Çoban: “Her öğrenci için 251 lira verilmeli”

Çoban: “Her öğrenci için 251 lira verilmeli”

Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre öğrenci başına okul masrafının arttığını, bu sebepten devletin okula giden her öğrenci için en az 251 lira yardım yapması gerektiğini söyledi.

09 Eylül 2019 - 14:23

‘Velilerin yükü ağırlaştı’

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, “Eğitim düzeylerine göre öğrencinin başlangıç masraflarına bakıldığı zaman; okul öncesi eğitime yeni kayıt yaptıran bir öğrencinin ortalama okula başlangıç masrafı 785 lira, ilkokul düzeyinde okula başlayan bir öğrenci için ortalama masrafı bin 190 lira, ortaokul düzeyinde eğitime başlayan bir öğrenci için bin 235 lira ve ortaöğretim düzeyinde ise bir öğrencinin ortalama eğitim masrafı bin 245 lira şeklinde hesaplanmıştır. Öğrencinin eğitim maliyeti her geçen yıl artarken, süreç içerisinde ek masraflarla velinin yükü daha fazla ağırlaştırılmamalıdır. Sosyal devlet olmanın gereği olarak, çocuğu okula giden, okul öncesi dâhil, memurlara çocuk yardımı en az 251 liraya çıkarılmalıdır. Alt gelir grubundaki ailelere de ilköğretime giden her bir çocuk için en az 251 lira yardım yapılmalıdır” dedi.

‘Okullara belli bir bütçe ayrılmalı’

2018-2019 öğretim yılında öğrencinin veliye eğitim maliyetinin 218 lira iken, 2019-2020 yılında 15,1 oranında yaşanan bir artışla birlikte ortalama 251 lira olacağının tahmin edildiğini belirten Mustafa Çoban, servis ücreti, kantin ve yemekhane gibi ücretlerin de eklenmesiyle birlikte velilerin eğitim maliyetinde artışın yaşanacağının aşikar olduğunu aktardı.Millî Eğitim Bakanlığı’nın okul içerisinde gerçekleştirilen harcamaların önüne geçmek için okullara belli bir bütçe ayırarak, öğrencilerden sınıf donanımları, kaynak kitaplar, araç gereç gibi ihtiyaçlar için para alınmasının önüne geçmesi gerektiğini de belirten Başkan Çoban, Hâlihazırda öğrencilerin eğitim hayatlarındaki giderlerinin velilere oldukça büyük yük olduğunu, aidat, sınıf donanımları, kaynak kitaplar, araç gereç gibi harcamaların da velilerden alınmasının ailelerin omuzlarındaki yükü iyice arttırdığını kaydetti.

Yük hane halkının üzerinde

En büyük yatırımın, eğitime ve çocuklara olan yatırım olduğunu vurgulayan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılına bakıldığı zaman Türkiye’deki eğitim harcamaları içinde okul öncesi için yapılan eğitim harcamalarının yüzde 20’si hanehalkları tarafından gerçekleşmiştir. İlkokul düzeyinde yapılan eğitim harcamalarının yüzde 19’u, ortaokul düzeyinde yapılan eğitim harcamalarının yüzde 23’ü ve ortaöğretim düzeyinde yapılan eğitim harcamalarının yüzde 22’si hanehalkları tarafından gerçekleşmiştir. Okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretimin sonuna kadar geçen sürede bir öğrencinin ihtiyaçları için yapılan ortalama eğitim harcaması 26 bin 710 liradır. Bu süre zarfında yapılan harcamalar aylık olarak hesaplandığında veliye ortalama 247 lira olarak yansımaktadır

“Öğrenci ortaöğretime başladıktan sonra eğitimi boyunca ortalama 12 bin 430 lira, ayda ise ortalama 259 lira harcanmaktadır. Kantin ve yemekhaneye ayrılan para ile birlikte bu harcama okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 440 lira, ortaöğretimde ise ortalama 509 liraya çıkmaktadır. Eğitim masrafları içerisine ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için ödenen servis ücretleri de dâhil edildiğinde, okul öncesi ve ilköğretimde ortalama maliyet 440 liradan 704 liraya, ortaöğretimde ise 509 liradan 763 liraya çıkmaktadır. Eğitim kademesi yükseldikçe hanehalklarının ortaöğretime yaptığı eğitim harcamasının 11 milyar 269 milyon lira, ortaokula 7 milyar 531 milyon lira, ilkokula 5 milyar 631 milyon lira ve okul öncesine 2 milyar 73 milyon lira olduğu görülmektedir. Okul öncesi haricinde eğitim kademesi yükseldikçe Türkiye’deki eğitim kademesine göre toplam eğitim harcamalarının içerisinde hanehalklarının yaptığı eğitim harcamalarının payının da artığı görülmektedir”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 Haziran'da normalleşme süreci başlıyor
1 Haziran'da normalleşme süreci başlıyor
Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi
Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi