Akdeniz Bülten
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

Toplumun ve geleceğin deniz feneri: EĞİTİM

Toplumun ve geleceğin deniz feneri: EĞİTİM

Tarih 09 Mart 2017, 21:16 Editör Akdeniz Bülten

"Eğitim toplumun ve geleceğin deniz feneridir" herkes ışık yakarsa gemi karaya çakılabilir, şakaya gelmez diyen bir eğitimcisinin sözleri ile sistemi özetliyor Envar Eğitim Kurumları Kurucu temsilcisi Mehmet Karakayalı... Hem hekim, hem eğitimci, hem işadamı olan Mehmet Karakayalı bilgi ve sermayenin her işin en önemli parçası olduğunu söylerken, altın değerinde tavsiyelerde de bulunuyor.

Röportaj: Dilek BOZKURT ÖZGENÇ

Fotoğraflar: Murat SAY

 


 

Her başarı hikayesinin ardında güzel hatıralar vardır. Bilindiği gibi başarı merdivenleri kolaylıkla çıkılmıyor. Bu merdivenleri tırmanırken ve bu istikrarı sağlamak için Akdeniz Bülten olarak örnek hikayelere yer vermeye devam ediyoruz. Bu sayımızda ise Ayın Konuğu olarak Antalya'nın başarılı işadamlarından Mehmet Karakayalı'nın hikayesine ver veriyoruz. Biz keyifle dinlediğimiz bu hikayeyi sizinde keyifle okumanız dileğiyle...!

 

                                         

 

 

***Mehmet Karakayalı kimdir?

1968 Adana doğumluyum. Anne ve babam öğretmendi. Lise öğrenimine kadar Adana da eğitim aldım ve 1991  yılında Konya Selçuk Üni. Tıp fakültesinden mezun oldum. Üç yıl Erzurum, bir yıl Isparta da sağlık ocağı ve devlet hastanesinde hekimlik yaptım. 1994 -1995  Elazığ-Palu-Arıcak beldesinde arazide Jandarma Komando hekim olarak görev yaptım. Zorlanarak gittiğim askerlik  görevi Erzurum dan sonra  Doğu hayatını çok daha iyi anlamamı sağlamıştır. Bunu memleketinden çıkmaktan çekinen gençler için özellikle söylüyorum, her farklı bölge hayatı biraz daha tanıtır sizlere.

1996 yılı ocak ayında devletten istifa ederek Antalya Andeva sağlık gurubunun ilk polikliniğinin kurucu müdürü oldum. Sonra ortaklarından ve yönetim kurulu üyesi oldum ve hala devam ediyorum. 1996-2010 yılları arasında bir çok poliklinik ve hastane kuruluşunda ve yönetiminde bulundum. 2011 yılında  Memorial gurubu ile yapılan ortaklık sonucu yeni oluşan Medstar hastanelerinde genel müdürlük ve yönetim kurulu üyeliği yaptım. 2012 yılından sonrada Envar eğitim kurumları kurucu temsilcisi sıfatıyla özel okul alanıyla ilgileniyorum.

Evliyim, eşim Hatice hanım Diyanet de Kuran kursu öğretmeni. Envar okullarında da Edep mektebi sorumlusudur. Büyük oğlum Mimarlık fakültesinde öğrenci, ortanca Envar Fen  lisesi 11.ci sınıfta, küçük 8.ci sınıfı bitirdi, Diyanetin İstanbul Nuru Osmaniye Kuran kursunda hafızlık yapıyor.

 

****Mehmet bey bir gününüz nasıl geçiyor, gün sonunda mutlu bir gün geçirdim der misiniz?

Dilek hanım çok önemli ve güzel bir soru. Hekimim ama bir iş adamıyım, bilgi ve sermaye her işin en önemli parçasıdır. Bir insanın en önemli sermayesi de ömürdür bunun günlük payı da bir günlük yaşamdır.

Güne genelde erken başlarım, saat 06:00'dan önce kalkmaya çalışırım, özel yaptığım günlük rutinlerimi yaparım. Sonrasında güneşin doğuş saatine göre örneğin yazın denize yüzmeye giderim, hava soğuk değilse yürürüm. Sabah kuş sesleri çok güzeldir. Bu yıl saatlerin geri alınmaması biraz bu düzeni zorladı ama yapmaya çalıştım. Kahvaltımı günün en önemli beslenmesi bildiğim için önem veririm.

İş yerinde günlük 3 adet ulusal ve 2 adet yerel gazeteyi veya internet sayfalarını, bazı köşe yazarlarıyla birlikte okumaya çalışırım. Akdeniz Bülten gibi yerel ve bazı ulusal dergileri aylık okumaya çalışırım. Her ne kadar sosyal medya haber alma şeklini değiştirse de gazeteleri ve dergileri önemserim.

Güne mutlaka bu gün yapmam gereken en önemli iş nedir listesini çıkartarak başlarım, her hafta cumartesi gelecek haftanın, her ay gelecek ayın belli olanların planlamalarını yaparım. Bir ‘’X’’ kuşağı bireyi özellikleri olan düzeni severim.

Envar Okullarımızda veya ofisimde toplantılara, programlara devam ederim. Bazı günler ziyaret planlamalarım vardır.

 Öğle yemeğini az yerim.

Akşam iş veya sosyal bir yemek programı yoksa mutlaka ev ahalisi ile yemekte bir araya gelir, günü değerlendirir, muhabbet ederiz. Günümüzde aile birliği için  hafta içi akşam yemeği, hafta sonu beraber kahvaltının çok önemli olduğunu yaşayarak gördüm. Eşler çalışsa da mutfakta ecdadın deyimi ile "tencere kaynamalı, beraber yenmeli, muhabbet demlenmeli’’.

 

****Hobileriniz var mıdır? Nelerdir?

Hobiden sayarsanız yürüme, seyahat, kitap okuma, film izleme, altı ay kadar ney derslerine devam ettim. Evde bazen bir iki elime alırım. Gün içinde ve akşamları mutlak kitap okurum. Ayda bir güncel  kitap ve evde medeniyetimizin klasik kitaplarından bölümler okurum.

Günü mutlu bitirdiğim yer, evdeki kütüphanede aile muhabbeti, sonrasında çay ve kitap bir arada olduğum anlardır.

 

****Son dönemlerde okuduğunuz Kitaplara örnek verebilir misiniz?

Çağdaş küresel medeniyet (Ş.Teoman Durali), Oltadaki balık Türkiye (Emin Değer), Okulu yeniden kurmak (P.Schleccht), Eğitim çıkmazı (Prof.M.Z. Altan), A’mak-ı hayal (Ş.Filibeli A. Hilmi) Zemberek, Böl Yut (Banu Avar), Yüzyıllık hikaye (O.G.Kandemir), İncognita (D.Eagleman), Beni ödülle cezalandırma (Ö.Bolat)

Klasik kitaplar; Kuran meali ve tefsir, Mesnevi, Osmanlı tarihi, İslam tarihi, Sağlıklı beslenme, Hayatı keşfet vb.

 

****Seyahat dediniz, kısaca açar mısınız?

Her şeyden önce yapacağım seyahatleri bir amaç ile planlarım. Dünyamızı, Ülkemizi ve insanları daha iyi tanımak en önemli amacım.. İş gezileri amacı bellidir.  İçerisinde olduğumuz zamanda herkes yoğun ve bireysel yaşıyor, aile birlikteliği zor oluyor. Mümkün oldukça gezileri ailece yapmaya çalışırız, beraber oluyor, birlikte bir şeyler yapıyorsunuz. Araç içerisinde uzun saatler belki de çocuklarınızın bilmediğiniz yönlerini tanıyorsunuz. Geçen yaz karayolu ile ailece Doğu Karadeniz'e gittik. Yol müziklerimizin seçimini ortanca oğlum hazırladı çok beğendik.Tanımadığımız bir yönünü keşfetmiş olduk. Gezilecek yerleri onlar araştırıyor. İki yıl önce umre ziyareti, daha önce Bosna-Hersek  ziyaretlerini de  bu tarzda yaptık  ve çok faydalı oldu.Tabi ailece gitmek için çok önceden planlama yapmanız, maliyeti düşürmek için kampanyaları takip etmenizde fayda var. ‘’Seyahat edin sıhhat bulun‘’

 

****Mehmet bey sivil toplum çalışmalarında nerelerde varsınız?

Dilek hanım Antalya MÜSİAD'ın ilk üyelerindenim. Antalya özel hastaneler ve sağlık işletmeleri derneğinin (AKSİD) kurucusu ve on yıldır başkanlığını yapıyorum. Türkiye genelinde etkin  özel sağlık işletmeleri federasyon yönetim kurulu üyeliğini dört yıl yaptım. 2003 yılında kurulan Akdeniz kültür ve iletişim kulübü derneğinin (AKİK) kurucu ve on yıl başkanlığını yaptım. Elmalı Sinan-ı Ümmi kültür der. Üyesi,  2003 yılından 2014 yılları arasında Ak parti il yönetim kurulu üyesi, sağlık komisyon sorumlusu hizmetlerim oldu. 2013 yılından itibaren devam eden ATSO sağlık komite ve meclis üyeliği hizmetimiz devam ediyor. MÜSİAD yeni dönem denetleme kurulu.

Sosyal alanlardan öğrencilikte de iş hayatında da vazgeçmedim. Gücüm yettiğince de devam etmeye çalışacağım. Bir toplum ferdlerine kadar fazla sivil toplum örgütleri üyeliği varsa o kadar gelişmiştir denmektedir. Hayatı sivil toplum içerisinde yaşayarak öğreniyorsunuz. "Para dosttan kazanılır"’ demiş ecdad, bu dostu kazıklayarak değil, dostun tavsiyesi, vesilesi ve çevresinden kazanılır demektir.

 

****Envar okullarında eğitimdeki başarı sebepleriniz nedir?

1-Envar okullarının kuruluş misyonuna, "Envar, bilim ve irfanla donattığı genç beyinlerin pırıltısı ile geleceğimizin aydınlanmasında ışık olacak, mutlu, başarılı bireyler yetiştirir" inanmak ve gerekeni yapmaktan gelmektedir.

2-Bu başarı ve misyon için ikinci en önemli etken istikrarlı, tecrübeli ve heyecanlı yönetim, öğretmen ve çalışan kadrosu oluşmasıdır.21 yıllık Envar okullarında 20.ci yıl kutlamalarında Genel müdürümüz, okul müdürümüz, öğretmenlerimiz, aşçı ve diğer her kademeden onlarca çalışanlarımıza

15 yıl ve üstü çalışma beraatı verildi. Bu da ne demek istediğimizi anlatmaktadır.

3-İlkeli ve değerlere yönelik politikalarına taviz vermeden, piyasalaştırmadan eğitim ve öğretimi  öğrenci merkezli devam ettirmektir. Eğitim karakter gibidir, doğruları kişilere, piyasaya göre değil bilimsel ve evrensel doğrulara göre yaşarsanız tutarlı ve güvenilir olabilirsiniz. Envar bu hassasiyetini bozmadan devam etmektedir.

4-Hızla değişen, yenilenen Dünya gerçeklerine Envar okulları hızlı adapte olabilen, yenilikçi yönetim anlayışı da başarının önemli sebeplerinden sayabiliriz.

Eğitim soyut ve somut yönleri var, akademik sınav başarısı puanı, yabancı dil eğitimi somuttur başarılardan  bazılarıdır. Envar'ın soyut başarısını yaşamış, tatmış velilerimizden öğrenilirse daha gerçekçi olur diyerek sözü uzatmayalım.

 

****Diğer eğitim kurumlarından farkınız nedir?

Bir önceki soruya verdiğimiz cevaplar aslında sorunuza bazı cevaplar verecektir diye düşünüyorum. Ama daha önemlisi Envar okulları önce  kendi hedef ve doğrularını belirleyen ve kendi  yaptıklarıyla yarışan bir tarzımız var. Eğitimin ve akademik başarının yanına her dönem yeni ne ekleyebiliriz diye düşünen, araştıran, tartışan, uzmanlarla toplantılar yapan  dinamizm içerisindeyiz. Son açıklanan müfredat öncesi tüm okul öğretmen ve yönetici kadromuz bir yıldır uzmanlarla kendi müfredatını oluşturmağa çalışıyorduk. Yayınlanınca gördük ki örtüşen çok konumuz var, hatta bizim çalışmamızda fazlamızda mevcut. Dolayısıyla taklit eden değil özgün olmaya odaklıyız. Bu çalışma tarzı kuruma ve öğrencilere farklılık, inovasyon ve başarı kattığı için Envar mezunları toplumda başarısı, ahlakı, anlayışı ile farkı göstermektedir. Veli adaylarının  bir kurumun başarısında bakacağı en önemli gösterge mezunlarıdır diye düşünüyorum.’’Aynası iştir kişinin söze bakılmaz’’

 

****Değerler eğitimine de önem verdiğinizi biliyoruz?

Değerler eğitimi sizinde bahsettiğiniz gibi Envar'ın en önemli farklarından birisidir. Değer kelimesi aslında öncelik verilen, en öne konulan amaçlardır. Yüz yıldır hakim olan modern toplum pradiğması, verimlilik, faydacılık, bencillik üzerine kuruluydu. Post modern topluma geçtiğimiz bu günlerde para, bilgi, başarı yanında unutulan değerlerimizin önemini Dünya yeniden bulmaya çalışıyor. Nedir bunlar; diğer gamlık, başkasını düşünme, beraber üretme, komşu ilişkileri, anne baba sevgisi, mahremiyet, kritik analitik düşünme, estetik bilinci ve eğitimi. İnanın Envar okulları kurulduğu yıldan bu tarafa akademik, bilimsel başarı  yanında bahsedilen İrfan kelimesiyle bu değerleri yaşatmış bir kurumdur. Bu değerleri de sadece teorik anlatan değil okul içerisinde, yemek yerken, ziyaret ederken uygulamalı edep ekosistemini okul içerisinde yaşatmayı başarmıştır. Bu başarılarından dolayı sayın Genel Müdürümüz Kadir Sözen beye, okul müdürlerimiz Yüksel Arslan, Mehmet Ali Sarıca beye, edep mektebi sorumlumuza, tüm öğretmenlerimize, şuanda ve geçmişteki tüm çalışanlarımıza buradan teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bu değerlere sahip çıkmak ve yaşatmak istediğiyle bizlere de fırsat verdikleri için tüm velilerimize de teşekkür ediyorum.

Şubat ayında bizleri derinden etkileyen bir haber ile bu konuyu desteklemek istiyorum. 70 yaşlarında karı koca iki kişi, bunlardan bayan emekli öğretmen Balıkesir'de her şeylerini satıyorlar ihtiyaç sahiplerine veriyorlar, kendilerini ziyarete gelmeyen yurt dışında evladına whatsaptan mesaj ile veda ediyorlar ve el ele denize atlayarak intihar ediyorlar. Sözün bittiği değerler eğitiminin öneminin anlaşılacağı bir haber…..

Bu konu çok uzun bence Sizde uygun görürseniz başka  bir sayınızda bu eğitimi planlayan ve uygulayan yöneticilerimizden detaylı bilgi alırsanız okuyucularınız için çok faydalı olur kanaatindeyim.

 

****Veliler neden Envarı tercih etmeli?

Envar Web sayfamızda neden Envar diye 20 soru ve cevap var o bilgilere burada girmeyelim. Ama bu sorunuzun özeti manasında, Envar eğitim kurumlarını tanımayan,araştıran yeni veli adaylarına kısaca söyleyeceğim iki söz var.

Birincisi çocuğunuzda eğitim ve öğretim için gerekli öncelikleri çok iyi bilmeniz ve buna göre araştırma yapmalarını öneririm. En basit bir cep telefonu için hepimiz karşılaştırmalı bir çok siteyi, bilgiyi araştırıyoruz. Biraz önceki haberde bahsettiğim gibi evlat, anne babanın hayatının meyvesidir, tatlı ise ağzı tatlı, acı ise ağzı acı olur. Tat da sadece meslek ile olmuyor, bunu unutmasınlar.

İkincisi; Ocak sonunda 15.ci özel okullar sempozyumunda vurgulanan bir konu çok önemli. Gelecek mesleklerinin yani ilkokula veya 5.ci sınıfa başlayan öğrencilerin çalışacağı mesleklerin %60 ı şuanda kimse bilmiyor, tahmin edemiyor. Çok belirsiz bir döneme gidiyoruz. Peki ne yapacağız, uzmanlar ne diyor. Çocukları öz güvenli, saha beceri eğitimi, iletişim becerisi, analitik bilgi işleyebilen beceri eğitimleriyle yetiştirin. Yani tıp tabiri ile ‘kök hücre‘ ihtiyaç olan her hücreye dönüşebilir. Çocukları bir kök hücre gibi faydalı değişime dönüştürme becerisi kazandıracak okul ve ortamlara dahil edin deniyor. Velilerimiz çocuklarını verecekleri okullara doğru soruyu sormak ve soruların cevabını da bilmek zorundalar.

Envar okullarımız tüm kademeleriyle bu beceri kazanımlarının bir yıldır detaylarını hazırlamaya çalıştılar. Çok şükür bu yıl ikinci dönem uygulamaya başlandı. Tüm bu çalışmalarda bizlere rehberlik yapan eğitim danışmanımız İbrahim Gümüş beyede başarılı çalışmaları için teşekkür ediyorum. Kendilerini bilgilenmek amacıyla   derginize konuk  ederseniz,  çok güzel anlatacakları olacaktır, okuyucularımızda bundan çok faydalanacaklardır.

 

****Ülkemizde ve Antalya da eğitim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Dilek hanım, eğitimi daha iyi anlamak için iki yıldır eğitim bilimlerinde yüksek lisans yapıyorum. Bu yıl inşallah bitecek. Bunu neden aktardım. Eğitim, sağlık, din bilgi, uzmanlık isteyen en hassas alanlar ama herkesin kolayca  bana göre diye başlayıp, ülkemizde eğitim sistemini değerlendirmektedir. Yüksek lisansta bir hocamız "eğitim toplumun ve geleceğin deniz feneridir" herkes ışık yakarsa gemi karaya çakılabilir, şakaya gelmez dedi.

Günümüz ülkeleri her alanda olduğu gibi eğitim alanında da rekabet etmeye başladılar. Dolayısıyla 2023 hedeflerinde yüksek ahlak, ileri teknoloji, yüksek kazanç istiyorsak eğitimi doğru anlamak ve başarmak zorundayız. Herkes rolünü doğru anladığında, doğru yaptığında sonuç doğru ve güzel olacaktır. Eski bilgi ve alışkanlıklarımızla her zaman  yaptıklarımızı yaparak, yeni Dünyayı anlayamayız, yakalamayız, şekillendiremeyiz.

Fakat bu konuda katıldığımız seminer ve bilimsel toplantılarda, ülkemizin, devletimizin, okullarımızın, sanayicilerimizin, üniversitelerimizin hatta velilerimizin konunun farkında olduğunu görüyoruz. Ülkemiz ve insanlarıma güveniyoruz.Bir kurucu temsilcisi, bir yatırımcı, bir baba, bir vatandaş olarak yapmam gerekenleri öğrenmeye ve yapmaya çalışıyorum.Ben bundan sorumluyum diye düşünüyorum.

Selam ve muhabbetle kalın sağlıcakla.

AYDINLIK YARINLAR  ENVAR  DEMEKTİR.

 

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAFTANIN KONUĞU

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE

PEYZAJDA FARK ARAYANLARIN ADRESİ: VERTİCALLE Turuncu Peyzaj Yön. Kur. Bşk. Serkan Kanbur: “Yeter Ki Bize Ulaşsınlar, Türkiye’nin 81 İline Gider Güzelleştiririz”...

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var”

“Türkiye'nin Helal Turizm Yönetmeliğine İhtiyacı Var” Türkiye’nin 5 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 400 milyonluk Müslüman nüfus var [ milyon Müslüman yaşıyor] ve bu ü...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten