ATSO’da Kesik Minare polemiği

ATSO'da Kesik Minare polemiği

Kaleiçi'ndeki Kesik Minare'nin Şehzade Korkut Cami olması yönünde başlayan Restorasyon çalışmaları ATSO meclisinde de tartışmaya neden oldu. ATSO Başkanı Davut Çetin, tartışmalarının yersiz olduğunu ifade ederek atı alanın Üsküdar’ı geçtiğini söyledi. Çetin, şehirde uzlaşı kültürünün olmasının da gerekli olduğunu dile getirirken, ATSO Meclis Üyesi Niyazi Şahin ise ATSO'nun Kesik Minare'yi savunan grubun açıklamasına attığı imzayı kabul etmediğini söyledi.

30 Temmuz 2019 - 17:01

ATSO'nun camiye karşı bir tavır izlediğini öne süren ve Ortak Akıl Platformu ismi ile basın açıklaması yapan ve  Kesik Minare'nin açık hava müzesi olarak kalmasını isteyen gruba ATSO'nun destek vermesini eleştiren ATSO Meclis Üyesi Niyazi Şahin" Benim merak ettiğim konu şudur. Ortak Akıl Platformu'nda imzası olan kuruluşların mensuplarının yapılan açıklamanın altında imzası var mıdır? Benim de mensubu olduğum ATSO'nun bu açıklamanın altında onayı varsa ben kabul etmiyorum. Bu, ben ve benim gibi düşünenlerin asla tasvip etmeyecekleri bir durumdur. Biz kimiz ve ne istiyoruz sorusunu sormalıyız. Biz Allah'a kıyam edenler, teslim olanlar ve Müslüman olarak ibadetlerini yapanlarız. Bizim olan mabedte Allah-u ekber demek istiyoruz. Dua etmek istiyorsan sen de gel dua et. Kamuoyunda Kesik Minare olarak tabir edilen ancak literatürde Şehzade Korkut Cami olarak bilinen yer tarihi mirasımızdır. Bu mirasa sahip çıkmak adına üzerime düşen ne varsa yapacağımı bildirmek istiyorum" dedi.

Kesik Minare ile ilgili algı oluşturulduğunu da savunan Şahin, pek çok bilboardta Kesik Minare'yi öne çıkaran dondurma markası reklamlarının bile yayınlandığını bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

'Tartışılmadan karar verildi'

Bir iş yapılırken oturulur bütün STK’larla tartışılması gerektiğini vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Tartışılmadan karar verildi. Koruma kurulu yapmıştır, bakanlık bütçe ayırmıştır filan, bende restorasyona çok sevinenlerdenim orada. Hatta sayın valimize etkinlik yapmak için müracaat ettim. Fakat bizim düşündüğümüz işlerle çıkan yapı biraz farklı oldu. Keşke doğrusuna hep beraber karar verseydik. Bir zamanlar Yivli Minare’nin külahı yapılmış. Yapılmış ve güzel olmuş. Belki bu da güzel olacak ama biz bunu tartışamadık. Şehri bir araya getirip kültürü oluşturamadık. Birbirimizi anlamıyoruz yine kavga ortamı oluşturuldu. Bunun için şehirde kavgaya filan gerek yoktu. Her şeyde aynı düşüncede olmak zorunda değiliz ama birbirimizi dinlemek zorundayız” diye konuştu.

“Atı alan Üsküdarı geçti”

ATSO adına kendisinin külah takılmaması adına imza attığını ifade eden Başkan Çetin, “Ben yetkimi kullanarak gittim imza attım. Baştan bize sorulmalıydı. Bu şehrin en büyük STK’sıysak, kanaat önderiysek, bu şehrin ekonomisinin yüzde 80’ini yönetiyorsak hiç kimse kusura bakmasın bu odaya sorulmalıydı. Yanlış düşünüyor olabilirim bakın ben cami olsun olmasın, minaresi olsun olmasın hiçbir şeyi savunmuyorum. Ama bu iş yapılırken şehirde oturup konuşularak buna karar verilmeliydi. Daha önceden tartışılması gerekiyordu, şimdi değil. Atı alan Üsküdarı geçti. O önce tartışılmalıydı. Şu saatten sonra neyi tartışıyoruz onu bilmiyorum. Biri çıkıyor dinsizlik imansızlıkla suçluyor, laik bir ülkede bunların tartışılmaması gerekiyor. Diğeri çıkıyor başka bir şey diyor. Olmaz bu şehir böyle yürümez. Bu kadar küçük bir olayda bile bu kadar gerginlik yaratmaya hiç gerek yok. Biz uzlaşmayı sağlıyoruz. Oturup hep beraber karar verelim” şeklinde konuştu.

“Şehirde uzlaşı kültürünü sağlamalıyız”

Bu halinin belki daha güzel olabileceğini belirten Çetin, “Kesik Minare böyle de kalabilir. Herkes ortak bir noktada buluşabilir. Külah durabilir ama bu konuşulmadan yapıldığı için şehirde sıkıntı yaratıyor. Kimse benim Müslümanlığımı, dine ne kadar bağlı olduğumu sorgulayamaz. Bu Allah ile imzayı atanların arasında. Kimse camiye karşı değil, bunun çok doğru anlatılması lazım. Biz oturalım beraber karar verelim. Bir bardakta fırtına koparıyoruz. Bu şehirde uzlaşma kültürünü yaratmak zorundayız” dedi.

Tartışmanın yaşanması üzerine bazı meclis üyeleri de söz aldı. Bazı meclis üyeleri külah takılmasını savunurken, bazıları da külah takılmasına karşı çıktı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Meclıs Uyesının işi
    9 ay önce
    Sayın Şahin Önce Serikdeki taksicileri karıştırdı şimdide Külah tartısmasına katıldı Siyasete girmeyemi çalışıyor? gündemden düşmüyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
Protez Gözle Doğal Görünüm Mümkün !
Protez Gözle Doğal Görünüm Mümkün !