Erdoğan Giliğ ile dondurmanın sırrı!

Erdoğan Giliğ ile dondurmanın sırrı!

Antalya’nın özellikle yaz sıcaklarından bunalanların kaçış noktası olan Korkuteli, serinlemek isteyenlerin yanı sıra, lezzetleriyle de ilgi odağı. Bunların başında da Korkuteli’nin meşhur yanıksı dondurması geliyor.  Yanıksı dondurma denince de akla tabi ki Giliğ… Bu lezzeti tatmak için bile Korkuteli’ne gidiyor artık insanlar. Bugün 4.kuşak olarak varlığını sürdüren Giliğ Dondurma’nın sırrını, başarısını henüz 24 yaşındaki Erdoğan Giliğ Akdeniz Bülten okurları için anlattı.

17 Ağustos 2018 - 12:48

 

Bir dondurma yemeye Korkuteli’ne gidilir mi demeyin. Şayet, yanıksı dondurma ve meyveli dondurma yemek isterseniz işte o zaman Giliğ rakipsiz. Zaten Giliğ, Hürriyet Gazetesi tarafından Türkiye’nin “En İyi 10 Dondurmacısı”ndan biri bile seçilmiş bir marka. Gelin şimdi bu markanın hikayesini 4.kuşak temsilcisi Erdoğan Giliğ’in kendisinden dinleyelim. Küçük yaşlardan itibaren çırak olarak yetiştiklerini vurgulayan Erdoğan Giliğ;“İşletmenin 4.kuşağı olarak işimizi devam ettirmekteyiz. Babamızın, amcamızın yanında küçük yaştan 7 -8 yaşından beri çırak olarak yetiştik. Bulaşık da yıkadık, dondurma tezgahında da çalıştık yani işletmenin her bölümünde bulunduk, bu da bize zamanla bize işletme hakimiyeti verdi, başarımızda bunun payı büyük.”

68 Yıldır Değişmeyen Lezzet…

Giliğ dondurmanın sırrına gelince işte bunu da Erdoğan Giliğ şu sözlerle ifade ediyor: “Hilesiz dondurma olarak özetlemek mümkün, Yani sütün, şekerin, salebin en doğalını kullanarak bunun yanına esnaflık ve güleryüzü de ekleyerek bugünlere gelmiş bir marka Giliğ. Yapay ürünler ve katkı maddeleri kullanmıyoruz. Sütlerimiz doğal. Küçüklükten beri bildiğim bir şey vardır; hep sütlerimizi bildiğimiz çobanlardan alırız. Bu halen de böyle. Yine dondurmamızda kullandığımız salep dağda yetişir ve bildiğimiz çobanlar tarafından bize ulaştırılır. Bu zamanlar da kilosu 400 TL olan özel bir üründen bahsediyoruz. Yani bizim dondurmamız; süt, salep ve şeker üzerinden oluyor, yani lezzetimiz kaynağı budur. Tabi bir de odun ateşinde bakır kazanlarında üretim yaparız. Yani, mesleğe 68 senedir nasıl başlandıysa 68 yıldır aynı gelenek aynı kültür devam ediyor.”

Geçen zaman içinde yenilendiklerini ve değişime de ayak uydurduklarını belirten Giliğ dondurmalarının 4.kuşak temsilcisi Erdoğan Giliğ geçen zaman içinde yaptıkları değişimler hakkında şunları söyledi; “Birincisi yüzümüz değişti, renklerimiz değişti, logomuz değişti, kurumsal kimliğimiz değişti ama hala o dondurmanın üretildiği düzen değişmedi. Yani dükkanda babadan oğula, amcadan yeğene biz nasılsak evdede aynı düzen devam ediyor. Başarımızın sırrı tamamen doğal ürünler kullanmak ve ailece çalışıyor olmamızdır.

İşlerine ciddi emek verdiklerini ve bu emek karşılığını almaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Erdoğan Giliğ, büyüme stratejileri ile ilgili de şu önemli bilgileri veriyor: “Şubeler açmayı tabiki hedefliyoruz ama adımlarımızı çok sağlam atmamız lazım. Acele etmeden adımlarımızı sağlam atarak, doğru karar vererek, nokta atışı yapmak düşüncesindeyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türel mevlid-i şerif okuttu
Türel mevlid-i şerif okuttu
Her bitki şifalı değil
Her bitki şifalı değil