BAŞKAN BAYAR’DAN TEDBİR PAKETİNE TEPKİ

BAŞKAN BAYAR'DAN TEDBİR PAKETİNE TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı üreticilerin ve çiftçilerin yaşadığı zorluklarla ve bu zorluklara tedbir paketinde yer verilmemesiyle ilgili yazılı bir basın açıklamasında bulundu

21 Mart 2020 - 12:52

Koronavirüs nedeniyle ihracatın yok denecek kadar azalmasının yanı sıra semt pazarlarının kapanacağı algısının ürünleri dalında bıraktığını ifade eden Bayar, acilen tedbir alınması gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Bayar, "Koronavirüs nedeniyle semt pazarlarının meyve sebze bölümünde yoğunluk düşerken, semt pazarlarının ve avmlerin kapatılacağı yönünde kamuoyunda yer alan haberler de fiyatlarda düşüşe neden oldu. Domatesin fiyatının Kınık'ta 80 kuruşa, Antalya merkezinde 1 buçuk liraya kadar düştüğü söyleniyor. Üretici ürünlerini pazarlardan geri getiriyor. Koronavirüs salgınının tarımsal üretimi etkilememesi için acilen tedbir alınmalıdır" şeklinde konuştu.

"Üreticinin Adı Dahi Geçmedi"

Koronavirüs salgın hastalığının ülkemizde de hızla yayılması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan tedbir paketinde üretici ve çiftçi hakkında hiçbir konuya değinilmemesini eleştiren Başkan Nusret Bayar, "Geçtiğimiz gün Erdoğan tarafından açıklanan tedbir paketinde çiftçinin, üreticinin adının dahi geçmemesi, AKP iktidarının bir kez daha üreticiyi görmezden gelmesi endişe yarattı. Tarımda günü kurtarmaya yönelik politikalarla ithalat kolaycılığına yönelen iktidar, yerli üreticiyi zor durumda bırakan politikalarına bir son vermelidir. Yıllardır tarımsal üretimin önemine dikkat çekiyoruz. Ülkemizin kendine yeterli tarımsal üretimini sağlayacak kaynaklara sahip olduğunu, ithalat yerine üretime öncelik verilmesi gerektiğini vurguluyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Üreticinin Borcu Ertelenmeli"

Açıklamasının devamında Başkan Bayar, tarım sektörünün önemine vurgu yaparken, alınması gereken tedbirleri sıraladı. Bayar, "Gıda arzının temeli tarımsal üretime dayanmaktadır. Tarım sektöründe yaşanacak krizlerin sonucu çok büyük olur. Bu noktada üreticiyi korumak için tarımsal kredi borçları, sosyal güvenlik, bağ kur primleri, elektrik, doğalgaz borçlarının ertelenmesi başta olmak üzere üreticinin ayakta kalması için acilen önlemler alınması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Vekili Şaşmaz:
Vali Vekili Şaşmaz: "Ceza çözüm değil'
Başkan Uysal, ‘Daha iyisi için çalışacağız’
Başkan Uysal, ‘Daha iyisi için çalışacağız’