Başaran : "Eğitim kalitesini yükseltmek zorundayız"

Başaran : "Eğitim kalitesini yükseltmek zorundayız"

İyi Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Türkiye'nin dünyada yaşanan dönüşümlerin gerisinde kalmamak, yenilikleri izleyen değil yeniliklere yön veren bir ülke durumuna gelebilmek için eğitim sistemini geliştirmek ve eğitim hizmetlerinin kalitesini her aşamada yükseltmek zorunda olduğuna dikkat çekti.

23 Kasım 2020 - 09:08 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 09:12

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bilgi çağının yaşandığı günümüzde ülkelerin çağdaş dünyadaki konumlarını güçlendirmelerinde eğitimin temel rol oynadığına işaret eden Başaran, eğitimin, gelişmenin, değişen koşullara ayak uydurmanın ve çağdaşlaşmanın vazgeçilmez koşulu olduğunu kaydetti. Toplumların koydukları amaçlara ulaşma yöntemlerini saptayan unsurun, bireylerin yaşama bakışları, sorgulama ve araştırma yetenekleri olduğunu belirten Başaran, bu yetenekleri bireye kazandıran ve geliştirenin ise aklın ve bilimin egemenliğine dayanan çağdaş eğitim sistemi olduğunu ifade etti. Başaran, "Dünyada yaşanan dönüşümlerin gerisinde kalmamak, yenilikleri izleyen değil yeniliklere yön veren bir ülke durumuna gelebilmek için eğitim sistemimizi geliştirmek ve eğitim hizmetlerinin kalitesini her aşamada yükseltmek zorundayız" ifadelerini kullandı.
Eğitim sisteminin başarısında uygulamaya konulan politikaların yanı sıra öğretmenlerin de temel işlev üstlendiğini ifade eden Başaran, öğretmenlerin, Cumhuriyet'in kuruluşu ile birlikle gerçekleştirilen atılımlarda hep ön sıralarda yer aldıklarına dikkat çekti. Okur yazar olmanın ötesinde her yaştan vatandaşın kendisini geliştirme, araştırma ve sorgulama gereksinimi içinde olmasının, toplumsal gelişmeyi de birlikte getirdiğini anlatan Başaran, çocukların ve gençlerin demokrasiyi ve çağdaş yaşamı özümsemiş bireyler olarak yetiştirilmeleri temel amacına ulaşılmasında öğretmenlerin büyük sorumluluklar üstlendiklerini vurguladı.
Başaran, “Çocuk ve gençlerimizi erken yaşlardan başlayarak, demokrasinin kazanımlarıyla tanıştıran, zor koşullar karşısında da çalışma istek ve kararlılığını yitirmemiş öğretmenlerimiz, toplumumuza her zaman umut aşılamış, toplum bağlarını güçlendirmiş, etik değerlerin yaşatılmasına katkıda bulunmuş, düşünce dünyamızı zenginleştirmiştir.  Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır. Çocuklarımıza bir harf öğretebilmek için yurdumuzun her köşesinde heyecanla görev yapan, fedakârlığın zirve isimleri olan saygıdeğer öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlıksız Hava Ortamı, Çalışma Verimliliğini Düşürüyor
Sağlıksız Hava Ortamı, Çalışma Verimliliğini Düşürüyor
 HAMİLELİKTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDEN YAŞANIR ?
HAMİLELİKTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDEN YAŞANIR ?