Kumbul ile konuştuk. Detaylar söyleşimizde…

27 Aralık 2017 - 18:22 - Güncelleme: 29 Aralık 2017 - 17:11

Cumhuriyet Halk Partisi cephesinde ilçe kongreleri sona erdi. İl Başkanlığı seçimleri için ise birkaç aday söz konusu. Akdeniz Bülten Haber Dergisi olarak 2 Dönem Muratpaşa İlçe Başkanlığı yapan, 23 yıldır partinin bilfiil içerisinde olan Ahmet Kumbul ile seçim değerlendirmesi yapıyoruz. İl Başkanlığı yolunda hem partinin, hem de ülkenin sorunlarına değinen Ahmet Kumbul, genç ve kadınların parti için önemini anlatıyor, 2019’un önemine değiniyor, CHP’nin iktidarına hiç olmadığı kadar ihtiyaç olduğunu vurguluyor… Doğa… Çocukluğumuz… Lara Kruvaziyer… Boğaçayı diyor.. diyor..  ve devam ediyor. İşte merak uyandıracak röportajımızın detayları…
 

“CHP iktidarına ihtiyaç var”

Merhaba 7 Ocak’ta yapılacak kongrede CHP İl Başkanlığına adaysınız. Nasıl karar verdiniz?

Geleceğini düşünen herkesin siyasetin bir ucundan tutması gerektiğini düşünüyorum. Mesele siyasete girip benim bir şey olmam ya da başka bir arkadaşımın bir yerlere gelmesi değil. Mesele benim mensubu olduğum partinin illaki iktidar olması da değil. Mesele bu vatanın çıkarları. Cumhuriyet ve parlamenter sistem için şu anda ülke hiç bir zaman duymadığı kadar CHP’nin iktidar olmasına ihtiyaç duyuyor. Biz de bunun için hiç olmadığı kadar çok çalışmalıyız. Bu sorumlulukla il başkanlığına aday oluyorum.

Esnaflar, odalar, emekliler…
 

CHP il başkanlığına seçildiğinizde ilk olarak neler yapmak istiyorsunuz?

Biz Muratpaşa’da 56 mahallemizde mahalle temsilcilikleri oluşturduk. Bunun haricinde insanların sorunlarına odaklı komisyonlar oluşturduk. Bu calışmalarımızi il geneli e yayacağız. Bizim il örgütümüzün ilçe örgütlerini çalışmaya zorlaması, ilçe örgütlerinin de ili çalışmaya zorlaması gerekiyor. Bugüne kadar görevlendirme ve raporlama anlamında çok eksik kaldık. Biz önümüzde ki süreçte ilçe başkanlıklarımızdan kendi ilçelerinde komisyonlar oluşturmalarını isteyeceğiz. Esnaflar, odalar, emekliler, işçi ve işçi sendikaları, turizm tarım gibi birçok konuda komisyonlar oluşturmalarını isteyeceğiz. İlk iş üyeler arasında iletişimi ve dayanışmayı arttırmak olacak. 19 ilçenin kendi içinde aile olmasını sağlayacağız.


Toplumun tüm kesimlerini kucaklayacağız


Referandumda birlikte olduğumuz zaman ne kadar başarılı olduğumuzu gördük. Burada birliği bütünlüğü sağlayacağız. Vatanını milletini, cumhuriyetini seven ve parlamenter sistemle yönetilmek isteyen demokrasi cephesini bir araya getirip sivil toplumu, siyasi partileri, toplumun bütün kesimlerini kucaklayıp bu işin lokomotifi Cumhuriyet Halk Partisi olacak şekilde çalışmaya devam edeceğiz. 
 
 

“Büyükşehir ve İlçeleri geri alacağız”


Geçtiğimiz dönem CHP açısından en büyük yıkım Büyükşehir Belediyesi’nin kaybedilmesiydi. Önümüzde ki süreç için ön görünüz nedir?


Antalya’da geçen dönem bazı hatalardan dolayı Büyükşehir’i kaybettik. Geçmişte ki hataları yol kazası olarak görüyoruz. Hepsinden ders çıkardık. Önümüzde ki süreçte hata yapmayıp Büyükşehir’i ve ilçelerin de bir çoğunu geri alacağız. İl başkanı tüm inisiyatifi tek başına asla kullanmayacak. Orada 30 yöneticisi var ise mutlaka komisyonlarla ve yönetim kurulu ile beraber o inisiyatifi kullanacak. Yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin önümüzde ki süreçte ki geleceği bir tek kişinin iki dudağının arasında olmayacak. Aday kim olursa olsun Büyükşehir’i kazanacağız. İlçe adaylarını da doğru belirlediğimiz sürece kaybetme gibi bir şey olacağını görmüyorum. İlçelerinde çoğunu alacağımızdan eminim.


2019’un önemi


2019 seçimlerine çok az bir süre kaldı. 2019 yılında sizce neden önemli?


2 kızım var onların ve tüm çocuklarimizin geleceği için mücadele ediyorum. 2019’da yerel seçimler var öncelikle. Yerel seçimlerde iktidar olamazsak genel seçimlerde kazanmamız  zorlaşacak. Önce yereli daha sonra geneli kazanmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Genel seçimler neden önemli? Bugün belki çok farkında değiliz ama bu ülkede rejim değişti. Artık 2019’dan sonra tek adam rejimi ile yönetilecek. 2019’dan sonra hangi partinin iktidar olacağından çok kimin cumhurbaşkanı olacağına odaklanacağız. Ya demokrasi, hukuk, adalet isteyen bir kesimin kazanması için mücadele edeceğiz, ya da tek adam rejimini isteyen adayın kazanması için oy kullanılacak.


Gençler ve kadınlar


Gençlik kolları parti için ne kadar önemli?


Gençlik kolları bizim için çok önemli. Gençleri ve kadınları bu partiye kazandırmalıyız. Siyasetin kalitesini yükseltebilmek için ve gelecekte bu partide siyaset yapacak örgütün tabanından gelen insanların oluşması için de gençlik kollarına ihtiyaç var. Mevcut iktidar kendinden olmayan herkesi ötekileştirdi. Gençlerimizin yurda, bursa, işe ihtiyacı var. Bunlardan faydalanabilmek için bizim partimize üye olmaktan korkuyorlar. Önümüzde ki süreçte gençleri, kadınları ve değişik meslek gruplarından insanlarımızı partiye dahil edebilmek için bazı projelerimiz olacak.

Doğamız katledilmesin, çocukluğumuz yok edilmesin


Antalya’nın doğal güzellikleri ile ilgili yapılan bir takım projeler var. Tüm bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?


Ahmetlerde Hes’lerde köylüme kurşun sıkıldığında ben orda oluyorsam, Lara’da kruvaziyer limanında bütün kentimizin gelecegini yok etmeye niyetlendiklerinde planlar çıkmadan bir ay önceden biz orada oluyorsak, Finike’de dinamit patladığında dünyanın en iyi portakal ağaçlarının üzerine tozlar yağdığında biz orada olacağız, Konyaaltı sahili tarumar edildiğinde biz orada olacağız. Antalya’nın kentin spor alanları ticaret alanları konut alanlarına çevrilip, Antalyalının malı birilerine verildiğinde biz orada olacağız. Dağlarımız, ormanlarımız, akarsularımız, sahillerimiz kısacası doğa katledildiğinde biz orada olacağız. Antalya’nın gündemini Cumhuriyet Halk Partisi belirleyecek. Sokağı Cumhuriyet Halk Partisi örgütleyecek ve eylemler Cumhuriyet Halk Partisi öncülüğünde yapılacak.


“Lara Kruvaziyer Limanı Antalya İçin Cinayettir”


Antalya’nın en büyük sorunu plansızlık. Biz planlamadan kenti inşa ediyoruz. Kente ne yapılacak ise hepsinin tek tek ölçülüp yapılması gerekir. Bizde ki mantık ise şöyle; önce inşaat sonra plan yapıyoruz. En büyük sorunlarımızdan biri plansızlık yüzünden oluşan trafik ve toplu taşıma sorunudur. Bir diğer sorun da vatandaşa hizmet yerine rant amaçlı hizmet yapılması. Örneğin otogar alanı bir gecede konut ve ticaret alanına döndürüldü. Antalya’ya bir stat yapıldı. Şimdi maç olduğu günler iki hastanenin olduğu yere ambulanslar giremiyor.  Öte yandan Lara Kruvaziyer Limanı Antalya için bir cinayettir. Canlılarımız yok olur, falezlerimiz zarar görür. Ve endemik yapıyı bozarız. Boğaçayı projesinde de binaların zemini yok edilecek. En ufak bir selde bir çok insan orada ölüm tehlikesi ile burun buruna kalacak. Doğanın verdiklerini almak kolaydır ancak yerine koymak kolay değil. Doğanın bize verdiklerine dokunmayalım. Antalya’da eski okulları, binaları yıkıp yerine Avm ler dikildiğinde bizim hafızalarımız siliniyor. Çocukluğumuz yok ediliyor.
 
Turizm ve tarımda dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız


Ülkemiz ve özellikle şehrimiz açısından turizm ve tarımı nasıl değerlendiriyorsunuz?


Turizmde ve tarımda tamamen dışa bağımlıyız. Rusya ile bir sorun yaşadığınız zaman turizm ve tarım bitiyor. Hal böyle olunca otomatik olarak ticaret de bitiyor. Antalya ciddi ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Bizim burada öncelikle turizmimizi çeşitlendirmemiz lazım. Birkaç ülkeye bağımlılıktan kurtulmalıyız. Her şey dahil sistemle Antalya’nın ekonomisini geliştirmemiz zor. Tarımda ihracat yaptığımız ülkeleri çoğaltmamız lazım. Atatürk’ün dediği gibi yurtta sulh cihanda sulh ilkesini yen8den yaşama geçirmek lazım. Dünyada ve ülkede barışı sağlayamazsanız bu ülkeye turist gelmez. Turizm ve tarımdaki sıkıntılarımızın giderilmesi için dış ilişkilerimizin düzelmesi gerekiyor. Umarım 2019’da daha barışçıl politikalar izlenir.


Kol kola olacağız


Ve son olarak neler eklemek istersiniz?


Şuanda 4-5 adayımız var. Onlar benim ağabeylerim. Biz sahada hep birlikte mücadele ettik. Çalışmaya da devam edeceğiz. Partinin içinde ayrışma varmış gibi zaman zaman bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Hiç böyle bir durum olmadı bizim aramızda. Biz onlarla il kongresine salona kol kola gireceğiz. Salondan kol kola çıkacağız ve mücadele edeceğiz.
 

Ahmet Kumbul kimdir?


1977 yılında Antalya’da doğdum. Evliyim. İki kızım var. İkizlerim 7 yaşındalar. İlkokula gidiyorlar. Bizde siyaset aileden geliyor. Ben doğdum babamız siyasetin içerisindeydi. Ben 15-16 yaşlarında partide gençlik kollarında çalışmaya başladım. 1 dönem Muratpaşa’da Gençlik Kolları yöneticiliği yaptım. Daha sonra ticaret, askerlik üniversite derken kısa süreliğine aktif siyasetten ayrı kaldım. Ama burada olduğum sürece partinin içindeydim. 2 dönem Muratpaşa ilçe başkanlığı yaptım.

 

Esra KÖKSAL 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HERŞEYİMİZ TAKSİ
HERŞEYİMİZ TAKSİ
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI