Güvenlik sendikaları için üzücü haber

Güvenlik sendikaları için üzücü haber

Özel güvenlik görevlileri, 30 Ekim 2020’den itibaren kendi iş kollarına ait güvenlik sendikalarından çıkacak. 19’uncu iş kollarındaki değil belediyenin 20’nci iş kolundaki genel işler ile ilgili iş kolundaki sendikalara geçiş yapmak zorunda kalacak, hiçbir şekilde güvenlik sendikasına üye olamayacak

03 Aralık 2019 - 21:30

Kamuda KHK ile kadroya geçen özel güvenlik görevlileri, 30 Ekim 2020’den itibaren kendi iş kollarına ait güvenlik sendikalarından çıkacak, çalıştıkları iş yerinin bağlı olduğu iş kolundaki sendikalara geçebilecek. Güvenlik çalışanlarının kanunda belirtilen kendi 19’uncu iş kollarındaki sendikal üyelikleri, bu tarihten itibaren iş kolu değişikliğinden dolayı düşecek. Güvenlikçiler, sadece bağlı bulundukları kamu kurumunun örgütlendiği iş kolundaki sendikalara üye olabilecek. Örneğin hastanelerde çalışan güvenlikçiler sadece sağlık sendikalarına, belediyede çalışanlar sadece belediye ile ilgili sendikalara üye olabilecek.
 
3 il şanslı
Öte yandan bazı belediyelerde ise durum biraz farklı. Örneğin İstanbul, Konya ve Ankara gibi çok büyük belediyelerde; “sadece güvenlik görevlilerinin istihdam edildiği ve güvenlikçilere özgü” belediye şirketleri bulunuyor. Bu belediyelerde her birimin personeli, ayrı ayrı kurulmuş belediye şirketlerinde örgütlü olarak yer alıyor. Bu tip, her meslek için ayrı ayrı istihdam şirketi olan belediyelerde güvenlik görevlileri;sadece bir şirkette ve sadece güvenlikçiler olarak tek bir şirkette örgütlü oldukları için, kendi mesleklerine ait 19’ncu iş kolundaki güvenlik sendikalarına üye olmaya devam edecek.
 
Antalya’ya kötü haber
Ne var ki bu istisna Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi belediyeler ve ilçe belediyeleri için geçerli değil. Bu belediyelerde; meslek ayırt etmeksizin taşerondan gelen tüm personel; insan kaynakları ile ilgilenen tek bir belediye şirketine bağlı bulunuyor. Bu tip yerlerde güvenlik görevlilerinin sendikasının yetkisi düşmüş olacak. Özel güvenlik görevlileri, kendi 19’uncu iş kollarındaki değil belediyenin 20’nci iş kolundaki genel işler ile ilgili iş kolundaki sendikalara geçiş yapmak zorunda kalacak, hiçbir şekilde güvenlik sendikasına üye olamayacak. Haliyle bu sendikalar kamudaki üyelerinden aidat toplayamayacak, üye yapamayacak belki de kapısına kilit vuracak.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Can Toprak
    2 hafta önce
    Bu bilgi hangi kurumdan edinildi.Haber içeriğinde kaynak belirtilmemiş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANTALYA OSB’DEN ÖRNEK İHALE
ANTALYA OSB’DEN ÖRNEK İHALE
İyi Parti, Manavgat'ı bayraklarla donattı
İyi Parti, Manavgat'ı bayraklarla donattı