Esin Yıldırım ile kadına yönelik şiddet

Esin Yıldırım ile kadına yönelik şiddet

Deva Partisi Muratpaşa ilçe teşkilatı kadın politikalarından sorumlu başkan Esin Yıldırım ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sorularımızı samimiyetle yanıtlayan Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

25 Kasım 2021 - 15:25

 

*Kadına yönelik şiddet ne demektir ?

İster kamusal ister özel alanda meydana gelsin, kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar veya ızdırap veren veya verebilecek olan toplumsal cinsiyete dayalı her türlü eylem ve bu eylemlerle tehdit etme, zorlama ve keyfi olarak özgürlüğünden yoksun bırakma eylemlerine denir.

*25 Kasım kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Nedir?

Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında alınan kararla 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu önemli gün, kadına yönelik şiddet olgusunu dünyanın gündemine taşımakta, soruna ve çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık yaratmaktadır.

*Ülkemizde şiddeti önlemek için hangi proje kurum ve kuruluşlar vardır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Türkiye Adalet Akademisi, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı.

*Aile içi şiddetin nedenleri nelerdir?

Toplumların sahip oldukları iletişim becerilerinin yetersizliği, duygu ve düşüncelerin kışkırtıcı biçimlerde ifade edilmesi alışkanlığı, bilinçsizce yapılan suçlamalar, hatalı namus ve ahlak anlayışları da şiddetin sosyal nedenleri arasında sayılabilir.

*Aile içi şiddetin cezası nedir?

Şiddet uygulayan hakim tarafından verilen kararlara aykırı davranırsa hakim 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsinde tutulmasına karar verir. Kişi tedbir kararına aykırı davranmaya devam ederse toplamda 6 ayı geçmemek üzere her defasında 15 günden 30 güne kadar zorlama hapsine karar verilir.

*Şiddete uğrayan bir kişi hangi kurumlara başvurabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.

*Kadının şiddet ortamında kalmasına neden olan toplumsal değer unsurları nelerdir?

Şiddetin kadına güç gösterme ve otorite kurma aracı olarak görülmesi gibi kültürel inanışlar. Eğitimsizlik, alkol, madde ve kumar bağımlılığı Ekonomik problemler ve işsizlik. Ailevi problemler ve geçimsizlik.

*Kadına yönelik kültürel şiddet nedir?

Kadın-erkek olmanın sadece biyolojik farkı yoktur; bunun simgesel dünyada bir karşılığı vardır.Bu durum, kadını toplumsal alanda zayıf düşürür. Topluma istenecek ve istenmeyecek şeylerin ne olduğunun filmler, açık-örtülü mesajlar aracılığıyla iletildiği şiddet türüne kültürel şiddet adı verilmektedir.

*Türkiye'de kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddetin sebepleri nelerdir?

-Hızlı sosyal değişimler.

-Ekonomik eşitsizlikler.

-Toplumsal cinsiyet eşitsizliği.

-Eşitsizlikleri körükleyen politikalar.

-Yoksulluk.

-Zayıf ekonomik güvence ağları

-Yasaların uygulanmasındaki yetersizlikler.

-Şiddeti pekiştiren kültürel normlar.

*Kadına yönelik şiddetin etkileri ve sonuçları nelerdir ?

Ruhsal-zihinsel: Anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, yeme bozuklukları, uyku bozukluğu, cinsel işlev bozukluğu. Ölümcül: İntihar, cinayet.

*Sizce ülkemizde uygulanan kadına şiddeti önlemeye yönelik politikalar yeterli midir?

2021 yılının ilk 6 ayında 130 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Şüpheli kadın cinayetleri son yıllarda artmakta olup bu kadınların hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe, adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçükkuru, “Altınbeşik Mağarası Kış Aylarında da Ziyaretçiye Açık”
Küçükkuru, “Altınbeşik Mağarası Kış Aylarında da...
Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesine TÜBİTAK Teşvik Ödülü
Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesine TÜBİTAK Teşvik Ödülü