Finike makuz talihini yeniyor

Finike makuz talihini yeniyor

31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimleri’nin ardından hızla hizmet üretmeye başlayan ve borç batağında olmasına rağmen sıkıntılarından hızla kurtulan Finike Belediyesi, 2 ay gibi kısa bir sürede geleneksel festivalini de organize etmeyi başardı. Festivalin sponsorlar aracılığı ile yapılacağı ve belediyenin kasasından 1 kuruş bile çıkmayacağı açıklandı.

08 Haziran 2019 - 14:15

FİNİKE Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, kısa vadede önlerine çıkan borç yığınına rağmen kaynaklarını doğru yönettikleri için başarılı adımlar attıklarını belirterek, geleneksel festivali de organize etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Festivalin programının açıklandığı günden itibaren haksız ve yersiz eleştirilere maruz kaldıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, “Bilindiği üzere 26 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında Finike Festivali’nin 31’incisini gerçekleştireceğiz. Antalya’nın ve Finike halkının tam 31 yıldır sosyal yaşamında önemli bir yer tutan festivalimizi, geçmişi ile ilçemize layık bir şekilde gerçekleştirecek olmanın gururu içerisindeyiz” dedi.

KARALAMAYA DÖNÜK ELEŞTİRİLER

Geyikçi, ’Madem para yok festivali nasıl yapacaksınız?’ ve ‘Önce çalışanların maaşlarını ödeyin, sonra festival yaparsınız’ gibi tamamen karalamaya dönük bazı eleştiriler ile karşı karşıya olduklarını da açıklayarak, “Her türlü yapıcı eleştirinin demokrasinin bir gereği ve gelişimin arkasındaki en büyük itici güç olduğuna inandığımızı belirtmek isterim. Göreve geldiğimiz günden bu yana her şeyi Finike halkı ile şeffaf bir şekilde paylaşmama rağmen, gerçekleri muhatabına sormadan, bu gibi karalamaya dönük eleştirilerin sadece şahsıma değil aynı zamanda Finike halkı adına yürüttüğüm bu asil kuruma da yapılması, bu eleştirilere sessiz kalmamızın önündeki en büyük engeldir. Henüz göreve geldiğimizin 2’inci ayında tamamen yıpratmaya dönük ve gerçeklerden habersiz yapılan bu eleştirileri yapanları da Finikeli hemşerilerime havale ediyorum” diye konuştu

ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI ÖDENİYOR

Finike yönetimine zorlu bir görev olduğunu bilerek talip olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, “Zor zamanlar geçirdiğimiz doğrudur fakat Finike Belediyesi’nin öz kaynakları ve sermayesi, dürüst ve doğru yönetildiği takdirde kendi kendini idame etmeye hatta daha fazlasını yapmaya yeterlidir.

Öncelikle; personel maaşlarının gecikme nedeni halkımızın mağduriyet durumu göz önüne alınarak daha önceki dönemde ödenmemiş olan 300 parsel Şubat ayı taksitine ödeme önceliği verilmiş olmasıdır. Bayram öncesinde geçmişe dönük tüm personel maaşlarının ödendiğini de belirtmek isterim. Ayrıca, Mayıs ayı maaşı bordrosuna ilave olarak 46 devlet memuruna ve 9 sözleşmeli personele, 4688 sayılı Yasa kapsamında sosyal denge tazminatı adı altında, ödenmesi tamamen belediye başkanı

takdirinde olan kanunen ödenme zorunluğu bulunmayan, 1 - 14 Nisan tarihi aralığı için 130 TL, 15 Nisan maaşına ek 300 TL, 15 Mayıs maaşına ek 300 TL, Ramazan Bayramı ikramiyesi 400 TL olmak üzere toplamda net Bin 130 TL bayram öncesinde ödeme yapılmıştır. Bunun yanında 696 KHK kapsamında belediye şirketinde istihdam edilen 210 personele, maaşa ek 5 günlük ikramiye olarak ortalama 250 TL net tutarın bayram öncesi ödendiğini de açıklamak isterim” dedi.

BELEDİYENİN KASASINDAN 1 KURUŞ BİLE ÇIKMAYACAK

Geyikçi son olarak, Finike Belediyesi’nin sürdürülebilir bir ekonomik modele kavuşması için gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi ve sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bu bağlamda emekçi kardeşlerime de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Maaş durumlarına bakmaksızın onlar da özveriyle Finikemiz için çalışmalarına devam etmişlerdir. Festival giderlerinin sponsorlar ve festival için kurulacak pazar alanının gelirleriyle karşılanacağının, yani belediyemizin kasasından para çıkmayacağının da bilgisini paylaşmak isterim. Bu ve bunun gibi karalama çalışmalarını yapanların niyetleri apaçık ortadadır. Bu çaba kendi çıkarları ile uyuşmayan, Finike’mizin kaynaklarının hak ve hakkaniyet çerçevesinde dağıtılmasına karşı çirkin saldırılarla istedikleri düzeni geri getirme çabasıdır. Buna asla izin vermeyeceğiz. Dönüp baktığımızda aynı kesimlerin aylarca sigorta primleri ve ikramiyeler ödenmediğinde, Finike’miz borç batağına sürüklendiğinde seslerinin hiç çıkmadığı hatta alkış tuttuklarını da çok iyi biliyoruz. Bizler Finike’mize olan borcumuzu ona hizmet ederek ödeyeceğiz. Bu inanç ve hemşehrilerimizden aldığımız güçle çıktığımız bu yolda ‘Finike’ye Yakışır’ işler yapmaya devam edeceğiz.“

31. FİNİKE FESTİVALİ VE KABOTAJ BAYRAMI

ETKİNLİK PROGRAMI

26 Haziran’da Gencer Savaş Bandosu eşliğinde gerçekleştirilecek kortejle başlayacak olan festivalin ilk gününde ünlü sanatçı Onur Akın, Finikelilerle buluşacak. Festivalin 2’inci gününde ünlü sanatçılar Nilüfer Sarıtaş, 3’üncü günün de Nez, 4’üncü günün de Gripin Grubu, 5’inci günün de Burcu Güneş, 1 Temmuz’da festivalin son gününde ise Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Koray Avcı sahnesiyle renkli dakikalar yaşatacak. Festivale ayrıca Yeşilçam’ın ünlü simaları sinema sanatçıları Nuri Alço ve Bahar Öztan’da Finikeliler ile buluşacak. Festival boyunca çeşitli etkinliklerle de eğlenceli anlar yaşatılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Yazıcı’dan Başkan Böcek’e iadeyi ziyaret
Vali Yazıcı’dan Başkan Böcek’e iadeyi ziyaret
Akdeniz dijital fuarla dünyaya açılacak
Akdeniz dijital fuarla dünyaya açılacak