Antalya’da Yaya geçidi nöbeti etkinliği düzenlendi

Antalya’da Yaya geçidi nöbeti etkinliği düzenlendi

Karayolları Trafik Kanunu’ nun 74. Maddesi “Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” kapsamında; 2019 yılı ilk 9 ay içerisinde, Antalya il merkezinde (857) adet, il genelinde tolam (1.273) adet cezai işlem uygulandı.

03 Ekim 2019 - 23:23

Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmişti.


Bu düzenlemeden hareketle 2019 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edildi ve 06 Şubat 2019 günü “Devletin Tüm Unsurları ile Farkındalık Eyleminde Olduğunu göstermek” amacıyla ülke genelinde eşzamanlı olarak etkinlikler düzenlendi. Karayolları Trafik Kanunu’ nun 74. Maddesi “Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” kapsamında; 2019 yılı ilk 9 ay içerisinde, Antalya il merkezinde (857) adet, il genelinde tolam (1.273) adet cezai işlem uygulandı.

Bu etkinliklerin devamı niteliğinde bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurları ile konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” amacıyla Antalya  merkez ve ilçelerinde toplam (789) noktada (2.574) emniyet ve jandarma personelinin katılımıyla başta okullar olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları hizmet binalarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla 02 Ekim 2019 Çarşamba günü 13.00-15.00 saatleri arasında  “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.“Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği kapsamında, ilimizde Antalya Vali Yardımcısı Sayın Ali Taşkın BALABAN, Muratpaşa Kaymakamı Orhan BURHAN, İl Jandarma Komutanı Tuğg.Tekin AKTEMUR, İl Emniyet Müdür V. Hakan YILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, emniyet personeli, jandarma personeli, milli eğitim personeli, öğretmen ve öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensuplarımızın katılımları ile Muratpaşa İlçesi Konyaaltı Caddesi üzerinde bulunan Barbaros İlköğretim Okulu önünde düzenlenen “Yaya Geçidi Nöbeti” etkinliğinde, araçlar durdurularak uyarılarda  bulunuldu ve broşür dağıtıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi