Gazeteciler haberde hukuk dilini konuştu
Reklam

Gazeteciler haberde hukuk dilini konuştu

Antalya Gazeteciler Cemiyeti ile Antalya Barosu arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Basın Kanununda Düzenlenen Suçlar ve Medyada Hukuk Dilinin Kullanımı başlıklı eğitim programı düzenlendi.

09 Mayıs 2022 - 15:21

 

Antalya Barosu’nda düzenlenen eğitim programına Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı İdris Taş, AGC Genel Sekreteri Rasim Gündüz ve AGC üyeleri katıldı. Antalya Barosu Genel Sekreteri Av. Özhan Karazeybek ile Av. Ziya Berkhan Yaman, gazetecilerin haber alma, yazma ve yayma süreçlerinde karşılaştıkları olay ve olguların basın kanunu ve ilgili kanunlar kapsamında nasıl değerlendirileceğine yönelik bilgilendirme yaptı. Programın  açılış konuşmasını yapan AGC Başkanı İdris Taş, gerçekleştirilen eğitimin önemine dikkat çekerek, “Böylesine güzel bir eğitim programında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyanın her yerinde cesur gazetecilere ihtiyaç var. Medya etik kuralları çerçevesinde gazeteci tüm görevlerini yaparken hukuk çok önemli. Toplumun genel yararını düşünerek basın ve ifade özgürlüğü haklarımızı sonuna kadar kullanmak durumundayız. Bununla birlikte, bireylerin, toplulukların ya da kurumların da dokunulmaz hakları olduğunu unutmamalıyız. Antalya Barosu ve Cemiyetimiz arasında hayata geçirdiğimiz eğitim programlarının devamı da gelecektir”  diye konuştu.

 

İdari ve cezai soruşturmalar

Antalya Barosu Genel Sekreteri Av. Özhan Karazeybek, haber alma özgürlüğünü kullanırken basın emekçilerin soruşturmalara maruz kaldığını hatırlatarak, “Baro olarak önleyici hukuk hizmeti vermenin de bizim görevimiz olduğunu biliyoruz. Basın Kanununda Düzenlenen Suçlar ve Medyada Hukuk Dilinin Kullanımı konusunda söyleyişi yapacağız, dikkat çekeceğimiz konular olacak. Bunlara dikkat ederek mesleği yaparken idari ve cezai soruşturmaların önüne geçebileceğimizi düşünüyoruz. Yaşadığımız coğrafyada en çok acıyı basın emekçilerinin yaşadığını tüm dünya üzerindeki istatistikler göstermektedir” dedi. Av. Ziya Berkhan Yaman ile birlikte sunum gerçekleştiren Av. Özhan Karazeybek, ceza yargılamasında tanımlar, iletişim özgürlüğü,  basın kanununa göre sorumluluk, basın kanununa göre yargılanma, basın kanununda düzenlenen suçlar, Türk Ceza Kanunu’nda önemli hükümler konularını anlattı. Program soru ve cevaplarla devam etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kepez’in otodrag yarışlarında nefesler tutuldu
Kepez’in otodrag yarışlarında nefesler tutuldu
Konyaaltı’nda sahne gençlerin
Konyaaltı’nda sahne gençlerin