Bahri Altınay: "Döviz Kurlarındaki Artışı Bahane Edip...
Reklam

Bahri Altınay: "Döviz Kurlarındaki Artışı Bahane Edip Fırsatçılık Yapıyorlar"

Mobilya sektöründe yılların deneyimini arkasına alan Altınay Ev Konsept’in sabihi ve Altınay Mobilya yönetim kurulu başkanı Bahri Altınay tam 29 yıldır mobilya sektörünün içinde. 10 bin metrekarelik alanda Akdeniz’in en büyük mağazası olma ünvanlıyla hizmet veren Bahri Altınay’la Mobilya sektörünün geleceğini, yaşanan sıkıntıları konuştuk. Haber: Dilek BOZKURT ÖZGENÇ

17 Ekim 2018 - 20:59 - Güncelleme: 17 Ekim 2018 - 21:25

1989 yılında Antalya sokaklarında seyyar satıcılık yaparak iş hayatına başlayan Bahri Altınay Kepez İlçesi Varsak Beldesinde 10.000 metre kare üzerinde ‘Evinize dair her şey sloganıyla’açtığı mağazasıyla dikkatleri üzerine çekmiş sektörün duayen isimlerinden biri.

Bir dönem Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Halı ve Mobilya Meslek Komitesi Başkanlığı ve meclis üyeliklerini de yürüten Bahri Altınay özellikle yükselen maliyetler yüzünden sektörün zor bir süreçten geçtiğini vurguluyor. Özellikle ham madde fiyatlarına son yıllarda gelen zamlar yüzünden mobilya sektörünün darboğaza girdiğine dikkat çeken Altınay Mobilya yönetim kurulu başkanı Bahri Altınay, geçen bu süreçte sünger başta olmak üzere, sunta ve MDF’ye ciddi zamlar geldiğini bu da sektör oyuncularında ciddi mağduriyetlerin yaşanmasına neden olduğunu belirtti. Altınay; “Antalya’da ağırlıklı olarak otellere mobilya ve dekorasyon ürünleri hazırlayan üreticiler, yüksek maliyetler nedeniyle iflasın eşiğine dayandı. Hammadde satan şirketlerin gelişigüzel fiyat yükseltmesinin önlenmesi gerek. Durum böyle olunca mobilyacılar da zora giriyor. Devletin ilgili organlarını bu konuya önlem alması gerek” diyerek uyarılarda bulunuyor.

Döviz Kurlarını Bahane Ediyorlar…

Mobilya sektöründe yılların deneyimi olan, Mobilya sektörü denince akla gelen birkaç isimden biri olan Bahri Altınay’ın uyardığı bir önemli konu da sektördeki fırsatçılık… Ham maddenin ithal olmasından dolayı, ithal eden firmaların fırsatçılık yaptığını belirten Altınay, yapılan bu fırsatçılık karşında mobilyacıların çaresiz duruma düştüğünü vurguluyor. Bahri Altınay; “ Ham madde fiyatlarında yaşanan artışı döviz kurlarındaki değişikliğe bağlamak doğru değil. Ama bu durumu avantaja dahası fırsata çeviren firmalar yüzünden mobilya sektörünün oyuncuları ciddi bir sıkıntı ve çıkmaz içinde. Bu durum yüzünden artık mobilya firmaları üretim yapmakta dahi zorlanıyorlar, hatta pek çoğu mecburen küçülmeye gidiyor. Mobilya sektörünün ham madde satışının birkaç şirketin eline bırakılmaması gerekiyor. Sadece Antalya’da değil sektörde bulunan 30 binden fazla mobilya üreticisi şu an ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Umarız en kısa sürede bu sıkıntılar aşılır ve sektör olarak yeniden üretim yaptığımız, büyüdüğümüz günlere döneriz” diyor.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika… Bosna Kasabı’na müebbet kararı!
Son dakika… Bosna Kasabı’na müebbet kararı!
Vanlılardan görkemli organizasyon
Vanlılardan görkemli organizasyon