’Cebine para koyan herkes üretici oluyor’

'Cebine para koyan herkes üretici oluyor'

Aksu Üreticiler Birliği Başkanı Turan Şahin, son günlerde tarımda dikkat çeken bir konuyu gündeme getirdi. Aksu ilçesinde son günlerde tarımla hiç alakası olmayan, kişilerin üreticiliğe soyunduğunu iddia eden Şahin, “Herkes işine baksın” dedi.

13 Mayıs 2020 - 19:28

Başkan Şahin, son dönemde Aksu’da gayrimenkul piyasasının hareketlendiğini öne sürerek, “parası çok olan insanların satın almak için devasa araziler aradığını duyumlarını almaktayız. ‘50 dönümün altı olmasın 100 dönüm, 200 dönüm, 300 Dönüm, olsun’ diyorlarmış” iddiasında bulundu. Şahin, ne zaman tarıma devlet desteği planlansa bu tür hareketliliğin yaşandığını da belirterek, “Henüz hazırlık aşamasındayken, verilecek olan destek daha çıkmadan fırsatçıların hazırlık yapıp bundan faydalanmaya çalıştıklarını herkesin bildiği bir konudur” dedi.

Yıllarca sektörün kahrını çeken çiftçinin, ne zaman 2 kuruş para kazansa ertesi cebine para koyan herkesin üreticiliğe soyunduğunu da kaydeden Şahin açıklamasını şöyle sürdürdü. “Yetkililer, 50 dönüm, 100 dönüm, 200 dönüm devasal tesislere üreticinin aile çiftliği biter. O zamanda hayvancılık örneğinde olduğu gibi sebze- meyveyi de ithal eder hale geliriz. Eğer kuşkularımız gerçekleşirse, kredilerin tamamı devasa şirketlere verilirse, küçük aile çiftçiliği devasa işletmelerle rekabet edemez ve seralar üretmez hale gelir.”

Üreten, kendi kendine yeten ülke konumunu korumamız gerektiğinin altını çizen Aksu Üretici Birliği Başkanı Turan Şahin, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bizim umudumuz, geldiği günden bu yana başarılı çalışmalara imza atan Tarım ve Ormancılık Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’dir. Aile çiftçiliğini koruyacak bir sistemde, seracılığın kontrollü bir şekilde büyümesi ve ülkemizin gerçek çiftçilerinin desteklenmesidir. Yıllarca emek veren emeğinin karşılığını alsın, artık üretenin; ürettiğinin karşılığı verilsin. Nasırlı elleriyle memleketine hizmet vermeye çalışan üreticimizin ekmeğine kimse göz dikmesin.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Portakal Film Festivali başvuruları başladı
Altın Portakal Film Festivali başvuruları başladı
THY, Rusya'da 6 şehire uçacak
THY, Rusya'da 6 şehire uçacak