Güneş Işınlarına Karşı Derinin Gösterdiği Tepki Mekanizması...

Güneş Işınlarına Karşı Derinin Gösterdiği Tepki Mekanizması Güneş Alerjileri

Tıbbi literatürde fotodermatoz şeklinde de isimlendirilen güneş alerjileri, ultraviyole güneş ışınlarının bireyin derisine yansıdıktan sonra derinin ortaya çıkardığı tepki mekanizması olarak tanımlanmaktadır. Güneş alerjisi için genel bir tanım yapılacak olursa güneş ışınlarına karşı immün sistemin oluşturduğu yanıt olarak tanımlanabilmektedir.

24 Ekim 2020 - 14:21 - Güncelleme: 24 Ekim 2020 - 14:35

Tıbbi literatürde fotodermatoz şeklinde de isimlendirilen güneş alerjileri, ultraviyole güneş ışınlarının bireyin derisine yansıdıktan sonra derinin ortaya çıkardığı tepki mekanizması olarak tanımlanmaktadır. Güneş alerjisi için genel bir tanım yapılacak olursa güneş ışınlarına karşı immün sistemin oluşturduğu yanıt olarak tanımlanabilmektedir.

Günümüzde ozon tabakasının da açılması nedeniyle yaygın olarak görülen bu durum çocukluk döneminde derinin henüz tam gelişmemiş olması ve daha hassas olması nedeniyle daha sık görülmektedir. Yaş ilerledikçe güneş ışınlarına karşı olan bu hassaslık azalır ve güneş alerjisinin görülme sıklığı düşer.

Güneş alerjisi oluşum nedenlerine göre birçok şekilde görülebilmektedir. UV ışınlarına maruz kalma ve genetik gibi nedenler ile ortaya çıkan güneş alerjilerinin türleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Güneş ışığına çıktıktan sonra UV ışınlarına maruz olma sonucu birkaç dakika içerisinde görülen lezyonlara solar ürtiker adı verilmektedir. İz bırakmayan bu döküntüler birkaç saat içinde hiçbir tedavi gerektirmeden geçmektedir.

Kronik aktinik dermatit olarak sınıflandırılan güneş alerjisi, güneş ışınlarıUVışın olmasa dahi kişide alerjiye neden olan bir durumdur. Bilinenin aksine bu güneş alerjisi türü kış mevsiminde de görülebilmektedir.

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen polimorf ışık erüpsiyonu güneş ışınlarının deriye temas etmesinden dolayı güneş yanıkları ile seyreden bir güneş alerjisi türüdür. Daha çok cilt rengi açık olan kişilerde ve çocuklarda görülen bu alerji türü en yaygın görülen güneş alerjilerindendir.

Hidroavaksiniforme olarak sınıflandırılan güneş alerjisi türünde UV ışınlarının deriye temas etmesi sonucunda ciltte baloncuk şeklinde lezyonlar görülür. Daha çok bebeklik döneminde görülen bu güneş alerjisinin viral enfeksiyonlara bağlı olarak da görüldüğü düşünülmektedir.

Güneş Alerjisinin Belirtileri Nelerdir ?

Güneş alerjisi belirtilerinin neler olduğu tanımlanması ve ona uygun tedavi planlamalarının yapılmasının ardından güneş alerjisi nasıl geçer tedavi yöntemleri nelerdir şeklindeki soruların cevapları verilebilir.

Güneş alerjisinde görülen belirti ve bulguların genel odak noktası cilt yüzeyidir ve alerjinin türüne göre şiddeti değişiklik göstermektedir.

Güneş alerjilerinde en yaygın görülen belirti kızarıklıktır. Güneş alerjisine bağlı olarak görülen kızarıklar genel olarak yüzün güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda görülmektedir. Güneş ışığı maruz olmaya bağlı olarak görülen diğer bir yaygın belirti ise kaşıntıdır. Kaşıntılar genellikle ilk maruz olmadan sonra başlar ve birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçer.

Eğer yüz güneş ışınlarına maruz kalmış ise göz ve çevresinde yaşarma, kuruma, yanma ve kaşıntı gibi belirtiler görülebilmektedir. Bununla beraber yüzde şişme, ağrı, kabarcıklar, su toplama ve yanma gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Güneş Alerjisinin Nedenleri Nelerdir ?

Güneş alerjilerinin esas nedenleri güneşten yayılan ultraviyole ışınların atmosferi geçerek kişilerin cildine temas etmesi ve sonucunda da bağışıklık sisteminin anormal yanıt vermesi nedeniyle oluşmaktadır. Bu anormal yanıtlar bazı kişilerde daha şiddetli görülebilmektedir. Örneğin ilaç kullanımı, makyaj malzemelerinin kullanılması veya genetik yatkınlıklar nedeniyle güneş alerjilerine verilen yanıtlar daha şiddetli olabilmektedir. Nadiren de olsa EBV virüsü gibi nedenler ile bu yanıtlar şiddetlenebilmektedir.

Bazı zehirli maddeler ve bitkiler de benzer yanıtları oluşturabileceği için belirtilerin iyi izlenmesi ve tanının iyi konulması gerekmektedir.

Güneş Alerjisinin Tedavisi Nasıldır ?

Güneş alerjisi tedavisinin asıl amacı güneş ışınlarına karşı olan hassasiyeti azaltmak ve cildin kalınlığını arttırarak lezyon oluşumunu engellemektir.

Tedavide tıbbi tedaviye başlanmadan önce yaşam düzeninde değişikliklere gidilerek ilaç yükü oluşturulmadan alerjinin son bulması sağlanabilir. Bunun için başlangıçta öğle saatlerinde güneşe çıkmamak veya derinin üzerini kapatacak kıyafetler kullanmak gibi uygulamalar yeterlidir. Dermatoloji doktorları ayrıca güneş alerjisinin gözü etkilememesi için güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan gözlükler tavsiye etmektedir.

Güneşin yaydığı UV ışınların etkisinden korunmak için yapılacak uygulamaların yanı sıra PUVA tedavisi, ışık tedavisi, kortikosteroid takviyesi ve uygun kozmetiklerin seçimi gibi uygulamalar da güneş alerjisinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuklar Toprakla Tanışıyor
Çocuklar Toprakla Tanışıyor
Çanakkale Ruhu Gölbaşı’nda…
Çanakkale Ruhu Gölbaşı’nda…