Engellilere temsili uğurlama töreni

Engellilere temsili uğurlama töreni

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Engelliler Haftası kapsamında 23 engelli genç için temsili askerlik uğurlama töreni gerçekleştirildi. Törende davul zurna eşliğinde oynayan engelli gençlerin ve ailelerinin heyecanı görülmeye değerdi.

16 Mayıs 2019 - 13:18

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinlikleri devam ettiriyor. Önceki gün İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde ENFEST/ Özel Bireyler Şenliği'nin 7'ncisini düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, dün de 23 engelli genç için belediye binası önünde temsili askerlik uğurlama töreni gerçekleştirdi. Törene engelli gençlerle birlikte aileleri ve belediye görevlileri katıldı. 1 günlüğüne de olsa davul zurna eşliğinde hem oyun havası hem de zeybek oynayarak askere uğurlanmanın heyecanını yaşayan engelli gençlerin aileleri de duygulu anlar yaşarken gözyaşlarını tutamadı.

KINA YAKILDI

Engelli gençleri temsili askere uğurlamada hiçbir şey eksik bırakılmayarak, geleneklere uygun olarak kına yakıldı. Kına yakmanın ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mustafa Gürbüz tarafından gençlere harçlıkları verilirken annelerine de çiçek hediye edildi.

"İSTİHDAMLARINA YÖNELİK PROJELERİMİZ VAR"

Engelli gençlerin askerlik heyecanına ortak olan Genel Sekreter Vekili Mustafa Gürbüz, davul zurna eşliğinde gençlerle karşılıklı oynamayı da ihmal etmedi. "Kınalı kuzularımızı bir gün de olsa temsili olarak askere uğurluyoruz" diyen Gürbüz, Başkan Muhittin Böcek'in anlamlı geleneği bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğini söyledi. Engelliler için çeşitli projeleri olduğunu da müjdeleyen Gürbüz, "Onların istihdamlarına yönelik projelerimiz var. Hem üretecekler hem de kazanacaklar" diye konuştu.

"GURURLUYUM"

Temsili olarak askere gitmenin heyecanını yaşayan engelli genç Hüseyin Topuz ise, “Vatani görevimi yerine getireceğim için çok gururluyum. Şanlı Türk bayrağımız için her Türk gencin askerlik yapması gerekir. Bu imkânı bize sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e çok teşekkür ederiz” dedi.

"HEYECANLIYIM"

Çok heyecanlı olduğunu belirten Murat Silsüpür ise, “Artık büyüdüm ve bugün asker olacağım. Üniforma giyeceğim. Çok heyecanlıyım” dedi. Annesi Hürriyet Silsüpür de “Oğlum asker olacağı için çok mutluyum. Antalya’ya yurt dışından yeni geldik, iyi ki de gelmişiz. Bizim için bu organizasyonu yapan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

"HEYECANDAN SABAHA KADAR UYUYAMADI"

Çok heyecanlı olduğunu belirten engelli Kemal Arslan'ın annesi Keziban Arslan da, oğlunun heyecanına şahit olmanın kendisini mutlu ettiğini söyledi. Tören için çok heyecanlanan oğlunun "Askere gideceğim" diyerek sabaha kadar uyumadığını bildiren anne Arslan, duygularını anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

KOMŞUSUNUN OĞLU İÇİN GELDİ

Fatih Mahallesi'nden komşusunun engelli oğlu için temsili törene gelen Ömer Bozkurt ise, "Burada yaşananlar çok farklı bir duygu. Yaşadıkları heyecanı görüyorsunuz. Onların heyecanını gördükçe bizde mutlu oluyoruz. Bu etkinliğin daha da büyüyerek yapılmasını istiyoruz" dedi.

"BU TÜR ETKİNLİKLERİ ÖNEMSİYORUZ"

Temsili askerlik töreninin yaklaşık 7 yıldır her sene yapıldığını belirten Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı ve Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mehmet Karavural ise, eşitlikli bir yaklaşımla farklı engel gruplarından insanların biraraya geldiği bu tür etkinlikleri önemsediklerini kaydetti.

"ANNELER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

2 tane engelli oğlu bulunduğunu bildiren Antalya Özel Sporcular Gençlik Spor Derneği Kulübü Başkanı Yasemin Yaraşır ise, her yıl yapılan etkinliğe katılmaya çalıştığını söyledi. Bu törenin anneler için çok önemli olduğunun altını çizen Yaraşır, yaşanan mutluluğun anlatmakla mümkün olmadığını dile getirdi.

ALKIŞLARLA UĞURLANDILAR

Asker uğurlama töreni sonrasında engelli gençler temsili askerliklerini yapmak üzere alkışlarla Topçular'da bulunan Tugay Komutanlığı’na uğurlandı. Burada asker kıyafetleri giyen engelli gençler, yemin etti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de