Antalyalı gazetecilerden Kıbrıs çıkarması

Antalyalı gazetecilerden Kıbrıs çıkarması

Antalya ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden oluşan bir heyet deniz otobüsü ile yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geçerek orada iki ülke ilişkilerini güçlendirmek adına bir dizi temaslarda bulundu.

14 Haziran 2019 - 16:50 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 17:42

DEVLET ERKÂNINA ZİYARET

Akgünler Denizcilik firmasının Alanya'dan Girne'ye gerçekleştirdiği feribot seferlerinin başlangıcını yapan basın mensupları Kıbrıs'ta sırasıyla Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Osmanlı Kütüphanesi'nde Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç.Dr. Asım Vehbi, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, KKTC'nin yeni hükümetinin Başbakanı Ersin Tatar'ı ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başeri ziyaret etti.

BAŞBAKAN'A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Heyetin başarı dileklerinde bulunduğu KKTC Başbakanı Ersin Tatar,  iki ülke ilişkilerinin kuvvetli olmasının her şeyden önemli olduğunun altını çizdi. Heyet adına Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Şifa Çiçek ve KKTC Turizm temsilcisi&Koordinatörü Nazmi Pınar tarafından Ersin Tatar'a hayırlı olsun dileklerinde bulunuldu. Başbakan Ersin Tatar, Alanya ve Antalyalı gazetecileri kabulünde Türkiye ile ilişkilerin önemine ve Doğu Akdeniz’de yaşananlara dikkat çekti. 

'OYUNA GELMEMELİYİZ'

Türkiye ile çok iyi ilişkiler kurulması gerektiğine temas eden Başbakan Tatar, “Türkiye ile çok iyi ilişkiler kurmak çok önemli. Türk kamuoyuna da bu mesajı vermek gerekir. Türkiye Doğu Akdeniz’de bölgesel bir güç. Denizlerde en uzun kıyıya sahip. Milletimiz için önemli bir coğrafya. Bize nifak tohumu sokacakların oyununa gelmemeliyiz. Siyasal bir mücadele de var. Kıbrıs konusunda Federasyon süreci tükenmiştir. İki ayrı devlet temelinde bir formül masaya gelmelidir artık” diye konuştu. Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz’deki gerilime de atıfta bulunurken “Denizlerde olan bitenlere baktığımızda iki eşit halk vardır. Biri Rumlar, biri biz. Bizim onları kabul ettiğimiz gibi onlar da bizi kabul edecek. Dik durarak iş birliği içerisinde tek vücut ve aynı pozisyonda mücadele verdiğimizin mesajını almaları gerek” dedi. 

ULAŞIM ÇOK ÖNEMLİ
Başbakan Ersin Tatar karşılıklı turizmin önemine değinerek deniz otobüslerinin yeniden seferlere başlamasının ulaşım imkanlarının gelişmesi adına önemli olduğunu belirtti. Tatar, KKTC’ye Türkiye’den çok turist geldiğine ancak gelmeyenlerin daha çok olduğuna işaret ederek Türk insanının buraya daha fazla gelmesi gerektiğini söyledi. Antalyalı gazeteciler resmi makamlara yaptıkları ziyaretin ardından Devlet Su İşleri vasıtasıyla yürütülen Türkiye'den Kıbrıs'a içme suyu temini projesi hakkında bilgi almak üzere Geçitköy barajına uğradı. KKTC Su Temin Projesi sayesinde Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen Alaköprü Barajında depolanan su, Türkiye tarafı 23 km, deniz geçişi 80 km (66,5 km askılı borulu sistem) ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 106 km uzunluğundaki hat ile KKTC’de inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılıyor. Proje ile KKTC’ye yılda 75 milyon m3 su iletilirken, bu suyun 37,76 milyon m3’ünün (%50,3) içme-kullanma ve sanayi suyuna, geriye kalan 37,24 hm3’ü (%49,7) sulama suyu olarak kullandırılıyor.

MESLEKTAŞ BULUŞMASI

Geçitköy barajındaki brifingin ardından Antalya heyeti, Kıbrıs'ın tanınmış basın organlarından Kıbrıs Postası'na uğradı. Kıbrıs Postası'na gerçekleştirilen ziyarette, Kuzey Kıbrıs'ın tanıtılmasına yönelik düzenlenecek ortak proje ele alındı. Ziyarette konuşan Kıbrıs Postası sahibi Polat Alper şunları söyledi: “İki ülke arasındaki iletişim ve işbirliği olması gereken noktada değil. Geçmişten kaynaklanan açığı kısa sürede kapatmak adına çok çalışmamız gerektiği inancındayım. Antalya ve Alanya’dan gazeteci dostlarımızı bugün ağırlamaktan ve aramızda görmekten büyük mutluluk duydum. Bugün gerek sektörle gerekse iki ülkenin tanıtımı ile ilgili çeşitli fikir alışverişlerinde bulunduk. Bu konularda işbirliğimizi daha ileriye taşıyacağımızdan kuşkum yok. Özellikle adamızın iki lokomotif sektöründen birisi olan turizm sektörü açısından Antalya ve Alanya gibi Türkiye’nin önde gelen turizm merkezleri ile iletişimimizin artması, tanıtıma ve dolayısı ile turizm sektörüne önemli destek olacaktır. En kısa zamanda bizleri ziyaret eden gazeteci dostlarımıza ziyaret gerçekleştirip daha somut adımlar için bir araya gelmek istiyoruz. Proje hayata geçiren KKTC Antalya Turizm Tanıtma Ofisi ile her iki gazeteci cemiyetini tebrik ediyorum.”

Karşılıklı fikir alışverişinin ardından Alanya Postası ve Kıbrıs Postası gazetelerinin kardeş gazete ilan edilmesiyle ilgili mütabakata varıldı. Öte yandan gerçekleşen ziyarette Alanya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Coşkun cemiyetin hazırlamış olduğu portakal çiçeği simgesi halindeki broşu Kıbrıs Postası Haber Müdürü Canan Onurer'e ve Kıbrıs Postası muhabirlerinden Emel Doğan'a takdim etti.

BASIN HEYETİNDE YER ALAN İSİMLER

Gaye Coşkun - Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Alanya Posta Medya Genel Müdürü

Necati Şatana - AGC Genel Sekreteri, ALTSO Basın Müşaviri

Ferit Kesen - AGC Başkan Yardımcısı, Yeni Alanya Gazetesi Yazıişleri Müdürü

Ali Doğan - AGC Yönetim Kurulu Üyesi, Alanya Adres Yayınları Müdürü

Zeliha Basar - AGC Yönetim Kurulu Üyesi, Haber Alanya Gazetesi Sayfa Sekreteri

Mustafa Kurt - AGC Onur Kurulu Üyesi, AA (Anadolu Ajansı) Alanya Temsilcisi

Eyüp Burak Gül - AGC Denetim Kurulu Üyesi, Gerçek Alanya Gazetesi Muhabiri

Şifa Çicek - Spor Yazarları Derneği Antalya Başkanı, Manşet gazetesi ve İleri Gazetesi sahibi

Emin Demir - Turizm Days gazetesi sahibi

Ahmet Demir - Antalya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Şentürk - Akdeniz Bülten Dergisi Haber Koordinatörü,

Akif Arıcı- Kanal V muhabiri,

Sercan Aytış - Antalya Gündem Gazetesi Muhabiri

Sabri Çağlar - TSYD Antalya Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Muhtarın tel örgü sorunu çözüldü
Kepez’de Sahaf Festivali
Kepez’de Sahaf Festivali