"ESERLER AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA GÜZEL"

"ESERLER AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA GÜZEL"

Antalya Tanıtım Vakfı'nın öncülük ettiği proje ile tarihi eserlerimizin geri dönüşümü sağlanacak

18 Temmuz 2019 - 16:50 - Güncelleme: 18 Temmuz 2019 - 17:07

Geçmişten günümüze kadar kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu, her karışında tarihi barındırıyor. Bu güzide bölgedeki kültürel miras ise Batı'nın her zaman gölgesi altında! Özellikle 200 yıldır yapılan kazılarla yer değiştiren eserlerimizin izi ABD ve Avrupa'ya kadar uzanıyor. Operasyonları sürüyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında önemli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Kaçakçılığa karşı önlemler alınıyor. Vatandaşlar ise tespit edilen eserlerimizin iadesini istiyor.

TOPRAĞINA BEKLENENLER VE KAVUŞANLAR

Antalya Tanıtım Vakfı(ATAV) bu bağlamda eserlerin iadesi konusu üzerinde en çok duran Sivil Toplum Kuruluşu olarak dikkat çekiyor. Antalya turizmi için projeler geliştiren, kentimizin bilinmeyen yönlerine dikkat çeken ATAV, 'Memleketim Antalya takvimleri' ile Antalya'nın deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını hatırlatıyor.  Bu yılki teması 'toprağına beklenenler ve kavuşanlar' olan Memleketim Antalya takvimleri projesi farklı bir anlam ifade ediyor öyle ki yurt dışında sergilenmekte olan 19.yy öncesinde Türkiye'den ama özelde Antalya'dan götürülen eserleri geri kazanılması hedefleniyor. Bugüne kadar toprağına kavuşanlar arasında ise Herakles, Elmalı hazineleri ve Herakles'in lahti yer alıyor.

UNESCO PROJESİNİN YANSIMASI

'Eserler ait olduğu topraklarda güzeldir' isimli bir imza kampanyası başlattıklarını belirten  ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, bu kampanyanın UNESCO'nun  izinsiz bir şekilde gerçekleştirilen tarihi eser değişimine karşı sürdürdüğü projenin bir yansıması olarak nitelendiriyor. Ege konuya şöyle açıklık getiriyor: "“Eserler ait olduğu yerde güzeldir diyoruz, bu hangi ülkede çıktıysa orada kalsın ve orada sergilensin demektir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü de (UNESCO) yürütmüş olduğu bir çalışmayla izinsiz el değişimine tamamen karşıdır. Venedik Tüzüğü ve Malta Sözleşmesi’nde de anıtların doğdukları yerde korunması kuralı benimsenmiştir. Herhangi bir diplomatik kriz istemiyoruz, suçlama da yapmıyoruz. Sadece diyoruz ki eserler ait olduğu topraklarda güzeldir, lütfen eserleri doğduğu topraklara iade edelim. Aynı zamanda bakanlığın çalışmalarına da katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Perge’den Belçika’ya götürülen Thyke Heykeli’nin iadesi için çalışmalar başlatıldı, Thyke Heykeli bizim proje kapsamında tanıttığımız yurt dışında bulunan eserler arasında da yer alıyor. Vatandaşlarımızın Change org’da başlattığımız imza kampanyasına destek vermesini istiyoruz, amacımız bir yıl sürecek proje sonunda UNESCO’ya 1 milyon imzayı iletmek”

HAVALİMANINDA BİLGİLENDİRME YAPILIYOR

Şu an halihazırda yurt dışında olan eserlerimizin tanıtımı çerçevesinde Antalya Havalimanında Terminal 2'den pasaport kontrolünden geçen turistlerin kolayca görebileceği noktalarda tarihi eserlerin görselleri sergileniyor. Gümrükte pasaportların arasına Nereidler tarihi eserinin kartpostalı konuluyor ayrıca  Nereidler Anıtı'nın replikası da bulunuyor. Kartpostal arkasındaki QR barkod ile internet sitesine girip hangi eser hangi döneme ve nereye ait? inceleme fırsatı bulabiliyor. Bunun yanısıra İngilizce ve Almanca dillerinde broşürler de ziyaretçilere veriliyor. Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nevzat Çevik'in makalesinden alıntılanan yazıların yer aldığı broşürlerde Likya'nın sahip olduğu değerler anlatılıyor.

8 ESERİN DÖNMESİ BEKLENİYOR

Tarihi eserlerin Anadolu'ya geri getirilmesi sürecinde Fraport TAV Antalya Airport sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği ve ATAV öncülüğünde yürütülen ve 1 yıl boyunca sürecek projenin sonunda 8 eserin ülkemize geri getirilmesi bekleniyor.  

Haber: Murat ŞENTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
Güzelliğinize bir adım önde başlayın: ‘DAY’S KUAFÖR’
Güzelliğinize bir adım önde başlayın: ‘DAY’S KUAFÖR’