Antalya Eğitim Şehri Olma Yolunda İlerliyor

Antalya Eğitim Şehri Olma Yolunda İlerliyor

Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesinde iki okulun açılışını gerçekleştirdi.

18 Eylül 2019 - 17:38

Okul açılışına Vali Münir Karaloğlu, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, öğretmenler, öğrenciler ve pek çok veli katıldı.

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Antalya turizm, tarım, ticaret şehri olarak biliniyor ama son dönemde Antalya eğitim konusunda yaptığı ataklarla kreş, üniversite, halk eğitiminden, sağlıklı yaşlanma eğitimine kadar toplumun 7’den 77’ye tüm kesimlerini içine alacak çok ciddi bir eğitim şehri olma yolunda ilerliyor. Eğitim konusunda devletimiz, 2005 yılından bu yana merkezi ekonomik bütçelerimizden en çok payı Milli Eğitim Bakanlığı’mıza veriyor. Niye, çünkü hedefimiz ülkemizin geleceği olarak gördüğümüz evlatlarımızı sağlam karakterli, milli ve manevi değerlerle donatarak, ülkemizin geleceğini onlara emanet etmek istememizdendir” dedi.

Antalya Hayırseverler Bakımından Çok Şanslı Bir İl

Türkiye’nin eğitim hedeflerinden biri olan her çocuğun anasınıfı eğitimi almış olarak birinci sınıfa başlaması olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, “Bunu Türkiye Cumhuriyeti tedrici olarak başaracak. Antalya Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin koymuş olduğu bu hedefe yüzde yüz ulaşmış durumdadır. Antalya hayırseverler bakımından eğitime katkı veren çok şanslı bir ildir. Son 15 yılda Antalya’da hayırseverlerimizin yapıp, Milli Eğitim’e bağışladığı eğitim tesis sayısı 237 bu büyük bir rakamdır. 500 Milyon TL’nin üzerinde parasal değeri vardır. Bugün açılışlarını yaptığımız, Gül-Salih Şenli İlkokulu hayırseverimiz İbrahim Şenli tarafından anne ve babası adına, Havva Bayaz Anaokulu ise Doktor Cenk Halil Bayaz tarafından annesi adına yaptırılmıştır. Eğitime katkı veren bütün hayırseverimize ilin valisi olarak çok teşekkür ediyorum. Rabbim hayırlarını kabul etsin” ifadelerini kullandı.

Antalya’da Her Sene 20 Bin Yeni Dersliğe İhtiyaç Var

Antalya’da eğitimde ihtiyacın bitmediğini ifade eden Vali Münir Karaloğlu, “Geçen sene Antalya’da ki öğrenci sayımız 444 bindi. Bu yıl ise 466 bin yani 22 bin öğrenci artmış. Antalya’nın her sene 20 bin yeni dersliğe ihtiyacı var. Bu yüzden Antalya’da eğitim yatırımları bir taraftan, genel bütçemiz diğer taraftan hayırseverlerimiz ve yerel yönetimlerimizin desteği ile el birliğiyle çalışıyoruz. Antalya’da belediyelerimiz arsa üretme ve hayırseverlerimizin önünü açma bakımından destekleri var. Eğitim ortak derdimiz olmalıdır. Ülkenin geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımıza eğitimde en iyi noktaya ulaştırmalıyız. Eğitimde istediğimiz yere gelemezsek gerçek beka sorunu ile o zaman karşılaşırız. Ama biz nesillerimizi sağlam karakterli milli ve manevi değerlerle yetiştirebilirsek, gelecekten kimsenin endişesi olmasın. Bu yüzden eğitim yatırımlarını ve hayırseverlerimizin desteğini önemsiyoruz” dedi.

Veliyi Eğitimin Bir Parçası Haline Getirmeliyiz

9 Eylül itibariyle yeni eğitim öğretim yılının başladığına vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Müdürlerimiz, idarecilerimiz öğretmenlerimiz ve velilerimiz hep beraber bu işin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Veliler dedim. Eğer biz eğitimde öğrenci, öğretmen, veli üçlüsünü tam olarak oturtamazsak başarılı olmamız mümkün değil. Veliyi mutlaka eğitimin bir parçası haline getirmemiz lazım. Antalya’da bu konuda iyiyiz. Anneler, babalar eğitimde çok ilgili, bunu daha da arttırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Okul Yönetimi Öğrencilerin Evlerini Yılda Bir Kez Ziyaret Etmeli

Okul idarecilerinin, öğrencilerini ev ortamlarında senede en az bir defa ziyaret etmeleri gerektiğini belirten Vali Karaloğlu, “Çocuğun evdeki ortamı da eğitiminin kalitesi açısından çok önemlidir. Çocuk evde hangi ortamda ders çalışabiliyor. Hangi ortamda dinleniyor, bunu okul idaresinin, sınıf öğretmeninin bilmesi lazım. Eğer orada bizim küçük dokunuşlarla çözülebilecek problemler varsa onu bizim önceden bilmemiz lazım ki o problemi çözelim. Çocuğumuzun eğitim hayatı daha kaliteli bir şekilde devam etsin” şeklinde konuştu.

Açılıştan sonra okulları ve sınıfları gezen Vali Münir Karaloğlu ve beraberinde ki heyet öğrencilerle sohbet ederek, öğrencilere kitap hediye etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi