Eğitim Bİr Sen’den şehitlik ve anneler günü açıklaması

Eğitim Bİr Sen'den şehitlik ve anneler günü açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, sendika olarak günden güne artan şiddet olaylarına yönelik görevleri başında öldürülen eğitim çalışanlarının şehit sayılması şeklinde talepleri olduğunu belirtti.

12 Mayıs 2019 - 12:17

TOPLUMSAL SUÇ DALGASI OLUŞTU

Hayatını kaybeden eğitimcilere rahmet dileyen Çoban, “Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Kökmen, 15 Aralık 2017’de öğrencisi tarafından silahla öldürülmüştür. Kısa bir süre önce ise Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu, bir öğrenci tarafından bıçaklanarak ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Öğretmen cinayetleri, artık toplumsal bir suç dalgası hâlini almıştır. Geçmişte sadece 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde manşet olabilen öğretmenler, ne yazık ki, son yıllarda artık kendilerine yönelik şiddet olaylarıyla anılır olmuştur” diyerek görevleri başında öldürülen eğitim çalışanlarının şehit sayılması gerektiğini vurguladı.

EĞİTİMCİLERİN VERİMLİLİĞİ DÜŞÜYOR

Eğitimcilere şiddetin münferit eylemler olmaktan çıktığını, gittikçe yaygınlık kazandığını ve artık toplumsal bir yara hâline geldiğini belirten Başkan Çoban, bunun  eğitim, öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilediğini, eğitimcilerin verimliliğini düşürdüğünü kaydetti. Mağduriyetin önüne geçilmesi açısından yasal düzenleme talepleri olduğunu işaret eden  Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: “ TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı’na ve Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, görevleri başında öldürülen eğitim çalışanlarının şehit sayılarak 2330 sayılı Kanun kapsamına alınmaları, 3713 sayılı Kanun’da terör eylemlerine maruz kalan kamu görevlileri veya sivil vatandaşlar için öngörülen haklardan faydalandırılmaları ve 5510 sayılı Kanun’un 47. maddesinin uygulandığı hâllerde vazife malullüğüne ilişkin usul ve esasların mağduriyeti önleyecek şekilde somutlaştırılması konularında Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı çerçevesinde düzenleme yapılması için girişimlerde bulunulmasını talep ettik”

İNSANLIĞIN EN SOYLU ÖĞRETMENİ; ANNE

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban şiddete uğrayanlar eğitim çalışanları arasında annelerin de yer aldığını hatırlattı. “Anneler insanlığın, çağların, çocukların en soylu öğretmenidir’ diyen Çoban, annelerin mutluluğunun, toplumun en doğru refah ve mutluluk göstergesi olduğunu söyledi. Çoban, “Mutlu aile, güçlü anne temel hedefimiz olmalı, aile kurumunu zayıflatacak tutum, tavır ve uygulamalardan kaçınılmalı; anne odaklı, aile merkezli eğitime ve programlara önem verilmelidir. Toplumun temeli, hayat ağacının çekirdeği olan aileyi; aileyi, özveri ve fedakârlıkla kaynaştırıp ayakta tutan anneyi korumak, medeniyet ve insanlık değerlerimizi korumak demektir” diye konuştu.

BETON SESSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan dünyada emperyalist güçler tarafından zulüme en çok maruz kalan kesimin anne ve çocuklar olduğunu vurgulayan ancak buna karşın Dünya’nın ve bilhassa da Müslümanların Suriye zindanlarında zulüm, işkence ve tecavüz altındaki binlerce kadın ve annenin dramlarına karşı betondan sessizliğinin devam ettiğini belirten Çoban, “ Yanı başımızda kirli bir savaş devam ediyor. Dünya, insanlık onuru ayaklar altına alınırken sessiz kalıyor. Kadınlara ilişkin süslü cümleler kurarak, gurur okşayacak vaatlerde bulunarak günü geçirmek değil zindanda tutsak kalan mahpus kalan kadınların talihini değiştirme, özgürlüğüne kavuşturma zamanıdır” dedi.

AİLENİN DİREĞİ ANNE

Toplumun temelinin aile, ailenin direğinin de anne olduğunu belirten Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplumsal cinsiyet adıyla tanımlanmış ideolojik gündemlerin dayatmasıyla kültürümüze zarar verecek, toplumsal kaderimizi etkileyecek, bizi medeniyet değerlerimizden uzaklaştıracak, aile yapımızı zayıflatacak güzel ambalajlanmış, güya özgürlük çağrıları yapan projelere fırsat verilmemeli, bunlara karşı dikkatli olunmalı; binlerce yıllık yaşanmışlıkla oluşan, belirleyici, merkezinde annelik hakkının ve ailenin olduğu güçlü toplum yapımız titizlikle korunmalıdır. Güçlü anne, güçlü aile; güçlü aile, güçlü toplum demektir. Annelerimiz, bizim gerçek güzelliğimiz, gerçek değerimiz, zenginliğimizdir. Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor, hepsine sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz”

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÜLLERİNDEN DOĞAN LİDER: SELCAN GÜLERYÜZ
KÜLLERİNDEN DOĞAN LİDER: SELCAN GÜLERYÜZ
SKYMED MEDİKAL HIZLA BÜYÜYOR
SKYMED MEDİKAL HIZLA BÜYÜYOR