Devletten fedakârlık bekliyorlar

Devletten fedakârlık bekliyorlar

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, pandemi sürecinin olumsuz etkileri sebebiyle çiftçileri, sanayiciyi ve üretimi rahatlatacak önlemler alınmasının aciliyet teşkil ettiğini söyledi.

23 Eylül 2020 - 15:43 - Güncelleme: 23 Eylül 2020 - 15:58

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörler arasında gelen tarım ve sanayinin stratejik sektörler olduğunun altını çizen EMO Şube Başkanı Şaban Tat, dünya çapında yaşanan ekonomik durgunlukta üreten ve çalışanların daha fazla desteklenmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Tat, “Olağan günlerde dahi tarımda ve sanayide artan girdi fiyatları karşısında beli bükülen üretici, olağanüstü bu dönemde tam bir çıkmaz içinde. Çiftçi hem kendisini koronavirüs salgınından korumak isterken hem de tarımsal üretimi sürdürmeye çalışıyor. İlimizde üretimin düştüğü sanayi tesissileri ise can çekişir hale gelmiş bulunmaktadır. Tarımın başkenti Antalya’nın, tarımsal potansiyeli ile Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri ve tarımsal ürün ihracatının lokomotifi, bu kriz döneminde sektörün kendisinden beklenen sorumluluğu yerine getirebilmesi, bir arz şoku yaşanmaması için tarıma ve çiftçilere her türlü desteğin acilen sağlanması gerekmektedir” dedi.

Tat sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletin kredisel destekleri olsa da, tarım ve sanayi sektörünün en büyük giderlerinden bir tanesi de elektrik enerjisidir. Bu sektörlerin ayakta kalması, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından ve bu sektörlerden ekmek yiyen emekçilerin iş kaybı taşımaması için tarımda ve sanayide girdi yükünün hafifletilmesi, enerji birim fiyatlarının düşürülmesi gerekmektedir. Tarımda kullanılan elektrik fiyatının mutlaka düşürülmeli, tarım üretiminde kullanılan elektrik ve tarımsal sulama borçları faizsiz olarak ertelenmeli, ürün tarlada iken borcu nedeni ile çiftçinin elektriği kesilmemelidir. Yaşananlar bir kez daha gösterdi ki, tarımda ve sanayide üretim, kendine yeterlilik çok önemli. Kendine yeterlilik için üretim yapmak üretimi artırmak ve bunun için gerekli koşulların sağlanması gerekir. Kendine yeterlilik bu dönemde bağımsızlıktır.  Virüs salgınının ekonomik etkilerinin en aza indirilebilmesi için, bu kritik günlerde konunun yeniden değerlendirilip, acilen çiftçiyi sanayiciyi ve üretimi rahatlatıcı önlemler alınmalıdır. Böyle dönemlerde üretici devletten fedakârlık bekler. Buna göre, sanayide ve tarımda kullanılan elektrik fiyatlarında gerekli desteğin sağlanması anlamlı teşvik olacaktır”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Parti, Manavgat'ı bayraklarla donattı
İyi Parti, Manavgat'ı bayraklarla donattı
ÖZDEMİR, MENZİL TARİKATINI SORDU
ÖZDEMİR, MENZİL TARİKATINI SORDU