ASMMMO 31 yaşında

ASMMMO 31 yaşında

ASMO tarafından 1-7 Mart Muhasebe Haftası ve Odalarının 31. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri düzenlendi. ASMO Başkanı Tayfun Çavdar ve yönetim kurulu üyeleri ve serbest muhasebeci ve mali müşavirler Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

03 Mart 2021 - 12:59

ASMO Başkanı Çavdar, daha sonra düzenlediği toplantıda meslekleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, 114 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 800 Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyerin ülke genelinde faaliyet gösterdiğini, 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odasının TÜRMOB çatısı altında hizmet verdiğini belirtti.

Hayatın her alanını etkileyen pandemi dolayısı ile Muhasebe Haftamızı sınırlı bir organizasyonla kutladıklarını söyleyen Çavdar, COVID-19 süreci Mali Müşavirlik mesleğinin ne kadar büyük öneme sahip olduğunu net bir şekilde gösterdiğini, dünyanın ve ülkemizin bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğine olan umutlarının tam olduğunu vurguladı.

Çavdar sözlerini şöyle sürdürdü: “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu oldu. Odamızın kuruluşundan bugüne görev yapan başkanlarımıza ve kurullarımıza emekleri ve katkıları için teşekkür ederim.

Muhasebe mesleğinin sunmuş olduğu hizmetlerin ne kadar hayati öneme haiz olduğu pandemi dönemi boyunca daha iyi anlaşıldı. Mali Müşavirler pandeminin zor şartlarında, görevi başında işletmelerimize ve ülkemize hizmet vermeye devam etti. Bu zor şartlarda çok sayıda meslek mensubumuz hastalandı ve bazı meslektaşlarımız aramızdan ayrıldı. Halen hastalıkla mücadele edenlere acil şifalar diliyor, aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyorum.

Pandemi süreci Mali Müşavirlik mesleğinin vazgeçilmez önemini net ve açık bir şekilde göstermiştir. Hem işletmelerimizin varlıklarını koruyabilmeleri, hem kamu finansmanının sağlanması açısından, kamu ile işletmeler arasında köprü görevi gören Mali Müşavirler üstlenmiş oldukları sorumlulukları başarı ile yerine getirdiler.

Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaktadır. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet vermekteyiz.

TÜRMOB ve Odalarımız; kamu yararına, sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarla, muhasebe ve denetim mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmakta, gerek stajyerlerimizin ve meslek mensuplarımızın eğitimi noktasında, gerekse mesleğin uygulanmasına yönelik üzerine düşen sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile çalışmaktadır.

İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan Mali Müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır.

Çözümünü talep ettiğimiz bazı sorunlarımız şöyle;

· Mücbir sebep hali genişletilmelidir.

· Serbest meslek erbabında KDV’nin Gelir Vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalıdır.

· Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV indirimi yapılmalıdır.

· Mali Müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesi gerekmektedir.

· Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı genişletilmelidir.

· Mali tatile ilişkin süreler uzatılmalıdır.

· Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmelidir.

· Mali Müşavirlere ilişkin hesaplanacak gider katılım paylarına indirim hakkı verilmelidir.

· YMM’lerin tasdikten doğan, SMMM'lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları yeniden düzenlenmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FAV ANTALYASPOR: 2 ÇAYKUR RİZESPOR: 3
FAV ANTALYASPOR: 2 ÇAYKUR RİZESPOR: 3
DEVA PARTİSİNDE İSTİFA DEPREMİ
DEVA PARTİSİNDE İSTİFA DEPREMİ