ATSO ödülleri KÖK’lendi

ATSO ödülleri KÖK'lendi

Antalya’da fark yaratan kişi ve kurumları gururlandırmak ve takdir etmek amacıyla yürüttüğü 137 yıllık ödüllendirme geleneğini, gelişim ve gelecek odaklı bir revizyonla yenileyen ATSO, geleneksel ödülleri ve kuruluş yıldönümü ödüllerini genişletti. Bundan sonra Kente Önem Katanlar (KÖK) olarak düzenlenecek ödül töreninde 7 kategoride ödül verecek.

07 Ocak 2020 - 14:19 - Güncelleme: 07 Ocak 2020 - 15:01

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), her yıl farklı tarihlerde düzenlediği törenlerle geleneksel ödülleri ve kuruluş yıldönümü ödüllerini genişleterek tek çatı altında topladı. Bundan sonra ATSO ödülleri, her yıl Kente Önem Katanlar (KÖK) olarak tek seferde dağıtılacak. Antalya 4.0 ekseninde yenileşme, değişim ve dönüşüme öncü olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren ATSO, böylece yaratılan kaynağı her yıl farklı bir sosyal sorumluluk projesine aktarma kararı aldı. KÖK adı ile markalaşacak Kent Ödülleri ile yaratılan sinerji ve motivasyonun, Antalya’nın tamamını kucaklaması hedefleniyor. Her kurum ve kişinin katılabileceği ve kent için fark yaratan tüm duyarlılıklara dikkat çekecek biçimde olacak KÖK ödülleri, 7 kategoride verilecek.  

7 KATEGORİDE ÖDÜL
KÖK Kent ödülleri kategorisinde, İnovasyon, Dijital Dönüşüm, Bilim, Eğitim, Kültür-Sanat, Spor, Çevre, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Antalya Araştırması ve Basın olarak 10 dalda ödül verilecek. Döviz Kazandırıcı Hizmetler kategorisinde ise Seyahat Acenteleri, Konaklama Tesisleri, İhracat – Genel ve Tarım İhracatı olarak 4 dalda ödül verilecek. Ayrıca Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen İlk 100 Şirketi Sıralamasına Giren Antalya Firmaları, Türkiye’nin İlk ve İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları, Ticari Bilanço Karı Büyüklüğüne Göre Dereceye Giren Oda Üyeleri, daha önce ödül almayan faal en eski 3 gerçek ve 3 tüzel kişi Oda Üyeleri ile Daha önce ödül almayan 10 Yıl ve Üzeri Görev Yapan Oda Meclisi Üyeleri ödüllendirilecek.

BÜYÜK ÖDÜL SPOR SALONU
Antalya Ödülleri’nin her bir kategorisinin değerlendirmesi, alanında uzman profesyoneller ve akademisyenler tarafından oluşan tamamen bağımsız bir Seçici Kurul tarafından yapılacak. ATSO yönetiminin tüm kategorilerde kazananları onurlandıracağı ödül ise Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için kurulacak bir spor salonu olacak. Bu çerçevede 2020 yılı KÖK Ödüllerini kazananlar adına Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bir spor salonu yapımı çalışmalar başladı. Salonun girişine “Bu Spor Salonu, ATSO-KÖK 2020 Yılı Ödül Sahipleri Adına Yaptırılmıştır” ifadesi yazdırılacak. Böylece ATSO-KÖK ödülü alanlar nezdinde bütün ATSO üyeleri adına Antalya’ya ve gelecek nesillere güzel bir eser kazandırılması hedefleniyor. 

“YENİLİKLER YAPMAYA KARAR VERDİK”
Ödül töreni hazırlıklarını yürütmek üzere oluşturulan komisyonun, ödül kategorileri, tahmini bütçe gibi konuları Yönetim Kuruluna getirdiğinde geleneksel ödül töreni ile kuruluş yıldönümü ödül törenini birleştirerek tek tören yapma fikrinin ortaya çıktığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bu çerçevede iki ödül töreni yerine tek tören düzenlemeye ve ödüllerimizde yenilikler yapmaya karar verdik. Antalya 4.0 vizyonumuz çerçevesinde, yenileşme, değişim ve dönüşüme öncü olma çalışmalarımız kapsamında ortaya yeni bir proje koyduk” dedi. 

“SADE AMA ANLAMLI BİR TÖREN YAPACAĞIZ”
Bu yıldan itibaren iki tören yerine kuruluş yıldönümünde KÖK olarak tek tören yapacaklarının altını çizen Çetin, şunları söyledi:
“Geleneksel ödül törenimizi daha kapsamlı bir şekilde kuruluş yıldönümümüzde yapacağız. Ödül törenimize bir misyon yükleyecek, bir sosyal sorumluluk projesine dönüştüreceğiz. Bundan sonra her iki törenimize ayırdığımız kaynağı, Antalya için çok daha anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine ayıracağız. Büyük ve masraflı törenler yerine, sade ama anlamlı bir tören yaparak kentimize değer katmak, geleceğe eserler bırakmak istiyoruz. Böylece ATSO her kuruluş yıldönümünde önemli bir sosyal sorumluluk projesiyle Antalya’ya değer katacak, öncülük edecek. Ödül törenimiz, üyelerimiz adına Antalya’ya ödül kazandırmış olacak. KÖK, kentin önemine atıf yapmakta, ekonominin kentin köklü değerleriyle birlikte gelişeceğini ifade etmekte. Bir kenti kent yapan köklü kuruluşları, tarihi değerleri, kentin kültürü, eğitim, bilim, sanat gibi zenginlikleridir. Bir kent ekonomisi, kuruluşları, eğitimi, sanatı, basınıyla bir bütün olarak gelişebilir. KÖK, aynı zamanda kadim şehrimizin köklü kuruluşu olan ATSO’yu da ifade etmekte. Zira, ATSO 137 yıllık tarihiyle Antalya’nın köklerinden birisidir.” 

“GELENEKLERİMİZİ VE GELECEĞİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ”
Geleneksel ödüllerin yanında, Kent Ödülleriyle artık sadece üyelere değil, Antalya’ya değer katan kişi ve kuruluşlara da ödül vereceklerini ifade eden Çetin, “Böylece ATSO Ödüllerini, aynı zamanda kent adına Antalya ödülüne dönüştürüyoruz. Dolayısıyla geleneksel ödül kategorilerimizden vazgeçmeden geleneklerimizi ve geleceğimizi KÖK Ödülleri çatısı altında birleştiriyoruz” diye konuştu. 

“AMAÇ FARKINDALIĞI ARTIRMAK VE TEŞVİK EDİCİ OLMAK”
Kent Ödülleri kategorisindeki ödüllerin hem kişilere hem de kurum veya kuruluşlara verilebileceğine dikkat çeken Çetin, “Kent ödüllerinin bazılarına üyelerimizin de şirket olarak başvurmalarını önemsiyorum. Çünkü çevre, eğitim, sosyal sorumluluk, kültür-sanat ödüllerimizin asıl amacı bu konularda hem kent hem üyelerimiz nezdinde farkındalığı artırmak ve teşvik edici olmak. Günümüzde bir şirketin değeri sadece cirosuyla değil, çevreye, eğitime, sanata katkısıyla, sosyal sorumluluk projeleriyle ölçülmektedir. Artık kişilerin özgeçmişlerinde bile sosyal sorumluluk çalışmalarına bakılmakta. Dolayısıyla üyelerimizin bu kategoride de yarışmasını da önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

2020 TEMASI EĞİTİM
ATSO olarak her zaman eğitime çok önem veren bir kurum olduklarının da altını çizen Çetin, bu yılın sosyal sorumluluk projesi temasını, geleceğin iyi eğitimli gençlerin ellerinde yükseleceğinden hareketle eğitim olarak belirlediklerini bildirdi.

“ÖRNEK OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”
KÖK ödülleriyle sosyal sorumluluk ödülü verirken spor salonu inşa ederek birde sosyal sorumluluk projesini hayata geçireceklerine işaret eden Çetin, “2020 yılı başında anlamlı bir yeniliği birlikte başlatıyoruz. Bu yenilikle bu alanda bir öncülük yapıyoruz. Esasen bu tür yeniliklerle bütün kurumlar sosyal sorumluluk projelerine daha fazla kaynak ayırabilirler. Bu nedenle projemizin ülkemizdeki ve şehrimizdeki tüm kurumlara örnek olmasını, bir etkileşim yaratarak bu tür projelerin gelişmesini temenni ediyorum” dedi.

BAŞVURULAR 8 OCAK – 14 ŞUBAT ARASINDA YAPILACAK
Son olarak 8 Ocak - 14 Şubat 2020 tarihleri arasında başvuruların alınacağını bildiren Çetin, ödül kategorileri ve koşullarının www.kenteonemkatanlar.org web sayfasından öğrenilebileceğini söyledi. Başvuruların da bu web sayfası üzerinden başvurular alınacağını belirten Çetin, “Kişi veya kuruluşlar kendi adlarına da başvurabilirler, aday da önerebilirler. 16 Şubat - 28 Şubat 2020 tarihlerinde ön değerlendirme yapılacak. 9 Mart - 20 Mart 2020 tarihlerinde seçici kurul nihai değerlendirmeyi yapacak. 3 Nisan 2020 tarihinde, yani kuruluş yıldönümümüzde de ödüller açıklanacak” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAŞKAN BÖCEK'E TRAKEOSTOMİ UYGULANDI
BAŞKAN BÖCEK'E TRAKEOSTOMİ UYGULANDI