Antalya’da kişi başına 329 litre su çekiliyor

Antalya'da kişi başına 329 litre su çekiliyor

Türkiye İstatistik Kurumu Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, 2018 Yılı Belediye Su İstatistiklerini açıkladı. Buna göre Antalya'da kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 329 litre oldu.

08 Ekim 2019 - 16:05

Belediye su istatistikleri kapsamında, kaynaklarına göre temin edilen su miktarı, içme ve kullanma suyu şebekesinin hizmet ettiği nüfus yüzdesi, dağıtım yapılan yerlere göre dağıtılan su miktarı ve değeri, içmesuyu arıtma tesislerinin tipi, kapasitesi ve arıtılan su miktarı, yoğunlaştırma işlemi uygulanan ve bertaraf edilen arıtma çamuru miktarı derlenmektedir.

Ülkemizde  Tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Su İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 1 399 belediyenin 1 397'sinde içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekelerine 6,2 milyar m3 su çekildi. Çekilen suyun %39,9'u barajlardan, %28,1'i kuyulardan, %18,4'ü kaynaklardan, %9 'u akarsulardan ve %4,6'sı göl, gölet veya denizlerden sağlandı. Belediyeler tarafından içme suyu şebekesine çekilen kişi başına günlük ortalama su miktarı 224 litre olarak tespit edilirken, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde çekilen kişi başına günlük ortalama su miktarı ise İstanbul için 189, Ankara için 239, İzmir için 208 litre olarak hesaplandı.

Antalya'da kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 329 litre olmuştur.

Isparta'da  kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 262 litre olmuştur.

Burdur'da  kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 237 litre olmuştur. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tiyatronun duayen ismi:
Tiyatronun duayen ismi: "ABDULLAH SÜREKLİ"
 ‘GELECEK PARTİSİ MİLLETİMİZİN YARINIDIR’
‘GELECEK PARTİSİ MİLLETİMİZİN YARINIDIR’