Alkolsüz alkollü ehliyetine kavuştu

Alkolsüz alkollü ehliyetine kavuştu

Ali Akçay isimli vatandaş alkollü olmamasına karşın yeni yılın ilk saatlerinde Yeşilırmak caddesinde trafik ekipleri tarafından yapılan kontrolde 0,66 promil alkollü olduğu gerekçesi ile 1228 lira para cezası almış ve ehliyetine de 6 aylığına el konulmuştu. Ortada bir yanlışlık olduğunu savunan ve kesilen cezaya mahkeme yoluyla itiraz eden Ali Akçay ceza süresinin dolmasına 2 ay kala ehliyetine kavuştu.

30 Nisan 2020 - 17:16

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan ilk testin ardından 0,66 promil alkollü çıkan ve ikinci kez test talebinde bulunmasına karşın red cevabı alan Ali Akçay, Antalya 1.Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu. Mahkeme tam 4 ay sonra yani 20 Nisan 2020 tarih ve 2020/773 nolu kararı ile cezayı iptal etti. Ali Akçay sevincini ‘Şükür  ay sonra ehliyetimi alabildim’ ifadeleri ile sosyal medya hesabından duyurdu.  

Yılbaşı gecesi yaşanan olayda Trafik ekiplerinin alkolmetre ile yaptığı ilk ölçümün ardından 0,66 promil alkollü çıkan Akçay ikinci kez test talebinde bulunmasına karşın olumsuz yanıt aldı. Bir hata olduğunu iddia eden ve bu kez cezayı kesen polisten alkolmetreye üflemesi yönünde ricacı olan Akçay, yine red cevabı almıştı.

İSPAT İÇİN HASTANEYE GİTTİ

Tutanağın tutulduğu esnada olay yerinden geçen başka bir ekipten alkolmetre ölçümü yapmalarını isteyen Akçay’ın bu talebi de kabul görmedi.  Tutanağa imza atması yönündeki isteği geri çeviren ve alkollü olmadığının ispatı için Kepez Devlet Hastanesi’ne kan testi yaptırmaya giden Akçay, Saat 03:00 sıralarında çıkan sonuçlara göre kanında alkol değerinin sıfır çıktığını söyledi.  Mağdur edildiğini öne süren Ali Akçay, alkolmetre testini yapan polis hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

3 AYRI DAVA AÇTI

Alkol kullanmayan birisi olduğunu ancak yaşadığı olay karşısında şoka uğradığını anlatan Akçay, “Ev misafirliğinden dönüştü polis kontrol noktasında içki içmediğim halde içmiş gibi muamele gördüm. Hakkımı arayacağım. Sulh Ceza hakimliğine Trafik Ceza iptal davası, İdare mahkemesine ehliyetimi aldıkları için geri alma davası ve taleplerini dikkate almaması ile ilgili polis memuru hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerinde bulunmuş ve olayı mahkemeye taşımıştı.   

 

Haber: Murat ŞENTÜRK

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
Protez Gözle Doğal Görünüm Mümkün !
Protez Gözle Doğal Görünüm Mümkün !