CHP İl Başkanı niyeti merak ediyor

CHP İl Başkanı niyeti merak ediyor

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Muratpaşa İlçesi Balbey Mahallesi’nde Cumhurbaşkanlığı kararı ile 118 bin metrekarelik alanda acele kamulaştırma kararı alınmasının mahalle sakinlerini ve hak sahiplerini bölgeden koparacağını, maddi ve manevi açıdan mağduriyet doğuracağını savundu.

09 Şubat 2019 - 16:46 - Güncelleme: 09 Şubat 2019 - 16:53

Büyükşehir Belediyesi’ne “Acele kamulaştırma” kararı, yurt savunması ihtiyacı ile olağanüstü durumlarda, savaş ve seferberlik zamanlarında başvurulabilecek bir yöntemdir.  Bu karar ile 118 bin metrekarelik alan neye göre, hangi gerekçeye göre kamulaştırılmak isteniyor? Tarihi ve kültürel dokusuyla Antalya’nın geçmişini yansıtan, cazibe merkezi haline getirileceği söylenen Balbey Mahallesi’nde nasıl bir düzenleme yapılmak isteniyor? Şeklinde sorularını soran Kumbul, kamulaştırma kararı sonrası, nasıl bir düzenleme yapılacağı, mülk sahiplerinin haklarının nasıl korunacağı, kamu yararının nasıl gözetileceğinin merak konusu olduğunu vurguladı.

Kumbul sözlerini şöyle sürdürdü: ““Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda hazırlanan, Balbey Mahallesi Kentsel SİT Alanı ve Çevresi Kentsel Yenileme Projesi sadece 2 adayı kapsamaktaydı. Etap etap ilerleyecek projenin, 2 adayı kapsayan ilk kısmında, Büyükşehir Belediyesi hak sahipleriyle uzlaşmaya çalışıyordu. Proje hakkında hak sahiplerine yeterli bilgi verilmemesi, yapılan beyanat tespitlerine itirazlardan dolayı, süreç oldukça uzamıştı. Geçen süreç içinde, ANET firması yetkilileri tarafından verilen yanıltıcı bilgiler ve kamulaştırma tehditleri ile hak sahiplerinin bir kısmından imzalar alınmış, bir kısmı da, belediye ile uzlaşma yoluna gitmeyerek, sürece dahil olmamıştı. Balbey Mahallesi’nin, kültürel ve tarihi dokusunun korunarak, kent turizmine katkı sağlayacak şekilde Kaleiçi gibi bir cazibe merkezi haline getirilmesini destekliyoruz. Ancak, yapılacak plan ve projelerin mülk sahiplerinin onayıyla ve haklarını gözetecek şekilde, herhangi bir mağduriyete yol açmadan düzenlenmesini gerektiğini savunuyoruz. Bu kapsamda resmi gazetede yayınlanan söz konusu değişikliği desteklememiz söz konusu değildir. Bu süre zarfında Balbey Mahallesi sakinlerinin yanında olmaya, haklarını gözetmeye devam edeceğiz”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alanya Hep Üniversitesi’nden Engelsiz Eğitime Önemli Katkı!
Alanya Hep Üniversitesi’nden Engelsiz Eğitime Önemli Katkı!
Maden suyunu şişeden tüketin!
Maden suyunu şişeden tüketin!