DİZ PROTEZİ AMELİYATLARINDA İLERİ TEKNOLOJİ:“ROBOTİK...

DİZ PROTEZİ AMELİYATLARINDA İLERİ TEKNOLOJİ:“ROBOTİK NAVİGASYON”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel: “Robotik Navigasyon ile Diz Protezi Ameliyatlarında Hata Payı 1 mm’ye Düşü-yor”

01 Haziran 2018 - 22:10

Diz protezi ameliyatlarına götüren sürecin nedeni ‘Diz Kireçlenmesi’ olarak adlandırılan; diz eklemindeki kıkırdak yapının zamanla bozulması olup, bu durumda son çare olarak diz protezleri uygulanıyor. Eğer kireçlenme hafif seviyelerdeyse birtakım ameliyatsız yöntemlere başvurulabiliyor. Ancak ileri seviyeye ulaşmışsa yani kıkırdaklar tamamen yok olup hastanın hayat konforu ciddi anlamda düşmüşse diz protezi ameliyatı kaçınılmaz oluyor.

Diz Protezinden Korkulmamalı…

Eklem kireçlenmesinin ileri yaş, ailevi yatkınlık, fazla kilo, aşırı yüklenmeler, düşme, geçirilmiş kaza ve tekrarlı cerrahi operasyonların sebep olabileceğini belirten, özellikle kalça ve diz protezleri yani ‘Artroplasti’ konusunda uzmanlaşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzman Prof. Dr. Levent Altınel, günümüzdeki teknolojik gelişmelerin de yardımıyla son çare olarak uygulanan diz protezi ameliyatlarından korkulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Antalya’nın ortopedi alanında tanınmış ismi Prof. Dr. Levent Altınel; dünyada diz ameliyatlarında gelinen en ileri noktayı ifade eden ‘Robotik Sistemi’ in hata payını minimuma indirmesinin yanı sıra ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de daha kısa, daha ağrısız ve daha kaliteli hale getirdiğine dikkat çekti.

Hata payı 1 mm’ye düşüyor…

Protez ameliyatlarının başarılı olması için protezin diz eklemine doğru şekilde yerleştirilmesi çok önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Levent Altınel yöntem hakkında bize şu bilgileride verdi: “Protezin elle yerleştirildiği klasik ameliyatlarda doktorun deneyim ve becerisine bağlı olarak hata payı artar ya da azalır. Bu yöntem tıpkı cep telefonlarındaki navigasyon gibi çalışır. Nasıl ki, navigasyon programı gittiğiniz yolu anlık olarak saptayıp sizi doğru adrese yönlendiriyorsa, robotik navigasyonda doğru büyüklükte ki protezinen ideal şekilde dize yerleştirilmesini temin eder. Hassas ölçümler sayesinde hata payı 1 mm’ye iner, hatta sistem cerrahın hata yapmasına izin vermez de diyebiliriz. Böylelikle gereksiz kemik kaybı da önlenmiş olur.

Daha hızlı iyileşme sağlıyor…

Klasik ameliyatlara oranla daha küçük kesi yeterli olduğundan kan kaybı daha az, iyileşme süresi çok daha hızlı, ağrı ise daha az olur. Protezin hastaya en uygun şekilde yerleştirilmesi sayesinde dizlerin yeterince bükülebilmesi mümkün olur. Bu da hastanın dizini daha doğal hissetmesini, günlük yaşama ve aktivitelere kolay dönüş yapmasını sağlar.

 

Robotik Cerrahi Antalya’da…

Yüksek maliyeti nedeniyle ülkemizde çok yerde bulunmayan navigasyonlu robotik cerrahi teknolojisini Antalya’da kendi hastanelerinde başarıyla uyguladıklarını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, dahası çok yakında robotik sistemle kalça protezi, kısmi diz protezi, ve arkasından bacak eğriliklerinin düzeltilmesi ameliyatlarını da yapacaklarının müjdesini verdi.

Robotik diz protezi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler hastalarımız www.robotikdizprotezi.com u ziyaret edebilirler.”

 

Prof. Dr. Levent Altınel Kimdir?

1994 Ege Tıp Fakültesi mezunuyum. İhtisasımı 1994-1999 yıllarında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda yaptım. Uzmanlık tezim "Omuz kırıklarında kısmi protez ameliyatları" ile ilgilidir. İhtisas sonrası Avusturya'da Prof. Zwymüller'in yanında kalça ve robotik diz protez ameliyatlarına katıldım. Robotic cerrahi eğitim kursları aldım. Bu sayede robotik eklem protezi deneyimimi artırdım. Özellikle diz ve kalça ekleminin açık, kapalı (artroskopik) ve robotik cerrahileri ile ilgileniyorum. 2001 yılında başladığım Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde 2009 yılında Doçent; 2014 yılında Akdeniz ÜniversitesindeykenProfesör unvanını aldım. Halen Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalışıyorum. Özel ilgi ve uzmanlık alanlarım; Diz Kireçlenmesi- Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)- Diz Menisküs Yırtığı Tamirleri- ÖÇB (Ön Çapraz Bağ) Tamiri- Diz Kapağı Problemleri- Kıkırdak Hasarlarının Tedavisi- Kalça Kırık Ve Çıkıkları Cerrahisi- Omuz Ağrısı- Omuz Sıkışması Sendromu- PRP (PlateletRichPlasma) Uygulamaları- Kök Hücre Tedavileri gelir. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Altan Özgüner
  1 yıl önce
  Sgk dan sigortalıyım her iki dizimdede kıkırdak eskimişliği var.Antalya araştırma hastahanesinde muayene oldum ameliyat dediler.Olmadım maliyeti neolur.
 • ULAŞ KÖKÇE
  1 yıl önce
  ALTAN BEY; 0242 226 03 03 NOLU TELEFONDAN PROF. DR LEVENT ALTINEL\'DEN RANDEVU ALIP İLGİLİ SORUNUZA CEVAP ALABİLİRSİNİZ. YA DA İLETİŞİM NUMARANIZI YAZARSANIZ BİZ SİZE DÖNÜŞ YAPILMASINI SAĞLATABİLİRİZ, BİLGİNİZE.
 • ULAŞ KÖKÇE
  1 yıl önce
  ALTAN BEY; 0242 226 03 03 NOLU TELEFONDAN PROF. DR LEVENT ALTINEL\'DEN RANDEVU ALIP İLGİLİ SORUNUZA CEVAP ALABİLİRSİNİZ. YA DA İLETİŞİM NUMARANIZI YAZARSANIZ BİZ SİZE DÖNÜŞ YAPILMASINI SAĞLATABİLİRİZ, BİLGİNİZE.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
Konyaaltı’nda sinemaseverler ‘arabada sinema’ ile moral bulacak 
Konyaaltı’nda sinemaseverler ‘arabada sinema’ ile moral...