ANYALYA DOB İLE BAHARA SANAT DOLU BİR GEÇİŞ
Reklam

ANYALYA DOB İLE BAHARA SANAT DOLU BİR GEÇİŞ

Nisan ayında zengin bir program ile sezona devam eden Antalya Devlet Opera ve Balesi, opera, bale, müzikal, çocuk oyunu ve konser olmak üzere toplam 13 temsil ile izleyici karşısına çıkacak.

25 Mart 2022 - 14:58

‘LA TRAVIATA’ PRÖMİYERİ

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 2 Nisan Cumartesi saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde ‘La Traviata’ prömiyerini gerçekleştirecek. Dünyada eserleri en çok sahnelenen opera bestecisi Giuseppe Verdi’nin ‘La Traviata’ eserini Melih Öztürk sahneye koyuyor. Bir perdelik rejili konser formatı ile ilk kez sahnelenecek olan eserde Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan ve Ömer Yöndem sezon boyunca dönüşümlü olarak yönetecek. Eser 5 Nisan Salı ve 28 Nisan Perşembe saat: 20.00’de tekrar sahnelenecek.

 

‘KAMELYALI KADIN’ BALESİ TEKRAR SAHNEDE

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından Mart ayında prömiyeri gerçekleştirilen ve sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan ‘Kamelyalı Kadın’ balesi  14 Nisan Perşembe, 16 Nisan ve 30 Nisan Cumartesi saat: 20.00’de tekrar sahnelenecek.. Fransız yazar Alexandre Dumas (Oğul) tarafından 1848 yılında, henüz 24 yaşında yazdığı aynı adı taşıyan ilk romanından baleye uyarlanan “Kamelyalı Kadın”, Dumas’nın gerçek hayattaki sevgilisi Marie Duplessis’ten esinlendiği verem hastası Marguerite Gautier ile prestijli bir ailenin avukat oğlu Armand Duval’ın tutkulu ve dramatik aşkını anlatmaktadır. Koreografisi Volkan Ersoy ve Armağan Davran’a ait olan balenin müzikleri, Giuseppe Verdi’nin bilinen eserlerinin yanı sıra Türkiye’de daha önce hiç icra edilmemiş eserlerinden de seçilerek Tolga Taviş tarafından düzenlendi.

 

EĞLENCELİ MÜZİKAL ‘KANLI NİGAR’

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, kapalı gişe sahnelediği ve Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun en önemli eserlerinden “Kanlı Nigar” müzikalini Cem İdiz’in besteleri ile 19 Nisan Salı ve 21 Nisan Perşembe saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde tekrar sahneleyecek.

 

Kendi ayakları üzerinde duran, kocasından şiddet görmüş kadınları çatısı altında toplayan, kızıyla beraber fal bakıp bohça açarak geçimini sağlayan bir kadının hikayesini anlatan ve metinleri Özlem Belkıs’a ait olan eser Haldun Özörten tarafından sahneye koyuldu. Eserde Antalya DOB orkestrasını şef Ömer Yöndem yönetirken, Antalya DOB korosu Mahir Seyrek tarafından hazırlandı.

 

23 NİSAN’A ÖZEL ‘FONİKLER KÖYÜ’

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Fonikler Köyü” senfonik masalını minik sanatseverler ile buluşturacak. Çocukları keyifli bir yolculuğa çıkaracak olan eser 23 Nisan Cumartesi saat: 15.00’te gerçekleştirilecek. Sevgi, saygı, nezaket ve empati kavramları çerçevesinde çocuklara, senfonik orkestra ve klasik müziğin tanıtılması ve sevdirilmesi amaçlanan eserde Antalya DOB orkestrası ile birlikte çocuklar orkestra şefi Tolga Taviş’in “Fonikler Köyü”ne yolculuğa çıkacak.

 

“MEMLEKETİM” İLE ANADOLU’YA YOLCULUK

 

Deniz Yıldız’ın türkü düzenlemelerini yaptığı ve Fatih Şanal’ın sahneye koyduğu “Memleketim” müzikali 26 Nisan Salı saat: 20.00’de 2 perde olarak izleyici karşısında çıkacak. Eserde tarih içinden süzülerek gelmiş zengin bir geleneğin ürünü olan ve klasik batı müziği orkestrasına uygun çok sesli düzenlenen türkülerimiz konu alınırken, solistlere Antalya DOB bale sanatçıları folklorik dansları ile eşlik edecek.

 

NİSAN AYINDAKİ KONSERLER

Antalya Devlet Opera ve Balesi 7 Nisan Perşembe saat: 20.00’de ‘Çello Yıldızları-Alaturka’, 9 Nisan Cumartesi ve 12 Nisan Salı saat: 20.00’de ‘Senfonik Neşet Ertaş Türküleri’ ile Antalyalı sanatseverlerle sahnesinde buluşmaya hazırlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muratpaşa’da kurban satış ve kesim yerleri belirlendi
Muratpaşa’da kurban satış ve kesim yerleri belirlendi
Kabotaj Bayramına renkli kutlama 
Kabotaj Bayramına renkli kutlama