DP İl Başkanı Kartal’dan hutbe tepkisi

DP İl Başkanı Kartal'dan hutbe tepkisi

Demokrat Parti (DP) Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Diyanet İşleri tarafından verilen Cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk ve diğer kahramanların adına yer verilmemesine tepki gösterdi.

02 Eylül 2019 - 13:10

DP Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Diyanet İşleri tarafından verilen Cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk, Celâl Bayar, Halime Çavuş, Nezahat Onbaşı, Emir Ayşe, Demirci Mehmet, Şahin Bey, Hasan Tahsin ve diğer kahramanların adını anılmamasına tepki gösterdi.

KARTAL’DAN DİYANET'E TEPKİ
Diyanet’in Atatürk’ü anmamasının tarihi inkar etmek olduğu belirten Kartal, şu ifadeleri kaydetti:
“97. yılı mübarek cuma gününe denk gelen Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde, gaza eden, ezanları memleket üzerinde daim kılan, "Allah Allah" nidaları, "Bismillah" sedaları ile düşmana geçit vermeyen, bu kadim topraklarda İslam sancağının dalgalanmasını sağlayan başta Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, yeşil destarı ile galip ordularımızın örgütlenmesine büyük katkı sunan milli mücadelenin Galip Hocası, kurucu genel başkanımız Celâl Bayar'ın, muharebe meydanlarının kadın kahramanları Halime Çavuş'un, Nezahat Onbaşı'nın, Emir Ayşe'nin, Demirci Mehmetlerin, Şahin Beylerin, Hasan Tahsinlerin, diğer kahramanlarımızın adını anmayan, anamayanlar yıllardır dahil oldukları meselelerle itibarı zedelenen Diyanet İşleri kurumunun kalan itibarını da sıfırlamıştır.”“CAMİDE SİYASET OLMAZ”
“Siyasetin camilere girmemesi ısrarla telkin edilirken doğrudan diyanete siyaseti bulaştıran, mensup olduğu dinin gerekleri ile değil fikri aidiyetleri ile bir din/diyanet teşkilatlanması, idaresi kuranlar, camilerde gördüğümüz gibi safların ayrışmasının da sorumlularıdır. Camilerde "safları sık ve düzgün tutalım" öğüdü fiziki mahiyetten öteye geçememiş, diyanetin politikaları ile safların arası açılmış, saflar bozulmuştur. Omuz omuza düşmana karşı binlerce yıldır mücadele eden, bu toprakları vatan belleyen ve bayrağımızın dalgalandığı bu vatanın camilerinde, mescitlerinde omuz omuza ibadet eden insanlarımızı, camiler içinde ibadet etmeyi bırakıp yapılanlara itiraz edecek hale getirenler, millet ve tarih önünde affedilmeyecektir. 97 sene evvel kelle koltukta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yanında duran Rıfat Börekçi'nin makamının, "aklı koltukta" kişiler tarafından işgal ediliyor olması bir utanç vesilesidir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi