GURURUMUZ MEHMET AYGÜN: "SPORLA TANIŞMADIM, SPORLA...

GURURUMUZ MEHMET AYGÜN: "SPORLA TANIŞMADIM, SPORLA DOĞDUM"

Tüm dünyayı kasıp kavuran MuayThai ve Kick Boks ülkemizde de her geçen gün giderek popülaritesini arttırıyor. MuayThaive Kickboksdaki milli gururumuz Mehmet Aygün’le bu sporlara dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İyi bir sporcu olmak ve başarılı olmak için neleri yapmak ya da nelere dikkat etmek gerektiğini işin uzmanı Akdeniz Bülten okurları için anlattı. Röportaj: Dilek BOZKURT ÖZGENÇ

22 Ocak 2018 - 09:30 - Güncelleme: 22 Ocak 2018 - 17:27

 

MuayThai son yıllarda ülkemizde her geçen gün ilgiyle takip edilen sporların başında geliyor. Bu sporun kısa sürede geniş kitlelerce benimsenmesinde Türk insanının fıtratına en uygun sporlardan biri olmasının da etkisi büyük. Zira; MuayThai camiası gittikçe büyüyen bir camia. İşte o camianın başarılı temsilcilerinden Mehmet Aygün şimdilerde AYGÜN GYM adıyla spor salonu açarak profesyonel kariyerine devam ediyor.

1988 Trabzon doğumlu olan Mehmet Aygün 7 yaşına kadar köyde dedesi ve babaannesiyle yaşamış, eğitime başlamak için ailesinin yanına Trabzon Merkeze gelmiş İlköğretim ve (Spor) Lise eğitimini Trabzon’da tamamlamıştır. Bu yıllar içinde takım ve bireysel sporları aktif olarak yapmıştır. Gelin şimdi bu hayatı başarılarla dolu sporcuyu biraz daha yakından tanıyalım…

Sporla Tanışma Öykünüzü Anlatır Mısınız?Çokhareketli bir çocuktum. Amcam ve amcamın Arkadaşı Ali Kemal ağabey beni Abimi döversem bana saat ve yelek hediye edeceklerini söyleyip beni 9 yaşında tekvandoya başlattılar. Sporla tanışmadan ziyade sporla doğmuşum diyebilirim.

 

Çok Ciddi Sportif Başarılara İmza Attınız? Ülkemize Gururlar Yaşattınız? Bunlardan Bahseder Misiniz? Sportif Başarı Karnenizde Neler Var?

Sportif olarak başarı göreceli aslında bence beni farklı kılan büyük dövüşçülere karşı vermiş olduğum mücadeleler. Gönlüm isterdiki (hala istiyor)dünyanın en büyük organizasyonlarında En büyüklere karşı kazanıp bayrak dalgalandırmak. Gerçekler ise 12 Türkiye, 5 Turnuva, 5 Bölge Şampiyonluğu, 3 Avrupa, 1 Dünya 3’lüğü;bunların hepsi A Class Müsabakalarda diyelim.2007 MuayThai büyük Erkekler Türkiye Şampiyonluğu unutamadığım bir başarıdır. İlk defa çıktığım zamandı büyükler kategorisine 71 kg gibi atletik bir sıklette 4-5 tane şampiyonunda içinde bulunduğu sıklette şampiyon olmak çok farklıydı.

MuayThaive Kickboks  Hakkında Bilgi Verir Misiniz? Nedir Bu Sporun Detayı, Özeti, Ruhu, Farklılığı?

MuayThai çok köklü bir spor branşı tarihi çok eski bid kültürelde sahip. Tıpkı Kırkpınar yağlı güreşleri gibi. Müziği, saygı kültürü var. Kickboks yakın tarihte oluşmuş bir branş İçinde 5-6 tane branş var. İkisininde ortak özelliği mücadele. Herşeye rağmen devam etme, kazanma isteği. Sakatlıklara aldırmadan yüreğini ortaya koyma gereksinimi diyebilirim özetle.

Türkiye'de MuayThaive Kickboks Sporunun Gelişimin Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Genç Neslin İlgisini Nasıl Görüyorsunuz?

Gerçekten çok hızlı gelişiyor, büyük ilgi var. Lakin bu işin sonunda ailelerde maddiyata bakıyor belli bir dönem sonra değişen ödül yönetmelikleri sporu daha çok yaşam boyu spor kültürüne yakınlaştırıyor. Performans sporculuğunda gözle görülür kalite düşüklüğü görüyorum. Umarım düzelir bu durum.

Bu Sporlarla İlgi Duyan, Yolun Başında Olanlara Neler Tavsiye Edersiniz? Neyi Yapmalılar Neleri Yapmamalılar? Nelere Dikkat Etmeliler? Sizin bu spora dair kendi felsefeniz nedir? Başarılı olmak için ilk olarak ne şart sizce?

İlk öncelik doğru antrenör ikincisi iyi bir salon üçüncüsü inanılmaz sağlam bir irade ile bu işi inanarak yapmaları. Yetenek konusunda belki yetersiz olabilirler ama istekli oldukları sürece çok üst başarılı olmasalardı mutlaka başarı elde ederler. Başarılı olmak içinse; bence ilki yetenek sonrasında inanarak sürekli çalışma.

Bu sporların tehlikeli yanları var mı? sakatlık ya da başka bir şey? siz bu anlamda ciddi bir sakatlık yaşadınız mı?

Neticede dövüşüyorsunuz sakatlık bu işin içerisinde her zaman var. Zaten Şampiyonlar sakatlıklara rağmen devam edebilen Kişiler. Ağır fiziksel sakatlık yaşamadım desem yeridir. Ağır olmasada çok sakatlık yaşadım güle oynaya olmuyor bu iş.

Türkiye'de bu sporlara olan ilgi sonrası çok fazla hoca, salon vs. var? Bunların hepsi doğru ve uygun mu? Bu sporu yapmak isteyenler, ya da ilgi duyanların hoca ve mekan (salon) tercihlerinde nelere dikkat etmeliler?

Hocalık konusu yarayan kanamız bu işin gerçek sahipleri olarak. Hocanın eğitim kariyerine sportif kariyerine Bilgi birikimine özellikle dikkat etsinler. Salonlar konusunda hijyen ve donanıma önem veren mekanları tercih etsinler.

Beslenmenize önem veriyorsunuzdur? Biraz bahseder misiniz? Bu sporu yaparken ve şimdilerde nasıl bir beslenme programı uyguluyorsunuz?

Tabii ki önem veriyorum. Müsabaka Dönemimde hassas davranıyorum diyetime uygun şekilde öğünlerimi yiyorum ona göre sıvı tüketiyorum. Müsabaka olmayan dönemlerde biraz daha rahat davranıyorum ölçüyü kaçırmadan. Yemek pek seçmem besin değeri Yüksek gıdalar tercihim

Son olarak Mehmet Aygün şimdilerde neler yapıyor? tecrübelerini ve birikimlerini genç nesle nasıl aktırıyor?

Ticari hayata atıldım 3 yıldır salonumla ilgileniyorum. Tabii ki bu sürede yine kendimi hazır tutuyorum. Salonumdaki yetenekli çocukları yetiştiriyorum onları geleceğe hazırlıyorum onları kendimden daha iyi birer sporcu yapmak istiyorum. Dünyayı takip ediyorum eğitim konusunda. Bildiğim ve öğrendiğim çalışmaları öğrencilerime aktarıyorum. İyi sonuçlar alıyoruz çok şükür.

PROFESYONEL KARİYER

2007 Mehmet AYGÜN – A. KAPLAN ( Win )

2007 Mehmet AYGÜN - Mustafa OKUYUCU ( Win )

2008 Mehmet AYGÜN -Perviz ABDULLAYEV ( Los )

2008 Mehmet AYGÜN - Şahin ARAS ( Win )

2009 Mehmet AYGÜN -Muarthel GROENHART ( Los )

2014 Mehmet AYGÜN -Khassan NAJİPOV ( Win )

2015 Mehmet AYGÜN – Alea AREYA ( Win )

2016 Mehmet AYGÜN – Thomas NELSON DOEWE ( Los ! )

2016 Mehmet AYGÜN – Ivan IVANOV ( Win )

2016 Mehmet AYGÜN – Andelko ZLATIC ( Win )

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eda-Metin Özülkü Kepez’in konuğu
Eda-Metin Özülkü Kepez’in konuğu
Eyvah! Ringte babam var
Eyvah! Ringte babam var