Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna  Antalya Hazır

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna  Antalya Hazır

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen ve geçtiğimiz yıl UCI World Tour kategorisine yükselen TOUR 2018– Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bu yıl 54’üncüsü gerçekleştirilecek.

08 Ekim 2018 - 10:59


9-14 Ekim tarihleri arasında ikinci kez dünyanın en önemli yarış kategorisi olan ‘UCI World Tour’ kapsamında koşulacak TUR 2018, bu yıl iki önemli değişiklik barındırıyor. Dünyanın en büyük bisiklet takımlarına mensup yıldız bisikletçileri ve Türk Milli Takımı’nı buluşturacak yarış, bu kez huzurun ve hoşgörünün olduğu kadar ülkemizde ‘bisikletin de başkenti’ olan Konya’dan start alacak.


Selçuklu medeniyetinin üzerinde yükseldiği bu eşsiz coğrafyadan başlayacak TUR, daha sonra turkuvaz renkli Akdeniz ve Ege sahillerine inecek. Eşsiz sahil manzarası ve doğal tabiat harikasına sahip  olan  2.etap Alanya-Antalya, 3. etap Fethiye - Marmaris arasında yaşanacak. Marmaris-Selçuk arasındaki 4.etap, Meryem Ana Evi’nin yer aldığı Bülbül Dağı tırmanışıyla son bulacak. Selçuk’tan başlayacak 5. Etap ise Manisa’da tamamlanacak. Ardından bu yılki turun diğer büyük sürprizi gelecek. Son etap, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’dan start alacak ve üç imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’daki büyük finişle, yaklaşık 1000 km’lik dev yarış noktalanacak.

2.Etap Alanya-Antalya

Alanya – Antalya arasındaki D400 yolunu takip edecek etapta 57,6. Km. de Kemer Bulvarı üzerinden Side istikametine dönülecek, Side Bulvarı’ndan sağa dönüş ile birlikte Celal Bayar Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı, Sahil Caddesi, Çiftçiler Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, Turizm Caddesi, SüralCadesi üzerinden tekrar D400 yoluna çıkılarak Antalya istikametine devam edecek, Serik geçildikten sonra 95,2. Km. de Belek Caddesine dönülerek Belek üzerinden yeniden Turizm Caddesine ulaşılacak, 113,7. Km. de Expo yoluna dönülerek 125,2. Km. de Expo girişi önünden U dönüşü ile birlike tekrar D 400 yoluna çıkılacaktır. Etabn son 10 km. si 139.km. de Aspendos Bulvarı üzerinden Şehir Merkezi istikametine girişle birlikte Ali Çetinkaya Caddesi, Mevlana Caddesini takip ederek üst geçit altındaki kavşaktan Adnan Menderes Bulvarı, Şarampol 1 Altgeçidi, Yener Ulusoy Bulvarı, Güllük alt geçidi, Yüzüncü Yıl Bulvarı ve Falez Köprülü kavşağı üzerinden Konyaaltı Caddesine dönülerek Atatürk Parkı önünde sona erecektir.


TUR, bu sene yine dünyaca ünlü sporcular ve takımların üst düzey mücadelesine ev sahipliği yapacak. UCI World Tour kapsamındaki yarışta birçok pro-takım ve ünlü bisikletçi boy gösterecek. Yenilenen rotasında farklı deneyimlerle 6 gün sürecek zorlu mücadeleyi zirvede tamamlayacak takım ve klasman lideri bisikletçiler, üzeri Selçuklu yıldızı motifleriyle bezeli özel kupanın da sahibi olacak.


Her geçen yıl daha fazla izleyici kitlesini hedefleyen ‘Tour of Turkey’, 2017’de toplam 284 saatlik yayınla beş kıtada 484 milyondan fazla kişi takip etti. Ütanıtımı açısından büyük bir öneme sahip organizasyon, naklen ve banttan yayınlarla 120’den fazla ülkede izlenebilecek. Merakla beklenen bisiklet yarışması her yıl olduğu gibi bu yılda TRT ekranlarından canlı olarak yayınlanacak.

Geçtiğimiz yıllarda Mark Cavendish, AndreGreipel, AlessandroPetacchi, Adam Hansen, SachaModolo gibi dünyaca ünlü yıldız bisikletçilerin pedal bastığı turu 2017’de UAE Emirates takımından İtalyan Diego Ulissi kazanmıştı.

 

54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (TUR 2018) etapları şöyle:

09 EKİM 2018 Salı : Konya – Konya (1.Etap)
10 EKİM 2018 Çarşamba : Alanya – Antalya (2.Etap)
11 EKİM 2018 Perşembe : Fethiye – Marmaris (3.Etap)
12 EKİM 2018 Cuma : Marmaris – Selçuk (4.Etap)
13 EKİM 2018 Cumartesi : Selçuk – Manisa (5.Etap)
14 EKİM 2018 Pazar : Bursa – İstanbul (6.Etap)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türel mevlid-i şerif okuttu
Türel mevlid-i şerif okuttu
Her bitki şifalı değil
Her bitki şifalı değil