EXPO Center’da bir ilk: "Furnitrend Mobilya Fuarı"

EXPO Center'da bir ilk: "Furnitrend Mobilya Fuarı"

Mobilya sektörü temsilcilerini Antalya’da buluşturacak olan FurniTRend Akdeniz Mobilya Dekorasyon Fuarı, ilk kez düzenleniyor. Elit Fuarcılık ve Tema Fuarcılık işbirliğinde Antalya Expo Center’da 12-16 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuar, yurt dışından alım heyetlerini, farklı illerden katılımcı firmaları, profesyonel sektör temsilcilerini ve ziyaretçileri buluşturacak.

10 Şubat 2020 - 16:39 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 16:48

 

Türkiye mobilya sektörünün ihracat hacmini geliştirmeyi ve ulusal ekonomide mobilya sektörü hareketliliğini artırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefleyen fuarın bilgilendirme toplantısı Expo Center’da gerçekleştirildi. Toplantıda fuarla ilgili bilgiler aktarıldı. 12-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirecekleri FurniTRend Akdeniz Mobilya Dekorasyon Fuarı’yla mobilya sektörünü Antalya’da buluşturacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Elit Fuarcılık Genel Müdürü Mehmet Alper Çiçekçi, “Antalya, destinasyon olarak Türkiye’nin en önemli illerinden birisi. Mobilya üretimi ağaç işleme ürünleri haricinde pek fazla yok ama İzmir, Bursa/İnegöl, Ankara, İstanbul ve Burdur, Isparta gibi çevre illerden çok sayıda katılımcı firma yer alacak. Uluslararası satışa ve iç piyasaya dönük bir organizasyon olacak. Yurt dışından 13 ülkeden 200’e yakın yabancı alıcı firma temsilcisi gelecek. Bölge illerden ciddi anlamda toptancı ve mağazacı bekliyoruz. Ciddi bir ticari iş hacmi yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Mobilya sektörüne uzun zamandır fuarcılık anlamında hizmet verdiklerini belirten Tema Fuarcılık Genel Müdürü Aykut Karslı ise, Antalya’yı potansiyelinden dolayı seçtiklerini bildirdi. Antalya’da otel sayısının ve yurt dışı uçuş destinasyonlarının fazla olmasının yurt dışına yönelik çalışma yapmalarında Antalya’yı önemli kıldığını belirten Karslı, “Mobilya anlamında bölgenin hızlı gelişmesi, ticari olarak otellerin çok yüksek alımlar yapması, Akdeniz bölgesindeki mağaza sayısının fazla olması ve Antalya’da mobilya üretiminin az olması, burayı iç piyasa açısından da cezp edici hale getiriyor” diye konuştu.

Fuara 82 katılımcıyla 130’ün üzerinde markanın geleceğini bildiren Karslı, fuarcılık anlamında ilk yılda bu sayıya ulaşmanın ciddi olduğunu belirtti. Bunun her yıl katlanarak daha fazla sayıya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Karslı, katılımcı firmaların önemli üretim merkezlerinden geleceğine işaret etti.

Türkiye’nin 4 milyar dolar mobilya ihracatı olduğuna dikkat çeken Karslı, “Dünyada yüksek hedefleri olan bir sektör. Sektörün ileri gelenleri bunu daha da yukarılara taşımayı hedefliyor. Yurt dışı çalışmalarında ciddi destekler var. İç piyasada da KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düştü ve yüzde 10’luk indirim kalıcı hale geldi. Bu da hem mobilyacılar hem de tüketiciler için büyük bir avantaj” ifadelerini kullandı.

Mobilya sektörünün Türkiye’nin ana halter damarlarından birisi olduğunu kaydeden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Antalya İl Başkanı Cahit Urfan ise, “Türkiye’de mobilya sektörünü düşündüğümüz zaman yaklaşık 179 ülkeye ihracatımız var. Bu bize hem ana sektörde hem de bu sektöre hizmet veren yan sektörlerde ciddi bir etkileşim içerisinde olduğunu gösteriyor. İstihdamı da düşündüğümüzde sektörün ülkemize ciddi bir katkı sağladığını görmekteyiz” şeklinde konuştu.

Fuara ev sahipliği yapan ANFAŞ Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ise, fuar yapmanın kolay olmadığına işaret etti. ANFAŞ olarak öncelikle firmaları destekleyerek moral verdiklerini ve önlerini açtıklarını belirten Bıdı, “Böylece hep beraber büyüyoruz. Fuar yapan şirketler yüzde 65-70 kazansın biz yüzde 30 kazanalım yeter. Çünkü, biz kazandırırsak onlarda kazandırırlar. Bu fuarın iyi geçeceğini ümit ediyoruz” dedi. Fuarların düzenlendikleri kentlere kazanımlarından da bahseden Bıdı, kazancın yüzde 85’inin şehre gittiğine dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAŞKAN BÖCEK'E TRAKEOSTOMİ UYGULANDI
BAŞKAN BÖCEK'E TRAKEOSTOMİ UYGULANDI