BAŞARI İÇİN "HAYAL, SEBAT, EMPATİ"

BAŞARI İÇİN "HAYAL, SEBAT, EMPATİ"

TOLGAHAN DEMİR İLE BİRLİKTE YÜRÜMEYE DEVAM

17 Ocak 2018 - 21:16 - Güncelleme: 18 Ocak 2018 - 20:06

Başarı için “Hayal, Sebat, Empati” diyor… İnsanların mutluluğuyla mutlu olduğunu söylüyor. Gençlere seslenirken “Ezilmezseniz başarılı olamazsınız” diyor… Kuaför olmanın başka mesleklere benzemediğini söylüyor. Sanat başka diyor… İlk tezgahını kendi elleriyle yaptığını söylüyor… Hayalinde sadece 200 metrekarelik bir kuaför salonunu sahip olmak isterken şimdi yüzlerce esnafın başkanlığını yapıyor. İçgüsel olarak esnaflık ve liderlik ruhuyla bugünlere gelen Antalya Kuaförcüler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir ile keyifli bir söyleşi gerçekleştiriyoruz… Başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan başkan ile hem seçim dönemi çalışmalarını hem de geçmişten bugüne kadar Tolgahan Demir’i konuşuyoruz. Bir başkanın esnafları ve odası için neler yaptığını ve yapacağını bu röportajda okuyun.

Başkan oldu ama salonunu hiç bırakmadı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve üyelerin tek tek doğum günlerini kutlamaya başladı. Yeri geldi günde 50 esnafa yaş günü yaptı. Odayı borç batağından kurtardı. Ankara’da Antalya adını iyi temsil etti. Çocuk gelinlere hep karşıydı. Projeler geliştirdi. Uyguladı. Üretti üretti… Hedefinde daima kadınlar, erkekler, en başta insanlara hizmet vardı. Mor makas, bir tuğlada sen koy bunlardan sadece bir kaçıydı. Proje üretme ve gerçekleştirme konusunda sınır tanımayan dinamik Başkan Tolgahan Demir, “Odayı kendi işletmem gibi görmeseydim, başarılı olma şansım yoktu. Yüzde 95 oranında üye memnuniyetimiz var. Esnafa olan güvencim tam” diye konuştu.

RÖPORTAJ: ESRA KÖKSAL

Merhaba başkanım. Öncelikle oda seçim çalışmaları nasıl gidiyor. 4 yıl boyunca çok çalıştınız şuan geri dönüşümler nasıl?

Sabah 9 buçukta başlayıp gece yarılarına kadar ziyaretlerimiz devam ediyor. 2014’ten 2018 sürecine kadar 4 yıl içerisinde esnafa dokunabildiğimizi görüyorum. Aldığımız tepkiler bu dört yıllık süreçte odanın varlığını tam anlamıyla hissettiklerini söylüyor. Yüzde doksan beş oranında bir memnuniyet söz konusu. Yaptığımız çalışmalara istinaden gerek ziyaretlerimizde gerek projelerimizde esnafa olan güvencim tam. Üyelerimizin yüzde 90’ının oyunu alacağıma inanıyorum. 23 Ocak Salı günü rabbim ömür verirse önce Allahın takdiri ardından meslektaşlarımızın oyu ile tekrar seçileceğime inanıyorum.

Peki,başkanım yeni projelere geçmeden önce 4 yıllık süreçte neler yaptınız bunlardan da bahseder misiniz?

2014’te ilk yaptığımız çalışma 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü ile başladı. Kadın üyelerimize yönelik kapalı yolda binlerce karanfil dağıttık. İstanbul fuarlarına meslektaşlarımızı götürdük. 22 Mayıs dünya kuaförler gününü kutladık. Bir tuğlada sen koy kampanyasını başlattık. Futbol turnuvası erkeklere düzenlenen bir aktiviteydi. Bizim dönemimizle birlikte ücretsiz başlattık. Çocuk gelinlere yönelik mor makas projesini başlattık. Kadına yönelik 7 tane eğitim verdik. 3 işletme eğitimi 16 mesleki eğitim verdik. Biz geldikten sonra sadece kuaförlere özel her sene iki olmak üzere 8 dergi çıkardık, ücretsiz dağıttık. Türkiye’de bir ilki başararak odamızın üyelerinin doğum günlerinde yarım elma gönül alma hesabı yaptık.

Peki, buna nasıl yetişebildiniz. Bildiğim kadarıyla hem kendi iş yeriniz hem odanın işleri hem projeleri hem de doğum günlerini unutmadınız. Bunu nasıl başardınız?

Aslında zor olan hiçbir şey yok. Başarının sırrı empati yapmaktan geçiyor. Ben tezgâhımı bırakmış bir oda başkanı değilim. Odanın yanı sıra müşterilerime hizmete de devam ettim. Sektörün sıkıntısını yakinen takip eden aynı zamanda yaşayarak deneyimlediğiniz zaman meslektaşınızın düşüncelerini düşünmeye başlıyorsunuz. Yaşamadığınız bir şeyi anlatma ve uygulama şansınız yok. Önce hayal ardından uygulamaya geçeceğiz. Eğer bunu yapabiliyorsak başarıyı elde etmeme kısmı yüzde sıfır. Yeri geldi özellikle 1 Ocak’ta 50 taneye yakın esnafımızın doğum günlerini kutladık. Zorlandığımız anlarımız oldu ama her halükarda üstesinden geldik.

Çıraklık eğitimde lise düzeyi

Ramazan ayında iftar verdik. İhtiyacı olanlara erzak gönderdik. Yaptığımız bu çalışmayla sadece üyelerin değil toplumun da bir değerini unutmadık. 124 mahallede toplantı yaptık. Ankara’da Antalya adını iyi temsil ettik. Gerek Gazi Üniversitesi gerek Gümrük Ticaret Bakanlığıyla yapmış olduğumuz toplantılarda birebir mesleğimizin sorunlarını dile getirdik. 5 merkezde bulunan belediye başkanlarımızı ziyaret edip sıkıntılarımızı dile getirdik. Bugün isteklerimiz arasında Çıraklık eğitimin lise düzeyine çıkartılmasıydı. Çünkü 4 + 4 + 4 çıktıktan sonra çırak bulamamaya başlamıştık. Bu önerimiz kabul gördükten sonra hem biz eleman bulduk. Hem çıraklarımız maaş aldı.

Mesleğe ilk nasıl başladınız ve başkanlığa ilk olarak nasıl karar vermiştiniz?

İlkokul üçteyken Erdoğan Benli ustamın yanına yerleştirdi. Onunla birlikte hayal gücüm daha da fazlalaşmaya başladı. Üzerimde büyük emeği vardır. 2003 yılında işletmemi kurdum. En büyük hayalim mesleğimde başarılı olmaktı. İlk iş yerimde kendi ellerimle yaptığım derme çatma dükkânı açtım. Ama en büyük hayalim 200 m2 bir salona sahip olmaktı. Başarı merdivenlerini yavaş yavaş çıkarken ilk oyumu 2006 yılında kullandım. 2010 döneminde Şaban Öztürk abimiz aday oldu. Aday olduktan sonra yine destek verdim. Çalışmak lazım diye düşündüm. Sadece oy vermek yetmiyordu. CHP Muratpaşa İlçe Başkan Yardımcılığı da yaptığım için benim aday olmamı istediler. 2012’de çalışmalara başladık. Seçim öncesi eğitimler verdik. Bir odaymış gibi çalışmaya başladık.

Sizden önce oda çok atıl bir durumdaydı. Odanın parasının olmamasının yanı sıra bir o kadar da borcu vardı. Gerçekten bunların üstesinden nasıl geldiniz?

Sebat, hayal, empati… Odayı eğer kendi işletmem gibi görmeseydim başarılı olma şansım sıfırdı. Bir oda benim işletmemden 10 gömlek daha üstün olmalıydı. Bir odada hizmet verirsen aidat toplamaya başlarsın. Odamız borç içindeydi. Bunların altından nasıl kalkacağız dedik düşündük taşındık karar verdik. Bir tuğlada sen koy kampanyasını başlattık. Tek tek ilçeleri gezdim. Verdiğimiz yemekle 70 bin lira gibi bir para toplandı. 17 bin civarlarında yemek masrafımız olurken odamızın kasasına 50 bin lira girdi. Bugüne baktığımız zaman ise bir eser çıkardık ortaya. En azından bundan 50 yıl sonra bize dua edecekler.

Kuaförünü seç gelinliğin bedava

19 Aralık 2017’de yeni binamız açıldı. Hizmet binamızda kafeterya, sicil bürosu, teknik servis, konferans salonu, atölye, üyelerimiz ve kendi meslektaşlarımız özel gün organizasyonlarında burasını kullanılabilecekler. Eğitimler olacak. Gençlerimize uygulamalı hızlandırılmış kurslarla meslek öğrensin.

Bu konuda belediyelerin de desteğini alarak ASMEK ve Halk Eğitim Merkezleri ile iş birliğinde olmak istiyoruz. 2018’de kuaförünü seç gelinliğin bedava dönemi başlıyor. Böylelikle gelinlerimize de bir müjde vermiş olalım. Gelinlerimiz odamıza gelecek seçecek kullanacak dört gün sonra bize iade edecek. Odamızın bir katını sadece gelinliklere ayıracağız. Odamızın bir üst katı fuar alanı olacak. Meslektaşlarımızın yenilikleri takip etme adına mini fuar alanına girecek. Sıkıntı yaşandığı zaman 24 saat içerisinde teknik servis ile sorun çözülecek. Binamıza insanlarımız girdiği zaman bu sektör gerçekten güçlüymüş diyecekler. En son katımız başkanlık katımız olacak.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Çocuklu yaşlarda haftanın bir günü okula gittik haftanın 5 günü çalıştık. Biz çocuk yaşta sigortalı sayılmadık. Mücadelelerimden bir tanesi de bu hakkı geri almak. Kanuni çalışmalara yöneleceğiz. Önceden bakkal çoktu şimdi kuaför çok bunu bir an önce çözmemiz lazım. Türkiye’de insan refahına göre bölge bölge taban fiyat olmak zorunda. Kepez ile Lara bölgesinde dükkanı olan esnafın kirası aynı değil. Haksız rekabet var. Bu nedenle meslek standardı gelecek.

Twitter: esrakoksal07 Instagram: esrakoksal07

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor: 0 Başakşehir: 1
Antalyaspor: 0 Başakşehir: 1
Eda-Metin Özülkü Kepez’in konuğu
Eda-Metin Özülkü Kepez’in konuğu