Çocuklarımıza Yönelik Yürütülen Trafik Eğitim Faaliyetleri

Çocuklarımıza Yönelik Yürütülen Trafik Eğitim Faaliyetleri

2018 - 2019 Eğitim - Öğretim Yılı 1.Dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erdi. 2018 - 2019 Eğitim - Öğretim Yılı 1.Döneminde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Eğitim Büro Amirliği görevlilerimiz tarafından, çocuklarımıza yönelik trafik eğitimlerinde, Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında 3-17 yaş arası (8.893) öğrenciye okullarında, Anaokulu, İlkokul 1 ve 2. Sınıf (707) öğrenciye ise Trafik Parklarında eğitimleri verilmiştir.

21 Ocak 2019 - 21:02


Eğitimlerimizin amacı; trafik kurallarını tam olarak bilmeyen çocukların yaya ve yolcu olarak karşılaşabilecekleri trafik kazalarında yaralanmalarına hatta ölümlerine sebep olan bilgisizliklerini gidermek, gelecekte trafik bilincine sahip yol kullanıcıları olarak hayata atılmalarını sağlamak, beraberlerinde bulunan velilerin trafikte yaya güvenliğine dikkatini çekmektir.Çocuklarımızın trafik kültürü konusunda bilinçli nesiller olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla 21 Eylül 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TRT Genel Müdürlüğü arasında imzalanan 'Öğrencilerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi Protokolü' gereğince; protokol imzalandığı tarihten itibaren (1.826) öğrenciye eğitim verilmiş ve verilmeye devam etmektedir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 134. Maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 178. Maddesi gereği, ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin okul önlerinde ve okul geçitlerinde güvenli şekilde okula giriş ve çıkışlarını sağlamak amacıyla istekli öğretmen, 12 yaşından büyük öğrenci ve velilerden oluşan Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ilçelerimizdeki okullarda Okul Geçit Görevlisi olarak görevlendirilen (579) öğrenci, (863) öğretmen, (755) veli olmak üzere toplam (2.197) Okul Geçit Görevlisine eğitim verilmiştir.

Öğrencilerimizin okul servis araçlarıyla güvenli bir şekilde taşınması, okul servis araç sürücüleri ve rehber personelinin güvenli yolcu taşımacılığı konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri için (502) okul servis sürücüsüne bilgilendirme eğitimi yapılmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli olarak yürüttüğümüz Trabis Projesi kapsamında İlkokul 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine bilinçli bisiklet sürücülerinin yetişmesini sağlamak, bisiklet sürücüsü ve yaya olmanın sorumluluğunu ve kurallarını öğretmek amacıyla, trafik bilgilendirme eğitimleri yapılarak toplam (3.623) öğrenciye eğitim verilmiştir. Trabis Uygulama Eğitimlerine 27 Kasım 2018 tarihinde başlanılmış olup eğitimlerimiz devam etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi
Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi
Kafesler Yenilendi
Kafesler Yenilendi