Dere: “Esnaflıkta Güven Esastır”

Dere: “Esnaflıkta Güven Esastır”

Başkanlığını Mustafa Çilingiroğlu tarafından yapılan Dost Meclisi’nin bu haftaki konuğu esnaf ve sanatkarın yanında her zaman yanında olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere oldu. 75 odası 80 bine yakın üyesi ile Antalya’nın en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olduklarını belirten Dere, gece-gündüz demeden esnafın sorunlarına çözüm üretmek adına çalıştıklarını belirtti.

01 Mart 2019 - 19:19

 

Şehrin gündemine dair sorunlarına dokunmak, çözüm üretmek, ortak akıl etrafında buluşarak, Antalya’ya ve bu kentte yaşayanlara katmadeğer yaratmak amacıyla birbirinden değerli iş ve yönetim insanlarının bir araya gelerek oluşturduğu ‘Dost Meclisi’ platformu esnaf ve sanatkarın birliği olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin başkanı Adlıhan Dere’yi ağırladı.

Antlaya’nın sadece turizmin başkenti olmadığını aynı zamanda Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olduğuna vurgu yapan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, turizmde ve esnaflıkta güven kavramının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Turizm Antalya için çok önemli ama maalesef turizmden esnafımızı yeteri kadar pay alamıyor. Baktığınız zaman 14.5 milyon turist gelmiş ama bunlar sokağa inmiyor, esnafla buluşmuyor. Ama televizyonlarda basında bunu duyan Anadolu’daki binlerce insan bu kadar turistin geldiği bir yerde ben de ekmek parası kazanırım diyerek geliyor. Antalya’nın en büyük sorunu bu. Çünkü her sene bir Burdur ili kadar göç alıyoruz. Lakin turist esnafla buluşmuyor. Bunun artması lazım. Hem sayısal olarak hem de nitelik olarak. Sayısal olarak hedefler konuldu 70 milyon Turist hedefi var ülkemizin bunun üçte birine Antalya talip. İşte bu noktada bizim de dikkatli ve hazır olmamız lazım. Çünkü turizm güven esastır, esnaflarımızın gelen konuklara yerli yabancı demeden standart kalitede hizmet vermeli. Fiyatlar belli olmalı, turist bir sürprizle karşılaşmamalı. Yakın dönemde çok önemli üniversitelerle esnaflarımızla bu anlamda ciddi bir eğitim programlarıyla buluşturacağız. Biz oda olarak kimsenin dükkanına müşteri götürecek değiliz ama bizim de bu anlamda yapacaklarımız olmalı işte o yüzden eğitimi çok önemsiyoruz” dedi.

Eleştiriliyoruz Ama Moral Bozmuyoruz…

Antalya’nın yıl içinde pek çok bakanı ağırladığını belirten Dere, kente gelen bu bakanların hepsiyle irtibat halinde olduklarını Antalya’lı esnafların sorunlarını dosyalar halinde sunduklarını belirtti. Bu süreç içinde eleştirildiklerini de belirten Dere sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentimize hangi bakanımız gelse esnafın sorunlarını konuşuyoruz, esnafın sesi oluyoruz. Başta; finans, esnaf-kefalet kredileri borçlar, faizler, yapılandırmalar tüm bunları konuşuyor sıkıntılarımızı aktarıyoruz. Antalya’nın çok önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğumuz için bizim bu taleplerimiz aslında sadece kentimizdeki esnafa değil ülke çapındaki esnafa da katkı sağlıyor. Çünkü, bizim sunduğumuz dosyalar sayesinde, kanunlar çıkıyor, yönetmelikler değişiyor. Bunlar mutluluk verici ama yine de eleştirilmekten geri kalmıyoruz. Ağır hakaretlere kadar varan sözlere maruz kalıyoruz, hatta bakanlarımıza verdiğimiz dosyaların boş dosya olduğunu da söylüyorlar. Ama biz bunlara kulak tıkayarak esnafımızın çıkarları doğrultusunda ne lazımsa yapıyoruz. Moral bozmadan gece gündüz çalışıyoruz. Bunun sonuçlarını da almıyor değiliz. Mayıs ayında görkemli bir genel kurul yaptık ve tek aday olarak bu seçimde başkanlığa seçildim. Ama seçildikten sonra da durduk mu? Elbette hayır çünkü esnafın sorunları çok biz bunları gözlemliyoruz, raporluyoruz, dosyalaştırıyoruz ve ilgili birimlere aktarıyoruz. Çünkü bu kentin bu ülkenin yapı taşı esnaflardır, biz bunun bilinci ile esnaflarla toplantılar, buluşmalar yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaş ve çevresini Mavi Kaş Turizm ile keşfedin!
Kaş ve çevresini Mavi Kaş Turizm ile keşfedin!
Tolgahan Demir: “halk esnafına sahip çıkmazsa kapanan salonların sayısı çok fazla olacak”!
Tolgahan Demir: “halk esnafına sahip çıkmazsa kapanan...