Birlik Haber Sen’den vergi düzenlemesine tepki

Birlik Haber Sen'den vergi düzenlemesine tepki

Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber Sen) Antalya Şubesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve TBMM'de görüşülecek olan Gelir Vergisi Kanunu ile adaletsiz bir gelir vergisi sistemi oluşturulduğu gerekçesi ile PTT Kepez Posta Dağıtım Merkezi Müdürlüğü önünde bir protesto gerçekleştirdi.

07 Kasım 2019 - 11:08 - Güncelleme: 07 Kasım 2019 - 11:17

'Çalışanlar yüksek vergilerden mağdur'

Tüm Türkiye'de eşzamanlı gerçekleştirilen protestonun Antalya ayağına Memur Sen İl Temsilcisi Mustafa Çoban, Büro Memur Sen Şube Başkanı Ünal Hisarkaya ve 100'e yakın sendikalı katıldı. Yapılan düzenleme ile kamu çalışanlarının mağdur edildiğini belirten Birlik Haber Sen Şube Başkanı Mitat Karaca, Anayasada herkesin mali gücüne göre vergi ödemek ile yükümlü olmasına karşın daha maaşını alamadan elinden alınan yüksek vergiler yüzünden çalışanların mağdur edildiğini söyledi.

'Acımasız vergi yükü hafiflemeyecek'

Kalabalık adına bildiriyi okuyan Başkan Karaca, "Kamu görevlilerini yakından ilgilendiren ve TBMM Alt komisyonunda kabul edilerek TBMM'de görüşülmeye başlanacak olan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin alt komisyonda kabul edilen halinin 399 sayılı KHK kapsamında çalışanların, kadro karşılığı çalışan sözleşmeli personellerin, taşeronların ve 657 sayılı kanuna tabi devlet memurlarının üzerindeki acımasız vergi yükünü hafifletmeyeceğini görüyoruz. Bu maksatla mağduriyeti vurgulamak ve önerilerimizi paylaşmak için eş zamanlı toplandık" dedi.

En kolay tahsilat Kamu çalışanından

Ülkede toplanan verginin büyük bir bölümünün çalışanlardan, emekçilerden alınan dolaylı ve doğrudan vergilerden oluştuğunu vurgulayan Başkan Mitat Karaca, verginin en kolay tahsil edildiği kesimin kamu çalışanları olduğunu hatırlattı. 399 sayılı KHK kapsamında Türkiye'deki İdari Hizmet Sözleşmesi ile çalışanların, TRT'de çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personellerin diğer devlet memurlarından farklı olarak gelir vergilerini ellerine geçen net maaş üzerinden değil, brüt maaşları üzerinden yani ellerine geçmeyen para üzerinden ödediklerine temas eden Karaca, bu insanların Ocak ayı maaşlarından yüzde 15, Nisan ayında yüzde 20, Eylül ayında yüzde 27 gelir vergisi kesintisine maruz kaldıklarını yıllık 8-10 bin lira gibi bir vergi yükünün altında kaldıklarını dile getirdi.

100 bin çalışan etkileniyor

Kamuda çalışan 100 bin çalışanın bu durumdan etkilendiğini belirten Karaca sendikanın önerilerini şu şekilde sıraladı: "Çalışanların Gelir Vergisi Hesaplamasının Brüt maaş üzerinden değil net maaş üzerinden yapılmalı, mevcut vergi matrahları yüzde 100 oranında arttırılmalı, Kamu çalışanlarının gelir vergisinin ilk basamak olan yüzde 15'e sabitlenmeli, taşeron olarak çalışanlar ve asgari ücretliler gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Bu şekilde yapılacak düzenleme ile bizlerin yükü hafifleyecek ve motivasyonumuz artacaktır" Eylemin ardından grup olaysız dağıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yollarda da güvenli turizm sertifikası
Yollarda da güvenli turizm sertifikası
“Evlilik Parkı” hizmete açıldı
“Evlilik Parkı” hizmete açıldı