Dünyanın Selleri Antalya’da konuşulacak

Dünyanın Selleri Antalya’da konuşulacak

Ev sahipliğini Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı “Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemi (FFGS) Küresel Çalıştayı” 4 Kasım Pazartesi günü Antalya Belek’te başlıyor.

01 Kasım 2019 - 16:09

Çalıştaya, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Hidrolojik Araştırma Merkezi (HRC), ABD Uluslararası Kalkınma Kurumu (USAID) ve Dünya Bankası temsilcilerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından 65 ülke Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri temsilcileri katılacak.

WMO’nuntanımına göre“nisbi olarak kısa süreli (6 saatten az) ve yüksek pik debiye” sahip olan ani taşkınlar, yılda 5000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, önemli sosyal, ekonomik ve çevresel zararlara neden olan dünyanın en ölümcül doğal afetleri arasındadır.

Dünyada meydana gelen taşkınların %85’ini oluşturan ani taşkınlar aynı zamanda farklı taşkın tipleri arasında en yüksek ölüm oranına sahip doğal afetlerdir. WMO tarafından ülke düzeyinde yapılan anketin son bulgularına göre; 139 ülkeden 105'i ani taşkınları dünyadaki en önemli iki doğal afet arasında saymaktadır.

WMO’nun 2007 yılında düzenlediği XV. Kongresinde dünya genelinde "Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemlerinin (FFGS)" kurulması kararı alındıktan sonra oluşturulan 12 Bölgeden iki tanesi Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde bulunuyor.

“Karadeniz ve Ortadoğu Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemi” ile “Güneydoğu Avrupa Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemi”bu girişimin bir parçası olarak geliştirilmiş ve Türkiye her iki sistemin bölgesel merkezi seçilmiştir.

“Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemi Çalıştayı”nın açılışına katılacak olan Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun yaptığı açıklamada; 2 adet Bölgesel Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemine ev sahipliği yaptıklarını, bu sistemlere dahil edilen gözlem istasyonları sayısını 138'den 876'ya yükselttiklerini belirterek “zaman içinde ortaya çıkan farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek için Şehir Selleri Erken Uyarı ile Nehir Öteleme Modüllerinin geliştirilmesine öncülük ettik” dedi.

Erken Uyarı Sistemlerinin ani taşkınlarda gerçek zamanlı bilgilendirme ürünleri sağlamada etkili bir araç olduğunu vurgulayan Genel Müdür Coşkun, “sistemin başarılı bir şekilde uygulanması için yerel, bölgesel ve uluslararası seviyelerde sağlam bir işbirliğini gerektirdiğinin farkındalığıyla” Kurum olarak uluslararası alanda işbirliği çalışmalarına hız verdiklerini söyledi.

4-8 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek olan “Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemi (FFGS) Küresel Çalıştayı”nda dünyanın en ölümcül doğal afetleri arasında yer alan ani taşkınların erken uyarı konusu ile Bölgesel Merkezlerin yaptığı çalışmalar, sistemin kullanımı ve sürdürülebilirliği hakkında değerlendirmelerde bulunulacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harun Sürek “Sanki Çölde Hapsedilmişim” ile karşınızda
Harun Sürek “Sanki Çölde Hapsedilmişim” ile karşınızda
 Büyükşehir Belediyesi yatırımlara devam ediyor
Büyükşehir Belediyesi yatırımlara devam ediyor