GÖZLÜKSÜZ NET GÖRÜŞ MÜMKÜN

GÖZLÜKSÜZ NET GÖRÜŞ MÜMKÜN

Halk arasında akıllı lens olarak bilinen multifokal mercekler  hastalara tedavi imkanı sunmasının ötesinde yaşam kalitesini artırarak yaş algısını değiştiren teknolojik  bir uygulamadır.

25 Temmuz 2018 - 14:50 - Güncelleme: 25 Temmuz 2018 - 14:58

ARTIK SON TEKNOLOJİ AKILLI MERCEKLER (MULTİFOKAL MERCEKLER ) İLE UZAK-YAKIN VE ARA MESAFEDE GÖZLÜKSÜZ NET GÖRÜŞ MÜMKÜN


Göz içine mercek yerleştirilmesi prensibine dayanan tedavi, yaşla birlikte yakını görememe şikayetine ve gözlük kullanma ihtiyacına son verdiği gibi akııllı lens teknolojisi görme kusurlarının giderilmesini sağlayarak  yaşam koşullarının iyileştirilmesini de sağlamaktadır. 
Her insanda gözün içinde doğal bir lens vardır ve bu lens hem saydam hem de elastiktir. Her yakına ve uzağa bakışta bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan mesafeye odaklanır. Bu sayede hem uzağı hem de yakını net görürüz.
Yaklaşık 40 yaş civarında bu lensin esneme özelliğini kaybetmesinden dolayı yakını görmeme problemleri başlar.Bu kişilerde göz içerisine yerleştirilen MULTİFOKAL MERCEKLER artık uzağa, ara mesafeye hem de yakına odaklanmayı sağlayarak  kişiye her mesafede net bir görüş kazandıracaktır. Akıllı Lens (MULTİFOKAL MERCEKLER) takılan hastada göz numarası bir daha hiç ilerlemez ve bu gözde bir daha katarakt oluşmaz.
40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak isteyen herkes bu ameliyatlara adaydır.Akıllı Lens takılan her göz kendi başına hem uzağı hem yakını görebilecektir. 35-40 yaşından daha genç olanlarda ise göz numarası eğer lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse Akıllı Lens tedavisine başvurulabilir.
Daha önce göz lazer operasyonu geçirmiş kişiler de, eğer göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme azalması, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa Akıllı Lens yine bu kişilerde sorunsuz bir şekilde tekrar uygulanabilmektedir. .
Eğer kişide katarakt varsa ve katarakt ameliyatından sonra hem uzağı hem de yakını gözlüksüz net görmek istiyorsa ,multifokal mercekler  bu hastalarda tercih edilebilir.  
Multifokal mercek ameliyatlarında her bir göz ayrı günlerde yaklaşık 10 dakika süren bir işleme tabi tutulur. Gözler göz damlası ile uyuşturulur. Genel anestezi, bayıltma veya hastanede yatma söz konusu değildir. Tamamen ağrısız geçen operasyonda gözün içindeki lens yuvasına Akıllı Lens takılır. Hasta aynı gün görmeye başlar. Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanır.
Bu lenslerin uygulanmasına karar verilebilmesi için ayrıntılı göz muayenesi gerekmektedir. Ve bu uygulama konusunda deneyimli bir hekimin rehberliğinde müdehaleye karar verilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türel mevlid-i şerif okuttu
Türel mevlid-i şerif okuttu
Her bitki şifalı değil
Her bitki şifalı değil