BİZİM GÜCÜMÜZ SAMİMİYET VE DOĞRULUK"

BİZİM GÜCÜMÜZ SAMİMİYET VE DOĞRULUK"

"Biz güçlüyüz çünkü gücün samimiyet ve doğrulukta olduğunu biliyoruz" diyen Enerji Koleji Kurucu Müdürü Esma Aygün Sarıdiken ile hedefleri, eğitimdeki farkı ve Türkiye'deki eğitim sistemini konuştuk. Aynı zamanda 28 Şubat Öğrenci Derneği Antalya temsilcisi de olan Sarıdiken'e biz sorduk ve kendisi tüm samimiyetiyle yanıtladı. İşte detaylar! Röportaj: Dilek BOZKURT ÖZGENÇ

12 Temmuz 2018 - 22:29 - Güncelleme: 12 Temmuz 2018 - 22:36

Öncelikle size kendinizi tanıtır mısınız?

Esma Aygün Sarıdiken, Enerji Koleji Kurucu Müdürüyüm, Sınıf öğretmeniyim ve üç çocuk annesiyim. “28 Şubat Öğrenci Derneği” Antalya temsilcisiyim.

Ne zamandır eğitimin içindesiniz?

Sektörde altıncı  yılımız, kolej olarak ikinci yılımız.

Türkiye'deki eğitimi ve özel sektörü nasıl değerlendirirsiniz?

Yirmi bir yıl önce başörtüsü sebebiyle üniversiteden atıldığımda bana deselerdi ki yirmi bir yıl sonra bir okulun olacak; başörtü sorunu kalkacak, İslami ilimleri ders olarak okutabileceksin; fen, din, sanat, spor bir arada resmi zeminde olabilecek… 28 Şubat sürecinden sonra hep umutla ve gayretle çalıştım ve bu gayretin neticesini Enerji Koleji ile aldım.

Devletimizin yüzde 25 kolejleştirme politikasının maddi hesapları elbette yapılmıştır.

Genel olarak kolejlerin milli manevi değerleri ne kadar önem verdiği konusunda da çalıştaylar yapılmalı, yönlendirilmelidir.

Bu ülkede şahit olduğum ve hayatımın her kararını etkileyen iki olay yaşadım: 28 Şubat ve 15 Temmuz. Sayıların şahitliğinde bu ikisini doğru anlamalı ve bir daha böyle bir zemine izin vermemeliyiz. Bu da milli manevi değerleri ortak zeminlerimizi gözden geçirmemizle alakalıdır. Yoksa herkesin parmak izleri farklıdır. Menfaati vicdanına galip gelmeyen eğitimcilerle öğrencilerimizi yetiştirmeli ve onlara bunları öğretmeliyiz. Kolejlere hala başörtülü eleman almamaları 28 Şubat Öğrenci Derneği Antalya temsilcisi olarak beni ayrı üzüyor.

Eğitimde istikrar konusundaki düşünceleriniz nedir?

İnsanlığa yatırım ciddi ulvi ve büyük bir hedef; sadece ticari amaç ile bu yola çıkmak baştan kaybetmektir.

Uzun istikrarlı sabırlı bir süreç olduğunun farkında olunmalıdır.

Milli eğitim kazanımlarına özgünlüğünü koyan kolejler MEB çalışmalarına dahil edilmeli; fikir ve tecrübeler paylaşılmalıdır.

Ortak sendika, STK, kurullar oluşturulmalıdır. Özel okulların kalitesi arttıkça eğitimin kalite çıtası artmaktadır. 

Türkiye’nin ileri gelen araştırmacıları okullarda manevi rehberlik ile akademik rehberliği birlikte işbirliği halinde yürütmedikçe nitelikli insan yetiştirilemeyeceğini söylüyor, biz de Enerji Koleji olarak bu düşünce üzerinde hareket ediyoruz.

Enerji Kolejinin farkı ve amacı nedir?

Allah rızası için çıktığımız bu yolda misyonumuz Rabbini bilen, Peygamberimizi seven, ailesine vatanına bayrağına bağlı nesiller yetiştirmek.

Vizyonumuz: samimiyet, ehliyet liyakat. 

Biz rehberliği iki ayrı birimde takip ediyoruz: Akademik rehberlik yani öğretim rehberliği;  manevi rehberlik, yani eğitim rehberliği.

Akademik başarımızı ölçme değerlendirme birimimiz ve proje birimi ile yönetiyoruz, önce kendisi ile sonra akranlarıyla tatlı bir yarışa giren gençlerimizin duyguları hayata bakış açıları neden başarmak zorunda olmalarının altını eğitim rehberliği doldurmaktadır.

Enerji Kolejinde iki dil eğitimi vardır. Korkulan değil konuşulabilen bir İngilizce, ve Arapça

Değerler eğitimini yıllık bir değer altında yıllık bir tema olarak uyguluyoruz.

 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında “Allah tertemiz olanları sever.” ayeti kelimesine binaen ‘’Tertemiz’’ temamızı işledik.

Bu seneki temamız, Casiye süresinin “Düşünen bir toplum için nice ibretler vardır.” ayeti kerimesine binaen “Farkındayım” olacak.

 Bu temada her sınıf her ders her öğretmen işbirliği halindedir. Tüm öğretim yöntem ve teknikler kullanılarak “Farkındayım” temamız içselleşerek hayatımıza dokunacak hale gelir.

Değerler eğitimi tüm branşlar içinde her dersin ana teması içinde ve tüm yıla yayılan ayrı bir plan program ve ayrı bir birim tarafından yürütülür.

 Bir diğer farkımız seçtiğimiz öğretmenlerimizin,

1. Alanında ehil ve akademik başarısı

2. Milli manevi değerleri önemsemesi bizim için olmazsa olmaz.

Biz eğitimi bir bütün olarak görüyoruz. Verdiğimiz eğitimin çocuğu her yönden etkilemesi ve onda olumlu değişiklikler meydana getirmesi bizim için çok önemli. Bayrak, vatan, ahlâk, iyilik gibi manevi değerlerimizi ilimle, fenle,analitik düşünceyle harmanlamak olmazsa olmazımız; çünkü bir Müslüman bunların hepsine ihtiyaç duyar.

Neden butik okul Enerji Koleji?

Butik okul özel okul kolej bu kavramlar özel kuruluşlar olarak algılanıyor halbuki özel demek çocuğa gösterilen özel ilgi ve onun beceri ve yeteneklerini özel olarak takip edip geliştirmek anlamındadır.  Özel Enerji Koleji bu anlamda tam da ifade edilen kavramdır.

Özel sektörde rekabet vardır, her kurum iyi olmalı, olmak zorundadır. İş konusu eğitim olunca tek olmak istemem, ama öncü olmak isterim. Okulumuzda 200 kişilik konferans salonumuz, kapalı spor salonumuz, yaşam atölyemiz, kütüphanemiz, laboratuarlarımız, resim müzik dersliğimiz, 850 metrekare bahçemizle butik bir okuluz. Kendi çocuklarımda kolejimizde, oğlum Ahmed Safa ünlü bir piyanist olma yolunda. Her bir öğrencimiz Muhammed Ali Clay gibi dünyaya islamın en büyük şeref olduğunu duyurması için hedefler koyduk.

Hedefiniz nedir?

Önce lise ve inşallah üniversite.

Tüm insanlığı önemseyen projelerde olmak, tüm insanlığı Müslümanları önemseyen çocuklar yetiştirmek.

Son olarak dünya ve Türkiye’deki gündem ve güncelliği yakalayan ekibimizle samimiyet ve disiplin üzere çalışma tarzımızla öğrencilerimizi yetiştirmenin mutluluğu içindeyiz. Türkiye üzerinde oynanan oyunlar gösteriyor ki her yönden güçlü nesillere ihtiyaç var; aklen ruhen bedenen imanen ve madden. Kuvvetli Müslüman zayıf müslümandan hayırlıdır hadisi şerifine binaen güçlü olmalıyız.

Antalya’ya nefes olacak Enerji Koleji, Antalya’ya vizyon olacak Enerji Koleji, Antalya’ya öncü olacak Enerji Koleji. Biz güçlüyüz çünkü gücün samimiyet ve doğrulukta olduğunu biliyoruz.

 

 

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Keriman Aygün
  10 ay önce
  Allahım güzel yerlerde güzel hedeflerinizde yolunuzu izinizi açık etsin inşallah herzeman başarılarının devamını dilerim
 • Levent Felek
  10 ay önce
  Tebrikler. Başarılarınızın devamını dilerim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UYUŞTURUCU BATAKLIĞI!
UYUŞTURUCU BATAKLIĞI!
'TAZI KANYONU'
'TAZI KANYONU'