"ENEREX MİLLİ BİR PROJEDİR"

"ENEREX MİLLİ BİR PROJEDİR"

Antalya'yı Enerji Verimliliği üssüne dönüştürmeyi amaçlayarak yola çıkan ANFAŞ, bu yıl ilk kez ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı’na kapılarını açacak. 27-29 Şubat tarihlerinde yenilenebilir enerji kullanımının önemi mottosuyla düzenlenecek fuarı ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ile konuştuk.

17 Şubat 2020 - 23:37 - Güncelleme: 17 Şubat 2020 - 23:42

ANFAŞ çok sayıda sektörde fuar hizmetleri veriyor. Dünya’da ve Türkiye’de fuarcılık sektöründe ne gibi gelişmeler var?

Fuarcılık bir ülkenin tanıtımı için çok önemlidir. Fuara gelen insanlar çoğunlukla iş insanlarıdır. Dolayısıyla fuara ziyaretçi ve katılımcı olarak gelenler ülke ve kent ekonomisine çok ciddi katkılar sunuyor. Ailesi veya arkadaşları ile gelen turist gibi iş insanları da katıldıkları fuarı dünyaya tanıtıyor, bizde ANFAŞ olarak Antalya’nın dünyaya açılan kapısıyız. Kimi kesimler fuarcılığın öldüğünü iddia etse de fuarcılık hiçbir zaman ölmez. Dijitalleşen dünyada insanlar ürüne somut ulaşmayı daha çok talep etmeye başladı. Uzun vadeli kullanıp kullanamayacağının testini yapmak istiyor. Fuarlar alıcı ve satıcı arasındaki güven duygusunu pekiştiriyor. Fuarlar turizm elçisidir.

Dünya’nın yenilenebilir enerji kullanım oranı her geçen gün artarken ülkemizde de yeşil enerjiye farkındalık son yıllarda çoğaldı. Sizde bu eksende bu yıl ENEREX adını verdiğiniz yeni bir fuarla bu farkındalığa ne gibi katkılar sunmayı hedefliyorsunuz?

Antalya, ülke ekonomimiz için tarımdan turizme ve sanayiye kadar pek çok alanda katma değeri yüksek bir şehir. Yılın 12 ayı güneş görüyoruz. Türkiye’de güneş tarlasıdır. Ancak bu tarlaya yeterince ekin ekmiyoruz. Enerjiyi yeteri kadar verimli kullanamıyoruz. Amacımız özellikle güneş potansiyelinin farkındalığını düzenlediğimiz fuar ile daha da arttırmak. Antalya'da, ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile katkı sağlamayı hedefliyoruz. Kentimiz Avrupa’nın her yıl ziyaret ettiği en önemli merkez, biz ANFAŞ olarak bu merkezin aynı zamanda enerji verimliliği merkezi olması için elimizi taşın altına koyduk.

Enerji verimliliğinin kent bazında farkındalık yaratmasını istediğinizi söylediniz. Bu anlamda yerel yönetimler ile iletişiminiz oldu mu?

Elbette öncelikle Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu bu fuarın gerçekleştirilmesi için öncü olmuştur. Belediye başkanlarımız, ATSO ve diğer STK’lar ENEREX projesini destekleyerek bize motivasyon kattılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. ENEREX bir milli projedir. Bu milli projede herkes üzerine düşeni yapacaktır. Bölgemizdeki tüm hastanelerin, otellerin, alışveriş merkezlerinin ve üniversitelerin enerjide yeni teknolojileri tanımaları ve enerji tüketimlerini azaltarak hem kendi ekonomilerine hem ülke ekonomisine katkı sunmaları fuarımızın ana ve en öncelikli hedefidir.

Küresel ısınmanın etkileriyle enerji maliyetleri de artıyor. Bu anlamda tarım turizm başta olmak ENEREX ile sektör temsilcilerine iletmek istediğiniz bir çağrı var mı?

ENEREX, enerji maliyetlerinin düşürülmesine rehberlik etmek istiyor. Dünya genelinde enerji talebi, önümüzdeki 40 yıl içinde yüzde 50 artacak. Küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak ve sürdürülebilir bir gelecek vaat etmek için emisyonların yarı yarıya azaltılması ve şehirlerde kirliliğin önemli ölçüde azaltılması gerekiyor. Bu paradoksun
çözümü ise enerji verimliliğini 3 kat artırmaktan geçiyor. Turizm, tarım veya endüstri sektörünün en büyük sorunu enerji. Klimalar en az 8-9 ay tam gaz çalışıyor. Hem bireysel tüketimde hem de endüstriyel tüketimde maliyetleri düşürmek için ENEREX bir aracıdır. Enerji sektörünün uzmanlarıyla çiftçimizi, turizmcimizi sanayicimizi buluşturacağız. Yeni teknolojilere maliyetleri minimuma indirebilirler. Enerji verimliliği konusunda dönüşüm sağlayabilmek için farkındalık yaratarak önümüzdeki senelerde Antalya’yı enerji üssü haline getirmek hepimizin elinde.

Biraz da ENEREX’in içeriğinden bahsedelim. Ne kadar katılımcı bekleniyor ve hangi konular masaya yatırılacak?

Fuarımızda 40'ın üzerinde katılımcı firma yer alacak. 150'den fazla marka ürünlerini sergileyecek.  Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl 2 ülkeden (Almanya, Çin ) 3 ayrı katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Yurtiçindeki 30'un üzerinde şehirden gelecek ziyaretçiler ile 10 binin üzerinde profesyonelin ENEREX Fuarı'nı ziyaret etmesini bekliyoruz. Üç gün sürecek fuarımızda, enerji verimliliği ile enerji dönüşümüne ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik çalışmalar tartışılacak.

Röportaj: Işık Tuncel
Kaynak:antalyakorfez.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
Vakit Yardımlaşma Vakti
Vakit Yardımlaşma Vakti