Çoban: ’4688 sayılı yasa değişmeli’

Çoban: '4688 sayılı yasa değişmeli'

Memur Sen Antalya Temsilcisi Mustafa Çoban, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanununda masada, temsilde, pazarlık sürecinde ve taraflar arasında adalet sağlanması açısından değişikliğe gidilmesi gerektiğini savundu.

05 Mayıs 2019 - 13:04 - Güncelleme: 05 Mayıs 2019 - 14:39

'Düzenleme ile adalet sağlanmalı'

Çoban, "4688 sayılı Kanunun değişmesine, doğru hükümler içermesine ihtiyaç var. Toplu sözleşme masasında yetkili ile yetkisizin aynı masada oturmasının ve sendika üyesi ile üye olmayanın aynı haklardan yararlanmasının adil olmadığını her platformda dillendiriyoruz. Masada, hem temsilde hem pazarlık sürecinde hem de taraflar arasında adalet sağlanmalı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun yapısı, işverenin hâkim olmasına değil kurulun gerçekten hakem olmasına göre şekillenmeli evrensel ilkelere ve sendikal hakların gereklerine uygun kurallar olmalı ve toplu sözleşmenin kapsamı geniş tutulmalı. Toplu Sözleşme ikramiyesinde artırımlı ödenmesi, yetkili sendikaya dayanışma aidatı verilmesi gündeme alınmalı, yasaya konulmalı. Eğer bunları gerçekleştirebilirsek, sendikal zemini ve dolayısıyla demokrasimizi başka bir faza taşımış oluruz” dedi.

Değerlere göre sendikacılık

Sendikal yetki döneminde olduklarını belirten ve Memur Sen'in sendikacılığı diğerlerine göre değil, değerlerine göre yaptığını işaret eden Başkan Çoban,  her zaman birleştirici olduklarını, ülkenin birliği için hiçbir sorumluluktan kaçınmadan, etnik, mezhepçi, bölgesel ve ideolojik sendikacılık yerine hizmet sendikacılığı yaptıklarını işaret etti. Ramazan ayı ile ilgili de konuşan Mustafa Çoban, tüm Müslüman alemi açısından Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi. Çoban, "Yüce Allah’ın Kitabı’nı merkeze alarak şekillenmiş medeniyetimizin ilkeleri doğrultusunda hareket etmeyi şiar edinmiş Memur Sen ailesi olarak, bütün mazlumları hatırlama ve onlara merhamet ve adalet götürme şuurunun oluşmasını beklediğimiz Ramazan Ayının insanlara huzur ve felah sağlamasını dilerim" şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de