GÖBEKLİTEPE’DEN ANTALYA’YA

GÖBEKLİTEPE'DEN ANTALYA'YA

Abdurrahman Acar: “Misafirlerimize tatil ve tur programlarını iptal etmek yerine ertelemelerini öneriyoruz”

25 Nisan 2020 - 19:13 - Güncelleme: 25 Nisan 2020 - 19:21

 

Koronavirüs, turizm sektörünü de vurdu! Koronavirüs salgınının dünya çapında yayılması ile ileri tarihli rezervasyonların iptali hakkında açıklamalarda bulunan  Bonegatur sahibi Abdurrahman Acar’a turizme yönelik merak ettiklerimizi sorduk.

-Abdurrahman bey öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Küçük yaşta ticari hayatıma başlayıp uzun yıllar çeşitli sektörlerde bulundum.Göbeklitepe'nin  keşfi ile birlikte turizm ilgimi çekmeye başlamış olup 2015 yılında seyahat acentesi kurmaya karar verdim.Şanlıurfa’da ayrıca yine turizmi kapsayan Gastro kent Urfa Derneği'nin de başkanlığını yapıyorum.

-Bonegatur olarak neler yapıyorsunuz? Acenteniz hakkında bilgi sahibi olabilir miyiz?

Bonegatur yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerine GAP'ın eşsiz lezzetlerini gastronomi ile birlikte kültür turları hizmeti sunan Şanlıurfa’da faaliyetlerini sürdüren TÜRSAB belgeli A grubu seyahat acentesidir. 2015 yılından beribölgeye özgü yöreselliği ve kültürü ön plana çıkaran en bilinen ve talep edilen firma olarak ulusal ve yerel basında da oldukça adından söz ettirmiş önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.

-Biraz da Göbeklitepe'den bahsedelim..

Göbekli Tepe’nin keşfi ve ondan öğrendiklerimiz neden bu kadar önemli?


Göbeklitepe, ilgi ile takip edilen insanlığın ortak mirası olarak değerlendirilen en ilginç eser diyebiliriz. Keşfi ile birlikte bölgemizin ve ülkemizin turizm sektörüne ve ülkenin tanınırlığına ciddi katkılar sağlamıştır. Sadece tarih ve kültür değil gastronomi konusunda da karakılçık buğdayının Ören yeri yakınlarında bulunması ayrıca anlamlandırıyor.Tarihin sıfır noktası olarak adlandırılan neolitik döneme ait olan gizemli eser tarihin sıfır noktası olarak değerlendirmesinin yanı sıra insanlığın başlangıç noktasında diyebiliriz. Yaklaşık 12.000 yıl önce inşa edilen Göbeklitepe, tarihin tüm bilinenlerine yeniden yön veriyor.Avcılık, toplayıcılık, tarım ve dini inancın aynı dönemde görülmesi en ilgi çekici özelliğidir. 2018 yılında da UNESCO Dünya kalıcı mirası listesine girdi.

-Koronavirüs (covid-19) birçok sektörü etkilediği gibi turizm sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. Siz bir turizmci olarak turizm konusunda ne tür önlemler alıyorsunuz?

Koronavirüs covid-19 un en çok etkilediği sektörlerden biri turizm oldu maalesef. Çin'in Vuhan kentinde başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, işlerimizi tamamen durdurdu. Önlem olarak ancak misafirlerimize tatil ve tur programlarını iptal etmek yerine ertelemelerini öneriyoruz. Sonuçta bu salgın bitecek, bittikten sonra da insanlar şimdiye kadar olduğundan daha çok tatile ihtiyaç duyacaklar diye düşünüyorum.

-Peki dernek olarak neler yapıyorsunuz?

2019 yılında Gastro kent Urfa Derneği'nin kurucu başkanı olarak derneğimizi kurduk.Son yılların en hızlı yükselen turizm çeşidi gastronomi turizminin şehrimizdeki çeşitliliği ve bilinirliği STK olmamızdaki en önemli nedendir.Türkiye'nin coğrafi işaret şampiyonu Şanlıurfa'nın yöresel lezzetlerini öncelikle ülkemizde, daha sonra da dünyada tanıtılması şiarı ile zenginliklerimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Gerek özel sektör gerekse kamu kurumları ile yemek kültürümüzü tarihimiz ile birleştirerekGöbeklitepe' nin de varlığı ve etkisi bizlere ilham kaynağı oluyor. Geleneksel hale getirdiğimiz ilk yemek yarışmamızı GöbeklitepeKültürelMiras fuarında ünlü şef Mehmet Yalçınkaya’nın sunumu ile gerçekleştirip unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi ve hikayelerimizi gün yüzüne tekrardan çıkarmaya başladık.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU